banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Aromalı ürünlerden uzak durun

Çocuğunuza 'meyve suyu' içirmeyin!OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim ÜyesiProf. Dr. Kocaokutgen: 'Her meyvenin aromasını bulmak mümkün. Aromalar kimyasal ürünlerdir. Çocuklarımıza meyve suyu içirmek istiyorsak, aromalı ürünlerden uzak durmalı

Sağlık 23.10.2012, 14:54
Aromalı ürünlerden uzak durun

Çocuğunuza 'meyve suyu' içirmeyin!

OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim ÜyesiProf. Dr. Kocaokutgen: 'Her meyvenin aromasını bulmak mümkün. Aromalar kimyasal ürünlerdir. Çocuklarımıza meyve suyu içirmek istiyorsak, aromalı ürünlerden uzak durmalıyız' .

 Çocuğunuz ''meyve suyu'' diye kimyasallardan oluşan renkli suları içmesin.

 Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kocaokutgen, yaptığı açıklamada, karaduttan yeşil muza, elma, armut, şeftaliden kiraza, ananastan böğürtlene kadar onlarca ceşit aroma bulunduğunu, aromaların ise kimyasal ürünler olduklarını vurguladı.

 ''Çocuklarımıza meyve suyu içirirken sağlıkları için doğal olanları tercih etmeliyiz'' diyen Kocaokutgen, alınan ürünün mutlaka ''içindekiler'' kısmına bakılması gerektiği uyarısında bulunarak şunları söyledi:

 ''Meyve suyu alacaksak 'içindekiler' kısmına mutlaka bakmamız lazım. Meyve suyu konsantresi ya da meyve suyu, meyve suyu püresi diyorsa içinde doğal meyveler olduğunu gösterir.

Ama içindekiler kısmına baktığınız zaman aroma diyorsa, doğala özdeş aroma diyorsa doğal olmayan kimyasal bir üründen söz ediliyor demektir. Sağlığımız açısından, çocuklarımızın sağlığı açısından mümkün olduça doğal olmayan gıdalardan uzak durmaya çalışmak gerekir.

Çünkü meyve sularının içinde meyve suyunda bulunan, meyvede bulunan antioksidanlar, vitaminler az ya da çok vardır. Aromalar sentetik olarak da doğal olarak da üretilebilirler.

 Dolayısıyla bunların içinde meyvelerde bulunan antioksidan tipi sağlığımızı koruyucu, radikal giderici bir takım ürünler bulunmamaktadır. Ancak dışarıdan katkı yaparlarsa bulunur ama hiçbirşeyin doğal olanı gibi olmaz. Meyve suları alırken bunlara dikkat etmek gerekir.''

 Prof. Dr. Kocaokutgen, sağlık için asitli içeceklerden de uzak durulması gerektiğini hatırlatarak, çocuklara doğal meyve suları, ayran, yoğurt gibi doğal gıdaların verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@