alexa metrics

banner536

Cezaevinde öğrendi' 17 yıldır...

Manisa'da girdiği cezaevinden koğuş arkadaşından maket yelkenli tekne yapımını öğrenen Mehmet Saraç (65), 17 yıldır bu maketleri satarak geçimini sağlıyor.

Manisa 16.01.2019, 10:18 16.01.2019, 10:19
Cezaevinde öğrendi' 17 yıldır...

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde baba mesleği olan saraçlık yaparken girdiği cezaevinden koğuş arkadaşından maket yelkenli tekne yapımını öğrenen Mehmet Saraç (65), 17 yıldır bu maketleri satarak geçimini sağlıyor.
Sarıgöl'de yalnız yaşayan Mehmet Saraç, 17 yıl önce Çek Kanunu'na muhalefet suçundan verilen hapis cezasını çektiği Çanakkale Biga Cezaevi'nde, koğuş arkadaşını izleyerek maket yelkenli tekne yapımını öğrendi. Baba mesleği olan saraçlık nedeniyle bu tür işlere yatkınlığı olan Saraç, cezaevinden çıktıktan sonra evinde atölyeye dönüştürdüğü bir odada hobi olarak maket yelkenli yapımını sürdürdü. Yaptığı maket yelkenlileri ilk zamanlara çevresindeki dostlarına hediye eden Saraç, beğenilmesi üzerine bunu geçim kaynağı haline getirdi. Mukavva, suntalam, ince tel, yapıştırıcı, boya ve misina kulanarak büyüklüğüne göre 2 ile 3 gün arasında bir sürede yaptığı maket yelkenlileri, led ışıklarla da süsleyen Saraç, Sarıgöl'ün yanı sıra çevre il ve ilçeler ile turistik bölgelerde satmaya başladı. Fanatikler için tuttuğu takımların renklerini taşıyan maket yelkenliler de yapan Saraç, "Bu emek isteyen, masraflı bir iş. Özellikle kış aylarında yapıştırma işlemi çok geç oluyor. Büyük bir yelkenliyi 3 günde ancak yapabiliyorum. Işıklandırdığım bu yelkenli maketlerini kimileri gece lambası olarak kimileri de iş yerlerinde dekorasyon amaçlı kullanmak için satın alıyor. Aslında bu işi daha çok boş vakitlerimi değerlendirmek için yapıyorum" dedi.


Saraç, 40 santimetrelik yelkenli maketini 80, 60 santimetrelik olanlarını ise 120 liradan sattığını söyledi.


Yorumlar (11)
storm 4 yıl önce
Arkasinda duranlar nerde yazik degilmi bu taraftara 50 . Yilda yasamadigimiz rezilik kalmadi ah ah. Eski gidenleri takima getirce
Camoka 4 yıl önce
Yönetim denilen lanet gitmeyecek mi
Nuri cebiroglu 4 yıl önce
Allah muharrem usta nin gitmesini bize göstermeyi nasip etsin.
kocaeli 4 yıl önce
ONU TRABZONDAN AYRILMADAN IYI BIR DOVUN
D 4 yıl önce
YABANCI OLACAKSA SLAVEN BİLİÇ, THOMAS TUCHEL, OTTMAR HİTZFELD YERLİ OLACAKSA ZİYA DOĞAN, RIZA ÇALIMBAY VEYA MEHMET ÖZDİLEK (ADAM 1 SENEDİR İNGİLTERE DE EĞİTİMDE) GELSİN. ANLAŞILAN BU SENE DE YAPILANACAĞIZ... FATİH TERİM İ ALIP DA BURAK IN MALİYETİNİ ÇÖPE ATMAYIN...
YÖNETİMDE İSTİFA 4 yıl önce
Trabzonspor yönetimide artık bırakmalıdır.Usta ve ekibi bu işi becerememiştir.Taraftara yalanlarıyla usandırdılar.Külübe borc batagına daha cok sürüklediler.Artık bırakmalılar.USTA VE YÖNETİMİ FİYASKO ÇIKTI.Yalnız hacıosmanoğlu döneminde külübü borclandırdı ama bu kadar acı sonuçlar almamış hatta ilk dört haftasından sonra bariz hakemler yüzünden puan kayıpları yaşadı.Artık HACIOSMANOĞLUNA SES CIKRANLARDA USTA YÖNETİMNİDE SES CIKARMALIDIRLAR.USTA hacıosmanoğludan daha basarısız olmuştur.
Ne alaka 4 yıl önce
Hacıosmanoğlu bu ts gelmiş gecmiş en kötü yönetim
T.c.61 4 yıl önce
Hele sükür fatih terim oley
NecAlaka 4 yıl önce
Ne alakalı kardeş hacıosmanoğlu döneminde 7-0 6-0 4-0 evinde 3-0 dan 4-3 yenilen evinde 6-1 yenildiği sana mac oldumu en başarısız haciosmanoglunun en kötü diyorsun usta döneminde milyon eurolar harcandı hiç bi başarı yok bari hacıosmanoğlu dönemi de ilk 4 haftadan sonra hakem olaylarını unutmayın usta biz 10 gömlek altı takımlardan fark yedik bu farklı maglubiyetlerden sonra 4.buyuk değil sıradan anadolu takım haline geldik..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@