alexa metrics

banner560

banner572

Android Root nasıl yapılır? Root Faydası ve Zararları Nelerdir?

Android telefonu olanların merak ettikleri konulardan biri de Android Root nasıl yapılır?, Root atmanın faydaları ve zararları nelerdir? gibi sorular oluyor. İşte konuyla ilgili detaylar

Nedir, Ne Anlama Gelir? 17.11.2021, 08:36 18.11.2021, 16:24
Android Root nasıl yapılır? Root Faydası ve Zararları Nelerdir?

Root Yapmak Nedir?

Root yetkileri olmayan bir kullanıcı hesabı, cihaz üzerinde belirlenen sistemsel bir çok şeyi değiştiremez. Android telefon ve tablet üreticileri root yetkilerini kullanıcılara kapatarak cihaza tam kontrol sağlamamızı engelliyorlar. Genel deyim olarak root yapma veya root atma işlemi aslında telefona veya tablete root yetkileri sağlamak anlamındadır.

Android root nasıl yapılır?

Root işlemi iki farklı yolla yapılır. İlk yöntem bilgisayar kullanmadan, cihaza uygulama yüklenerek yapılır ve oldukça kolaydır.

Diğer yöntem daha ayrıntılı ve uğraştırıcıdır. Tüm cihazlarda yapılabilir. Cihaza TWRP yüklemek için bir bilgisayara ihtiyaç duyarsınız. Kullanım açısından hiçbir farkı olmayan bu iki yöntem arasından birini seçerek cihazınıza root atabilirsiniz. Ancak birinci yöntem daha pratik ve daha yaygın kullanılan bir seçenektir.

 root yapma





Root yapmanın faydaları nelerdir?

 • Telefonunuza ya da tabletinize, özelleştirilmiş ROM kurabilirsiniz. Yani telefonla gelen yazılım hoşunauza gitmiyorsa daha farklı ROM lar deneyebilirsiniz. Örneğin MIUI veya CyanogenModROM’ları.
 • Telefonunuzun titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, gizli dosyaları, ses şiddeti ayarı, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları gibi her türlü noktasını özelleştirerek performansını artırabilirsiniz.
 • Play Store’daki root gerektiren uygulamaları kullanabilirsiniz. Mesela telefon konuşmaları temiz bir şekilde kaydeden yazılımlar. Titanium Backup gibi uygulamalar root edilmiş telefonlarda çok daha fazla fonksiyonellikler sunar.
 • Telefona yüklü gelen gereksiz uygulamaları silme şansı elde edersiniz. Normalde telefon operatörleri birçok kullanışsız uygulamalar (bloatware) yükleyip size verirler ve bunları kaldıramazsınız. Bunlar tabiki bellekte yeterince yer işgal ederler. Ayrıca birçoğu arkaplanda gereksiz yere çalışıp cihazın bataryasının daha hızlı bitmesine sebep olurlar. Sadece bunlardan kurtulmak için bile root yapmaya değer.

Android Root nasıl yapılır? Root Faydası ve Zararları Nelerdir?

 • Telefonunuzda SD bellek yuvası varsa uygulamaları SD belleğe taşıyarak telefonun ana belleğini rahatlatabilirsiniz. Normalde bu işi sadece bu işlemi destekleyen bir kaç uygulama ile sınırlısınız.
 • Custom Recovery denilen özel kurtarma paketleri ile telefonunuzun recovery fonksiyonları genişletebilirsiniz. Böylece telefonun kolayca full yedeğini alabilirsiniz, gerektiğinde eski haline kolayca döndürebilirsiniz. Rom Manager uygulaması popülerdir.
 • Bir çok yasaklı siteye veya ülkemizden ulaşılamayan sitelere DNS değiştirme yöntemi ile kolayca ulaşabilrisiniz. Normalde DNS değiştirme işlemini root yapmadan da yapabilirsiniz, ancak sadece WiFi bağlantıda işe yarar. 3G şebeke internet bağlantısında DNS değişikliği için root yapılmış telefona ihtiyaç var.
 • Burada yazmayı atladığımız başka faydalar varsa lütfen yorum alanında bildiriniz, ekleyelim.

Android Root nasıl yapılır? Root Faydası ve Zararları Nelerdir?

