Yılbaşında kaç gün tatil - 1 Ocak tatil mi?

2015 yılının sona ermesine kısa bir süre kaldı. Bu süre zarfında en çok merak edilen soru ise Yılbaşında kaç gün tatil olacak sorusu oldu. Peki Yılbaşında kaç gün tatil olacak, 31 Aralık ve 1 Ocak tatil olacak mı? Detayları haberimizde bulabilirsiniz. YI

Medya 23.12.2015, 10:38
Yılbaşında kaç gün tatil - 1 Ocak tatil mi?

2015 yılının sona ermesine kısa bir süre kaldı. Bu süre zarfında en çok merak edilen soru ise Yılbaşında kaç gün tatil olacak sorusu oldu. Peki Yılbaşında kaç gün tatil olacak, 31 Aralık ve 1 Ocak tatil olacak mı? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

yilbasinda-kac-gun-tatil.jpg

YILBAŞI TATİLİ KAÇ  GÜN?
 
Kamu çalışanlarının merakla beklediği sorunun cevabı belli oldu. 31 Aralık perşembe gününe denk gelmesi nedeniyle çalışanlar yarım gün çalışacak. 1 Ocak Cuma günü de çalışanlar tatil yapacak. Böylelikle kamu çalışanları haftasonu ile birlikte 3.5 gün tatil yapacak. 31 Aralık Perşembe günü kulanılacağı söylenen izin ise henüz resmiyet kazanmadı. Konuyla ilgili resmi açıklamanın gelmesi bekleniyor.

Gregoryen takvimine göre 31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan gece yılbaşıdır. 1 Ocak tüm Dünya'da kullanılan miladi takvime göre yılın ilk günüdür.

DÜNYADA YILBAŞI

Hicri Takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1'inde gerçekleşir. Hicri Takvim bir Ay takvimi olduğundan 354 güne denk gelir, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Böylece 2008 yılında Miladi yıl boyunca Hicri takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmiştir. Musevi yılbaşı ise İbranice yeni yıl anlamına gelen Roşaşana'dır. Hamursuz Bayramı'ndan 163 gün sonra kutlanır. Doğu Ortodoks  Kilisesi'nde yılbaşı (İsa'nın sünnet yıldönümüne de denk gelen) 14 Ocak'da kutlanır (Jülyen Takvimine göre 1 Ocak). Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Güncellenmiş Jülyen Takvimini benimsemiştirler (Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan). Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler. Çin yılbaşı her yıl ilk kameri ayınının yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da kabaca ilkbahara denk gelir. Tam tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çin'de yılın en önemli bayramı konumundadır. İran takviminde yılbaşı Norous (Nevruz) olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır (20 veya 21 Mart). Tayland, Kamboçya ve Laos'da yılbaşı 13 Nisan'dan 15 Nisan'a kadar kutlanır. Özellikle Tayland'da bu kutlama su dökerek gerçekleşir

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@