Medyada Kim Kimi Destekliyor

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili resmi süreç yakında başlayacak. En azından Meclis Başkanlığı seçimi sonrasında süreç hızlanıyor… 30 Ağustos'a yeni cumhurbaşkanı ile gireceğimiz söyleniyor. Peki, basın kimin cumhurbaşkanı olmasını istiyor? Kim kimi dest

Medyada Kim Kimi Destekliyor

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili resmi süreç yakında başlayacak. En azından Meclis Başkanlığı seçimi sonrasında süreç hızlanıyor… 30 Ağustos'a yeni cumhurbaşkanı ile gireceğimiz söyleniyor. Peki, basın kimin cumhurbaşkanı olmasını istiyor? Kim kimi destekliyor. iyibilgi analiz


Köşk seçimlerinde sona yaklaşılıyor. Resmi süreç başladıktan sonra adaylar on gün içinde belirlenmiş olacak ve seçime geçilecek. 30 Ağustos'a yeni cumhurbaşkanı ile gireceğimiz ileri sürülenlerden…

Peki, kim Cumhurbaşkanı adayı olacak? Gül mü yoksa AK Parti içinden farklı bir isim mi?

Bu sorunun yanıtı henüz netleşmiş değil ancak basında ilginç bir “Köşk savaşı” yaşanıyor. AK Parti içindeki fikir ayrılıkları da basına yansıyor. Şimdi tek tek hangi yayın organı kimi destekliyor, bu sorunun yanıtını arayalım…

Hürriyet: Hürriyet gazetesi yayın politikasında Gül'ün adaylığına karşı çıkıyor ve Erdoğan'ın “yeni bir isim düşüncesinde olduğu” inancından yola çıkarak üzerinde uzlaşılacak bir ismin Köşk'e çıkması politikasını güdüyor. Ertuğrul Özkök'ün bugünkü yazısı bu iddiayı güçlü kılıyor. Fatih Altaylı'ya göre Hürriyet Erdoğan'a oynuyor. Çünkü Cumhurbaşkanı ile gazetecilik yapılamayacağını, ancak Başbakan'a yanaşarak başarı elde edebileceklerine inanıyor.

Sabah: Bugün dikkatimizi çekti… Sabah Gazetesi “Çankaya mesajı” manşetiyle çıktı. Erdoğan'ın “millet iradesini kenara koyma konusunda demokrasi bize yetki vermiyor” şeklindeki sözlerinin vurgulandığı manşette Gül'ün Cumhurbaşkanlığı için ima edildiği belirtildi. Manşetin hemen yanındaki haberde ise Menderes'ten alınan bir görüş var: Gül mecburen olmalı… Sabah'ın bu tavrı “Gül'ün adaylığını destekliyor” şeklinde yorumlandı. TMSF'nin elinde olan Sabah'ın yönetiminin Gül'e yakın olduğu belirtiliyor.

Star: Hükümete yakınlığı ile bilinen Star gazetesi Köşk sürecini nasıl yorumluyor? Belki de bu sorunun yanıtını bulmak için gazetenin önemli köşe yazarlarından Şamil Tayyar'a göz atmak gerekiyor. Tayyar bugünkü yazısında kimin aday olacağına ilişkin parti yönetiminde karar alınmadığını ancak Genel Merkez'de sürecin bir önceki seçimden farklı işletileceğinin düşünüldüğünü yazdı. “Aday belirlendikten sonra tıpkı Toptan'ın yaptığı gibi cumhurbaşkanı adayının da muhalefeti ziyaret ederek destek isteyeceğini söyleyebiliriz” diyen Tayyar'a göre Gül'ün Cumhurbaşkanı olma ihtimali yüzde elli. Tayyar'ın yazısının Gül'ün adaylığını destekleyen diğer yayın organlarında çıkan yazılara nazaran daha soğukkanlı ve Gül'ün adaylığına daha mesafeli olduğu vurgulanabilir.

Akşam: Akşam gazetesinin bugünkü manşeti tavrını açıkça belli ediyor. Gazete "Darısı köşke" diyor ve Gül'ün dışında bir aday ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sorunsuz atlatılması gerektiğini ima ediyor.

Zaman: Zaman gazetesi seçim öncesindeki tavrıyla demokratik çizgisini sürdürmüştü. Durum şimdi de böyle... Elbette yazarlarının büyük bir kısmı Gül'ün istediği takdirde aday olması gerektiğini vurguluyor ve tutumlarında o noktada değişim yok. Ancak Zaman bu kez Gül'ün adaylığını desteklemiyor gibi… Bunu açıkça asla söylemiyorlar ancak Zaman gazetesinin ağır topu Hüseyin Gülerce'nin yazısındaki şu satırlar belki anlamayı kolaylaştırır: (Meclis Başkanlığı seçimlerindeki uzlaşmaya atfen) Meğer bu iklimi ne kadar özlemişiz. Unuttuğumuz ya da hasret kaldığımız bu tablo, dileriz Cumhurbaşkanlığı seçiminde de yaşanır.

Vatan: Vatan gazetesi Gül'ün adaylığına seçimler öncesinde olduğu gibi şimdi de karşı çıkıyor ve bunu açıkça yapıyor.

Radikal: Radikal gazetesi seçim öncesinde demokrasi dışı tavrıyla tepkileri üzerinde toplamıştı. Ancak bu kez Radikal farklı bir tutum ortaya koyuyor ve Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan'ın kaleminden Gül'ün adaylığını destekliyor.

Yeni Şafak: Gazetenin tutumu Gül olsun mu olmasın mı noktasında biraz karışık. Zira gazetenin önemli isimleri Ali Bayramoğlu ve Fehmi Koru Gül'ü adaylığını destekliyor. Ancak ilginç bir şekilde Başbakan'ın danışmanı olduğu basında yazılan kişi yine aynı gazetede Cumhurbaşkanının uzlaşma ile seçilmesi gerektiğini yazabiliyor. Yani Gül olsun mu olmasın mı çelişkisi bu gazeteye tamamıyla yansımış durumda…

Bugün: Bugün gazetesi de Gül'ün adaylığını destekleyenlerden... Özellikle Nazlı Ilıcak'ın oğlu Mehmet Ali Ilıcak, Mehmet Metiner ve Hakan Aygün'ün bugünkü yazıları Bugün gazetesinin tutumunu yansıtıyor.

Vakit: Vakit gazetesi de Gül'ün adaylığını açıkça destekleyenlerden. Gazete bugün "Demokrasi varsa Gül" manşetiyle çıktı ve çeşitli isimlerden Gül'ün adaylığını destekleyen görüşlere anasayfasında yer verdi.

www.iyibilgi.com

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler