7m


7m

hyundai

Doğan Grubu'ndan açıklama

DOĞAN Yayın Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Doğan Grubu'nun kağıt fiyatlarını pahalı gösterip bu yolla yatırımcıyı zarara uğrattığı iddiasında bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın açıklamalarının kaygı ve esef v

Medya 10.09.2008, 20:13
Doğan Grubu'ndan açıklama
DOĞAN Yayın Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Doğan Grubu'nun kağıt fiyatlarını pahalı gösterip bu yolla yatırımcıyı zarara uğrattığı iddiasında bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın açıklamalarının kaygı ve esef verici olduğunu söyledi.


Fırat'ın vicdan ve ahlaka sığmayacak açılamalar yaptığını belirten Yalçındağ, “Siyasal iktidarın elindeki bütün gücü, hükümete karşı eleştirel seslerin dile getirildiği başlıca medya grubunu sindirmeye çalışmak için seferber etmesi, demokrasimiz için çok kaygı verici bir gelişmedir” dedi.

Mehmet Ali Yalçındağ, AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat'ın bugün parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında Doğan Grubu'na yönelik suçlamasına sert yanıt verdi. Dergin Mir Mehmet Fırat'ın 2001 yılında Uzan Grubu tarafından ortaya atılan bir iddiayı gündeme getirdiğini kaydeden Mehmet Ali Yalçındağ, o tarihte açıklanan belgelerle Doğan Grubu'nun kağıdı pahalı değil, bizzat Uzan'ın Star Gazetesi'nden ve Sabah Gazetesi'nde daha ucuz aldığını ortaya koyduğunu söyledi. Yalçındağ, “Yasal haklarımız titizlikle sürdürülecek, umarım ki Sayın Fırat, dokunulmazlık zırhına sığınmayacak bir erdem ve dürüstlüğü gösterecektir” dedi.

“KAYGI VE ESEF VERİCİ”

Doğan Yayın Holding İcra Kurulu Başkanı Yalçındağ'ın açıklaması şöyle:
“AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Dengir Mir Mehmet Fırat'ın bugünkü açıklaması kaygı ve esef vericidir.
2001 yılında Uzan Grubu tarafından ortaya atılan ve o zamanki Star Gazetesi'nde yayımlanan bu çirkin iftiranın bugün bir siyaset malzemesi olarak gündeme getirilmesi hazin bir tecellidir.

Sayın Fırat aynen Uzan'ların yaptığı gibi, Doğan Yayın Holding kağıt fiyatlarını pahalı gösterdiğini, bu yolla kağıt kaçakçılığı yaptığını ve yatırımcıları zarara uğrattığını iddia etmektedir.

Bu iddialar o tarihten bu yana çeşitli defalar incelendiği halde hiçbir yanlış tespit edilmemiştir. O günlerde geçerli olan faturalar ve gümrük evrakı ile birlikte açıkladığımız belgeler, Doğan Grubu'nun kağıdı pahalı değil, bizzat Uzan'ın Star Gazetesi'nden ve Sabah Gazetesi'nde daha ucuz aldığını ortaya koymuştu. 2007 yılında yapılan incelemeler de keza aynı gerçeği bir kez daha ortaya koymuştur.

DAVA LEHİMİZE SONUÇLANDI

Her türlü etik değerin altında kalan bu çirkin iftira karşısında zamanında yasal yollara başvurulmuş ve bu iftiralara yer veren o zamanki Star Gazetesi aleyhine İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, 5 Ekim 2001 tarihinde ihtiyati tedbir kararı vermiştir. Bu karara dayanarak açılan manevi tazminat davaları lehimize sonuçlanmıştır.

Türkiye'de siyaset yapan kişilerin dokunulmazlık zırhına sahip olmayan kişi ve kurumları bu şekilde asılsız iddia ve iftiralarla lekelemeye kalkışması vicdan ve ahlaka sığmayacak bir davranıştır. Siyasal iktidarın elindeki bütün gücü, hükümete karşı eleştirel seslerin dile getirildiği başlıca medya grubunu sindirmeye çalışmak için seferber etmesi, demokrasimiz için çok kaygı verici bir gelişmedir. Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde yol alan bir ülkede bu tür sindirme yöntemlerine başvurulabilmesi, Avrupa Birliği'ni var eden temel değerlerin ağır bir ihlalidir.

Sayın Fırat ile ilgili yasal haklarımız titizlikle sürdürülecektir.

Umarım ki Sayın Fırat, dokunulmazlık zırhına sığınmayacak bir erdem ve dürüstlüğü gösterecektir.”

Yorumlar (1)
cahana 14 yıl önce
az kaldı sızınde cem uzan gıbı sonunuz gelecek butun kırlı ıslerınız pıyasaya cıkıncaaa

Gelişmelerden Haberdar Olun

@