banner526

banner533

banner513

Sıla Kimdir?

Sıla Gençoğlu Kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındadır? İşte detaylar..

Biyografi 09.07.2019, 13:47
Sıla Kimdir?

SILA GENÇOĞLU KİMDİR?

Sıla Gençoğlu,17 Haziran 1980 tarihinde Denizli'de dünyaya gelmiştir. Annesi İzmirli, babası Denizlilidir. Annesi Ömür Gençoğlu (eski soyadı Balaban) eczacıyken babası Şükrü Gençoğlu siyasetçi ve kimyagerdir.

Çift,1973'te nişanlanmış ve 1975'te evlenmiştir. Şükrü Gençoğlu, 1990'ların ortalarında Doğru Yol Partisi'nin Denizli il başkanlığı görevini yürütmüş ancak istifa ederek görevini bırakmıştır. Dedelerinden Muzaffer Fikri Balaban, Demokrat Parti'nin TBMM'deki 10. dönem İzmir milletvekillerinden biriydi ve 27 Mayıs Darbesi sürecinde Yassıada'da yargılanarak iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Diğer dedesi Rıza Gençoğlu ise Adalet Partisi'nin TBMM'deki 15. dönem Denizli milletvekillerindendir. İlkokulu ailesinin yanında Denizli'de tamamladıktan sonra kendi deyimiyle "tuhaf bir Fransızca sevdasıyla" ortaokul ve liseyi okumak için İzmir'de yaşayan anneannesi Süheyla Balaban'ın yanına yerleşmiştir. 1990'da eğitim dili Fransızca olan Tevfik Fikret Okulları'na girerek 1997'ye kadar burada eğitim görmeye devam etmiştir. Buradaki müzik öğretmeni Aziz Pelen, Sıla'nın müziğe olan ilgisini fark ederek onu okul korolarında ve solo programlarda sahneye çıkarmıştır. Lise ikinci ve üçüncü sınıflarda özel şan derslerine başlayan Gençoğlu, İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Sabahat Tekebaş ile şan ve ses eğitimi üzerine çalışmıştır.

1998 yılında yüksek öğrenimi için İstanbul'a gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde bir sene okumuş, daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü'ne geçiş yapmıştır. Bu dönemde, Afyon Caz Festivali'nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil'den oluşan caz orkestrasında solist olarak görev almıştır. Nükhet Ruacan'la ses eğitimi üzerine çalışmış ve yine okul döneminde, daha sonraları albümlerinde sanatçıya önemli katkılar yapan müzisyen Efe Bahadır'la da tanışmıştır.  Kısa bir sürenin ardından Kenan Doğulu ile tanışarak onun yedi sene vokalistliğini yapmıştır. Ayrıca Sıla'nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer (Vur kadehi Ustam) Kenan Doğulu (Boğaziçi) Emel Müftüoğlu (Ağla Ağla) gibi birçok ünlü sanatçının albümlerinde yer almıştır. Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez Sezen Aksu ile yaptıkları ve "Sıla" dizisinin şarkısı olan ortak besteleri "Sıla-Töre" sayesinde tanışmıştır.

KARİYERİ:

2007'de kendi adını verdiği albümünde yer alan ve Türkiye Resmî Listesi'nde bir numara olan "...Dan Sonra" şarkısıyla çıkış yapan Sıla, sonrasında yayımladığı eleştirel ve ticari başarılar elde eden İmza (2009), Konuşmadığımız Şeyler Var (2010), Vaveyla (2012), Yeni Ay (2014) ve Mürekkep (2016) albümleriyle de liste başarılarını sürdürmeye devam etmiştir. Bu albümlerde yer alan "Sevişmeden Uyumayalım", "Acısa da Öldürmez", "Kafa", "Boş Yere", "Vaziyetler", "Yabancı" ve "Hediye" şarkıları da Türkiye'de liste başı oldu. Bunların yanı sıra "Yoruldum", "İmkânsız" ve "Zor Sevdiğimden" gibi diğer pek çok şarkısı da hit olarak ilk beşe girmiştir.

Şarkıcılığının yanı sıra eleştirmenler tarafından övülen söz yazarı ve besteci kimliğiyle ön plana çıkan Sıla, kendi albümlerindeki şarkıların neredeyse tamamını tek başına yazarak Efe Bahadır'la birlikte bestesini yapmıştır. Ayrıca başka şarkıcılar için de birçok şarkı sözü yazmıştır. 2010'da Konuşmadığımız Şeyler Var ve 2014'te Yeni Ay ile birlikte Türkiye'de yılın en çok satan şarkıcısı oldu. Bugüne kadar dört Altın Kelebek Ödülü ve yedi Kral Tv Video Müzik Ödülü dahil olmak üzere onlarca ödül kazanmıştır. 2007-09: Sıla, Shaker ve İmza
Şarkıcı, 2007'de yapım sürecinde Sezen Aksu, Kenan Doğulu, Ozan Doğulu, Yalın ve Efe Bahadır'ın yer aldığı ve kendi adını taşıyan ilk albümünü yayımladı. Çıkış şarkısı "...Dan Sonra" ile Türkiye'de kısa zamanda 1 numaraya ulaşmış ve 12 hafta 1 numarada kalmıştır. İkinci klip ise "Kenar Süsü"ne klip çekmiştir. 2008'de Ciclon grubu ile beraber olarak kaydettikleri "Shaker" albümünden "Yaz Geliyor Heyoo" isimli parçayı yeni teklisi olarak belirlemiş ve şarkı, Türkiye'de 34 numaraya yükselmiştir.

