7m

Çapkınoğlu

5 kişiden biri alerjik!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adile Berna Dursun,"Alerjik hastalıklar toplumda ortalama her 4- 5 kişinden birinde görülmektedir.” dedi.  Prof. Dr. A

Sağlık 13.04.2014, 13:36
5 kişiden biri alerjik!
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adile Berna Dursun,"Alerjik hastalıklar toplumda ortalama her 4- 5 kişinden birinde görülmektedir.” dedi. 
 
Prof. Dr. Adile Berna Dursun, yaptığı açıklamada, alerjik hastalıklar tüm dünyanın, özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çok önemli bir sağlık sorunu olduğunu ifade ederek, "Bu hastalıklar arasında en önemlileri astım, alerjik nezle, atopik dermatit, anafilaksi(alerjik şok), ürtiker(kurdeşen), besin- ilaç ve böcek alerjileridir." diye konuştu.
 
Anafilaksi'nin besin, ilaç veya arı zehri gibi alerjiye neden olabilen maddelerin (alerjenlerin) vücuda girmesini takiben bir kaç dakika veya saat içinde aniden ortaya çıkabilen çok ciddi bir hastalık olduğunu aktaran Dursun, belirtilerini şöyle sıraladı: "Anafilaksi'nin en önemli belirtileri deride yaygın döküntü, kaşıntı, kızarıklık; dilde ve dudaklarda şişlik, nefes almada zorluk, bulantı, kusma ve kan basıncının da ani düşme (hipotansiyon) olarak sıralanabilir. Tanı için en az farklı iki organa ait belirtilerden bir kaçının bir arada olması gerekirken kişide kesin alerji yaptığı bilinen bir madde ile karşılaşmadan sonra aniden ortaya çıkan hipotansiyon tanıda tek başına yeterli olabilir. Anafilaksi'nin, tanı ve tedavide geç kalındığında öldürücü olabileceği unutulmamalı ve bu belirtileri gösteren hastalar veya aileleri zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır."
 
Dursun, alerjik hastalıkların toplumda yaygın olarak görüldüğünü ifade ederek, “Alerjik hastalıklar ortalama her 4-5 kişiden birinde görülmektedir. Yetişkinlerde çok önemli iş -güç kaybına, çocuklarda ise okul devamsızlığına neden olmaktadır. Alerjik hastalıkların uzun seyirli olması ve zaman zaman yaşamı tehdit etmesinin yanı sıra devlet bütçelerine milyarlarca dolarlık ekonomik yük getirdiği de unutulmamalıdır" diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@