Root yapmanın zararları nelerdir?

 • Telefonun veya tabletin yazılımına direk müdahale yapıldığı için bir çok üretici bu işlem sonuncunda cihazı garanti dışı bırakabilir. Ancak root edilmiş bir telefonu servise göndermeden önce un-rootdenilen yöntemle eski haline getirmek bir çok telefonda mümkün.
 • Root işlemi genelde basit ve sorunsuz bir işlem olsa da, deneyimsiz ve dikkatsizseniz telefona kalıcı zarar verebilirsiniz.
 • Root işlemi Türkiye’de kanuni bir engel yok ama bazı ülkelerde bu işlem yasak olabilir.
 • Root yapılmış bir telefona yazılımlar üreticiler tarafından otomatik gönderilmeyebilir (OTA Update). Bu durumda internetten yeni yazılımı indirip kendiniz kurmanız gerekir. Aslında bu durumu henüz ülkemize gelmemiş güncellemeri herkesten önce yükleme şansı elde ederek avantaja çevirebilirsiniz.
 • Gelişigüzel uygulama yükleyen biriyseniz virüslü veya ajan tipi uygulamalar yüklemişseniz telefona normalden daha fazla zarar verebilirler.
 • Burada yazmayı atladığımız başka sakıncalar varsa lütfen yorum alanında bildiriniz, ekleyelim

Android Root nasıl yapılır? Root Faydası ve Zararları Nelerdir? 


Yorumlar (44)
Acil yardımm 4 yıl önce
Bazı programlar istiyor diye atmak istiyorum ama bişey olur diye korkuyorum telefondaki tüm Dosyalar Fotoğraf falan herşey silinir mi
Eda 4 yıl önce
Ben root yaptırmak istiyorum ama telefonuna zarar gelir diye korkuyorum
ibrahim 5 yıl önce
selam men root yapmaq istyorum bilgisaraysiz yapa bilirimi???
bişey var 6 yıl önce
Google Play Store veya hizmetleri durdu hatası
Şervan 2 yıl önce
Telefonuma root attım kolay bir şekilde benim banka hesaplarıma ulaşmış hırsızlar Allahtan banka beni aradı yoksa soyulacaktım. Ve telefonunuzdaki herşeye ulaşabiliyorlar eğer root atarsanız
Hüseyin Kaya 1 yıl önce
Sen Hatayı Baştan Yapmışsın. Root telefona dışarıdan erişimi etkinleştirir bu yüzden rootlu telefona banka hesap bilgileri girmek çok tehlikelidir.
Telefon anlamı 5 yıl önce
Benim telefonuma format atıldı ve telefonum esksisi gibi olmadı çok eski gibi duruyor google yok herşeyi eski sürümde bunda root mi var bu sorunumu nasıl çorzerim yardım edebilirmisiniz bu arada markası SAMSUNG GALAXY S3
Teknoloji yardımcılığı 10 ay önce
Arkadaşlar root atmanın faydası olduğu kadar zararı da var.eğer kullandığınız uygulama güvenilir değilse virüs bile girebilir.onun için her gördüğünüz programlara kanmayın.banka vb.bilgilerinize ulaşabilirler
Teknoloji yardımcılığı 10 ay önce
Play Store'dan yapacaksın kardeşim.ilk önce play Store'dan uygulamalarım ve oyunlarım tuşuna bas sonrada güncellemeler kısmından tümünü güncelle tuşuna bas.bastıktan sonra zaten uygulamalar güncellenir.fakat onları yaptıktan sonra bide ayarlar'a gir.en alt kısımda cihaz hakkında veya telefon hakkında diye bi tuş var.oraya tıkla ve yazılım güncellemesi tuşuna bas.ve böylece telefonun güncellenmiş olacak.yani uygulamalar yeni sürüme dönecek.umarım işine yaramıştır.eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
ALİ 4 yıl önce
Androidim 7.1.1 root atılabilir mı?
teknoloji bilgini 1 yıl önce
her sürüm atabilir kardeşim
hasan yol 2 yıl önce
telefonuma root işlemi yapılmıştır internet bankacılığını kullanırken uyarı verdi. Hesaplarınız güvende olmayabilir devam etmek istiyormusuz dibi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@