172 bin H1N1 aşısı geri çekildi

Sağlık Bakanlığı, bugünden itibaren 24 yaş ve altındaki bütün vatandaşlara talep ettikleri takdirde aşı yapılacağını bildirdi.Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'de pandemik gribe yönelik olarak 16 Kasım'dan itibaren 6 ay-5 yaş arası grup il

172 bin H1N1 aşısı geri çekildi

Sağlık Bakanlığı, bugünden itibaren 24 yaş ve altındaki bütün vatandaşlara talep ettikleri takdirde aşı yapılacağını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'de pandemik gribe yönelik olarak 16 Kasım'dan itibaren 6 ay-5 yaş arası grup ile her yaştaki kronik hastalığı olanlara pandemik grip aşısı uygulaması başlatıldığı hatırlatılarak, Pandemi Yürütme Kurulu'nun aldığı tavsiye kararı doğrultusunda; bugünden itibaren ise 24 yaş ve altındaki bütün vatandaşlara talep ettikleri takdirde aşı yapılabileceği belirtildi.

Daha önce aşılanmaya başlanmış olan gruplar arasında olup da henüz aşılanmamış olan kişilerin de talep ettikleri takdirde aşılanmalarına devam edileceği kaydedilen açıklamada, aşılamanın sağlık ocakları, aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde ücretsiz olarak yapıldığı da hatırlatıldı.

172 BİN DOMUZ GRİBİ AŞISI ÇEKİLDİ

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'ye de grip aşısı veren ilaç firması Glaxosmithkline ilaç şirketine ait domuz gribi aşısının Kanada'ya gönderilen bir partisinin "ciddi" alerjik reaksiyona neden olduğunu, söz konusu aşının geri çekildiğini bildirdi.

DSÖ sözcüsü Thomas Abraham, Kanada'da aşıya karşı alışılmamış oranda "ciddi" alerjik reaksiyonun belirlenmesi üzerine, bunun nedenini bulmak için gerekli araştırmaların yapılmakta olduğunu açıkladı.

Sözcü, DSÖ'nün bu aşamada aşılanmayla ilgili önerilerinde bir değişiklik yapmayacağını belirterek, "Öncelikle Kanada'da ne olup bittiğini anlamamız gerekiyor" dedi.

GlaxoSmithKline sözcüsü Gwenan White da bir parti domuz gribi aşısına karşı normalden fazla alerjik reaksiyon tespit edildiği yönündeki haberlerin ardından bir tavsiye yayımladıklarını söyledi.

Sözcü, Kanada'daki sağlık görevlilerine söz konusu aşıyı kullanmamaları tavsiyesinde bulunduklarını, sağlık yetkilileri ile firmanın olayı araştırdığını kaydetti.

White, aşırı alerjik reaksiyona neden olduğu belirtilen bu partide 172 bin doz aşı bulunduğunu, Kanada'ya toplam 7,5 milyon doz aşı dağıtıldığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.