banner192

Aspirinde ölümcül hastalık riski!

Burdur Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferunda Özekinci Demir, bilinçsiz kullanılan çocuk aspirininin 'Rey Sendromu'na neden olduğunu belirtti.Çocuk aspirininin bilinçsizce kullanılmasının çok tehlikeli sonuçlar oluşturabileceğin

Aspirinde ölümcül hastalık riski!

Burdur Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferunda Özekinci Demir, bilinçsiz kullanılan çocuk aspirininin 'Rey Sendromu'na neden olduğunu belirtti.

Çocuk aspirininin bilinçsizce kullanılmasının çok tehlikeli sonuçlar oluşturabileceğini dile getiren Dr. Ferunda Özekinci Demir, "Hepimiz biliyoruz ki, çocuklarımız kış aylarında çeşitli hastalıklara maruz kalırlar ve her anne-baba çocuğunun ateşlenmesi sırasında panik olur. Bir takım yöntemler uygulamak ister. Biz özellikle bebeklerimizin, çocuklarımızın ateşleri yükseldiği zaman ailelere hemen onların üstlerini çıkarmalarını, ılık su ile vücutlarını silmeleri öneriyoruz. Bazen yanlışlar yapılıyor. Bunlardan bir tanesi çocukların birden soğuk suya konulması ya da üşüyor diye çocuğun daha sıkı giydirilmesi, doktora danışılmadan çeşitli ateş düşürücülerin kullanılması. Bunların arasında en önemli olarak aspirin bulunmaktadır" dedi.

REY SENDROMU KOMA DURUMU OLUŞABİLİYOR
Doktora danışılmadan bebeklere kullanılan aspirinin 'Rey Sendromu'nu geliştirdiğini dile getiren Dr. Ferunda Özekinci Demir, şunları söyledi:

"Son yıllarda bu konuyla ilgili halka duyurular yapılmasına rağmen bebeklerde zaman zaman bilinçsiz aspirin kullanımı hala bulunmaktadır. Biz biliyoruz ki özellikle çocukluk yaş grubunda ve bebeklik yaş grubunda ateşliyken özellikle gribal ya da viral enfeksiyonlar sırasında bunların içinde su çiçeği de bulunmaktadır. Aspirin verilirse eğer Rey Sendromu dediğimiz bir hastalık gelişmektedir.

REY SENDROMU NEDİR?
Rey Sendromu özellikle karaciğer ve beyinde yağlanma ile giden ağır bir hastalıktır. İki evreden oluşmaktadır. İlk evresinde özellikle çocuklarda kusma başlıyor, çocuk ateşli hastalığı geçiriyor, ateşli hastalık sırasında eğer bebeğe aspirin verirsek, 1-2 hafta içinde çocukta kusma, huzursuzluk, uyku hali dediğimiz ilk evre belirtileri başlıyor. Daha sonra tam tersi huzursuzluk, sinirlilik, koma haline giden bir tablo oluşuyor. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor ama viral enfeksiyonlar sırasında aspirin kullanımının bu sendromun gelişmesinin tetiklediği biliniyor ve hastalık ölümcül seyretmektedir. O nedenle ailelerimizi çocuklarımız ateşlendiği zaman, bilinçsizce doktora danışmadan ilaç kullanmaları konusunda uyarıyoruz, kesinlikle bebeklere aspirin verilmesin.

Özellikle cilde sürülen losyon ve solüsyonlarda ürünün içeriğini inceleyip, içindeki maddelerin aspirin olduğunu anlayıp, bunlarında bebek cildine uygulanmaması gerekmektedir. Biliyoruz ki bunlar da Rey Sendromunu tetiklemektedir."

ALKOL VE SİRKE İLE ÇOCUĞUNUZUN ÜZERİNİ SİLMEYİN
Çocuk ve bebeklerde yaşanan ateş yükselmesinin çok önemli bir durum olduğunu ifade eden Dr.Demir, halk arasında ateş düşürmek için yapılan yanlışları da anlattı. Özellikle alkol ve sirke ile çocukların vücudunun silinmemesini ifade eden Dr. Demir, "Bir yanlış uygulamada alkol ve sirke ile üstlerini yıkamaktır. O da ateşin yükselmesine neden oluyor. Bu yanlış uygulamanın da yapılmamasını öneriyoruz" şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.