'Zaza, Laz ve Gürcü TV istiyoruz'

Cuma Tonbul adlı vatandaş, komisyona dilekçe ile başvurarak, Kürtçe dilinde yayın yapan TRT-6 kanalını örnek göstererek, “Zaza” dilinde de televizyon yayını yapılmasını talep etti. TRT-6 kanalının, Kürt sorununun çözümü noktasında dönüm noktası olduğu bel

Medya 02.02.2009, 12:01
'Zaza, Laz ve Gürcü TV istiyoruz'

Cuma Tonbul adlı vatandaş, komisyona dilekçe ile başvurarak, Kürtçe dilinde yayın yapan TRT-6 kanalını örnek göstererek, “Zaza” dilinde de televizyon yayını yapılmasını talep etti.

 

TRT-6 kanalının, Kürt sorununun çözümü noktasında dönüm noktası olduğu belirtilen dilekçede, “Devletimizin böyle bir uygulamayı hayata geçirmesi, geç de olsa devrim niteliğindedir” denildi.

Dilekçede, “Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar uğraşılan Kürt sorunu, terör örgütü PKK tarafından istismar edilmiştir. 30 bin insanımız ölmüş ve hala ölmektedir. Bundan çok büyük üzüntü duymaktayım ve terör örgütünü her gün lanetlemekteyim” ifadesine yer verildi.

 

“TALEBİMİZ İNSAN HAKKIDIR”

Tonbul dilekçesinde, şu görüşlere yer verdi:

“Ben Zaza asıllı bir Türküm. Türkiye'de, Kürt olarak tanımlanan, 3-3,5 milyon Zaza vardır. Zaza halkı, yüzyıllardan beri Osmanlı Devleti ve onun devamı olan Türkiye Cumhuriyetine sadık kalmış ve bu devletlerin bayrağı ve egemenliği altında yaşamış, asker olmuş, vergisini vermiş, kısaca vatandaşlık görevini eksiksiz yerine getirmiştir. Kürt sorunu bugüne kadar sessiz çığlık olmuş, Zaza sorunu ise orta yerde durmaktadır. Zazalar ve Zazaca, gerek kültürü gerekse de dil grameri olarak Kürtlerden ve Kürtçeden farklıdır.”

 

Terör örgütünün oyununu bozan Kürtçe TV yayınının, Anayasanın eşitlik ilkesine uygun olarak, diğer alt kimliğe sahip halklara da verilmesi gerektiği ifade edilen dilekçede, “Bu talep; hak ve özgürlükler, ulus devletin gerekliliği içinde değerlendirilmelidir. Aynı zamanda da bir insan hakkıdır” denildi.

 

“YÖRE HALKININ ÖZLEMLE BEKLEDİĞİ...”

Doğu Karadenizliler Derneği adına Samsun'dan gönderilen iki ayrı dilekçede ise yörelerinde yüzyıllarca konuşulan Laz ve Gürcü dillerinin sürdürülebilmesi için, yöre halkının özlemle beklediği bu dillerdeki TV yayınının yapılması istendi.

 

“Ortak örf, adet ve ananemizi yaşatmak ve savunmak, derneğimizin ana tüzüğüdür. Bizler, dernek yönetimi olarak binlerce üyemizin ortak isteğini ve kararını sizlere sunuyoruz” denilen dilekçede, TRT'de, Laz ve Gürcü dillerinde yayın yapılması talep edildi.

Yorumlar (3)
aliturka 12 yıl önce
işte vatan bölünmesi dediğimiz olay böyle böyle meydana geliyor.. kürt tv de neymiş.. ahhh başbakan ahhhh.. görün işte ne hale doğru gidiyor türkiye.. bugün kanal yarın toprak bu işler böyledir..
AKOLUK 12 yıl önce
kurtce tv acmakla.ve acilis esnasinda basbakanin kurtce hayirli olsun demesiyle,anayasal suc islenmistir.biz avrupadaki turklere cocuklarimiza evimizde ,sokakta hatta ,cocuklarimiz anadilini ogrenmeden bulundugumuz ulkenin dilini, ogrenmek icin kanun teklifleri hazirlayan ulkeleri gormuyormu bu hukumet.kurtce tv acilmasini bu hukumetin en buyuk bolucu faliyetlerininden bir icrati olarak goruyorum .ve aziz milletimizi bu oyunlari bozmaya davet ediyorum.TURKIYE CUMHURIYETI,nin dili turkcedir. resmi televizyonu turkcedir boluculuk yapanlari, milletimiz onaylarsa onlarda omur boyu vicdan azabi cekecekdir.
Adem RIZVANOĞLU 12 yıl önce
Kürtçe tv yayına başlamasından sonra Diyarbakır belediye başkanı olan şahıs şimdi tv. verdiniz yakında topraklarımızıda vereceksiniz dedi. Türkiyede Resmi dil Türkçedir, Yayınları Türkçe yapılır, okullarda Türkçe okutulur. İşine gelmeyen varsa çekip gidebilir. Haa illaki tv istiyorsanız özel kanal açın. Devletin kanalını neden bu işe bulaştırıyorsunuz. Tabiki şimdi Laz, Zaza, Gürcü, Ermeni trt kanalı ister. En doğal hakları. Elektrik faturası ödeyen bilir her faturada trt ye katkı payı alınır. Ben kürtün kanalına para ödemek zorunda değilim. Ve verdiğim parayıda helal etmiyorum, kim kullanıyorsa...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@