İkinci albümünü 2009 yılında piyasaya süren sanatçı, bu albümün ilk teklisi olarak "Sevişmeden Uyumayalım"ı seçmişve bu şarkı 3 hafta boyunca 1 numara olmayı başarmıştır. İkinci tekli olarak "İnşallah"ı seçen Sıla, bu şarkısıyla da Türkiye'de 2 numaraya kadar yükselmeyi başarmıştır. "Yara Bende" isimli üçüncü teklisine Kemal Doğulu yönetmenliğinde bir video hazırlayan sanatçı, bu şarkısıyla da 4 numaraya yükselmiştir. Albümün dördüncü video klibi ise, konser görüntülerinden oluşan videosuyla "Bana Biraz Renk Ver" olmuştur ve 2010'un Mart ayında gösterime girmiş ve bu şarkı, Türkiye Listesi'nde 3 numaraya yükselmiştir.

Haziran 2010'da Ozan Doğulu'nun ilk albümü 130 Bpm için seslendirdiği "Alain Delon" ile Türkiye'de bir numaraya yerleşen Sıla, aynı yıl Kasım sonunda üçüncü stüdyo albümü Konuşmadığımız Şeyler Var'ı Sony Music Entertainment ve Columbia Records etiketiyle piyasaya sürmüştür. D&R'ın Çok Satan Albümler Listesi'nde zirveye oturan albüm, yaklaşık bir yıl boyunca listenin üst sıralarında kalmaya devam etmiş ve 100 bin kopya satışı yaparak 2010'da Türkiye'de yılın en çok satan yedinci çalışması olmuştur. Milliyet'ten Güneri Cıvaoğlu, eleştirmenlerden beğenisini toplayan Konuşmadığımız Şeyler Var'daki şarkılarda "Ege meltemine, Fransız şansonlarından esintilere ve Portekiz fadolarının renklerine" rastlamıştır. Albüme çekilen klip şarkıları Türkiye Resmî Listesi'nde üst sıralara yükselmiş, çıkış şarkısı ve ilk klip "Acısa da Öldürmez" aralıksız sekiz hafta bir numaradan inmezken üçüncü klip "Kafa" üç ve dördüncü klip "Boş Yere" dört hafta zirvede kalmıştır. İkinci klip olarak yayınlanan "Oluruna Bırak" ise aynı listede iki numaraya kadar ilerleyebilmiştir. 2011'de düzenlenen 17. Kral Müzik Ödülleri'nde Sıla, En İyi Kadın Sanatçı kategorisinin yanı sıra çıkış şarkısı "Acısa da Öldürmez" ile En İyi Şarkı ve En İyi Şarkı Sözü kategorilerinde, Konuşmadığımız Şeyler Var ile Yılın Albümü kategorisinde adaylık elde etti.[16]

Haziran 2012'de ilk canlı albümü Joker'i yayımlayarak önceki albümlerinde yer alan şarkıları farklı düzenlemelerle yeniden seslendirdi. Albümde yer alan "Yoruldum", Türkiye'de iki numaraya kadar yükseldi.[17] Ekim'de ise dördüncü stüdyo albümü Vaveyla piyasaya sürüldü. Albümün video klip çekilen şarkıları "İmkânsız" ve "Zor Sevdiğimden"in her ikisi birden Türkiye'de iki numara olmuştur.

Ekim 2013'e gelindiğinde Sıla, beşinci stüdyo albümünün hazırlıklarından bahsetmiş ve sonraki ay şarkıların kayıtlarına başlamıştır. Yeni Ay adını verdiği iki disklik albümü Sony Music Entertainment ve Columbia Records aracılığıyla Şubat 2014'te piyasaya sürmüş ve albüm, yayımlandığı hafta Türkiye'de 70 bin kopya satarak D&R'ın Çok Satan Albümler Listesi'ne bir numaradan dâhil olmuştur. Bu satış rakamı yıl sonunda 158 binin üzerine çıkınca çalışma, 2014 yılında Türkiye'nin dijital ve fiziki olarak en çok satan çalışması olmuştur. Yeni Ay ayrıca iTunes Store'un Türkiye kolunda satışa sunulduğu günden itibaren aylarca bir numarada kalarak iTunes Store'un ülkedeki hizmet tarihinin en uzun süre bir numarada kalan albümü olma rekorunu ele geçirmiştir. Müzik eleştirmenlerinin çoğu albümü beğenmiş ve bunlardan biri olan Hürriyet yazarı Hikmet Demirkol, "sürprizi olmayan, hayranları ziyadesiyle mutlu edecek detayda ve içerikte bir albüm" nitelendirmesini yapmıştır. Çıkış şarkısı ve ilk video klip "Vaziyetler", MusicTopTR Resmî Listesi'nin aralıksız on bir hafta boyunca zirveden inmezken diğer kliplerden "Yabancı" ile "Hediye" de bu listede bir numara oldu. "Reverans" ise iki numaraya kadar yükselebilmiştir. 2014 Kral Türkiye Müzik Ödülleri'nde Yeni Ay, En İyi Albüm ödülünü kazanırken Sıla ise En İyi Kadın Sanatçı ve Radyolarda Şarkıları En Çok Çalınan Sanatçı ödüllerini kazanmıştır.

Mayıs 2015'te Sıla, Özcan Deniz ile birlikte Coca Cola'nın Türkiye'de gösterilen bir reklamında oynamıştır. İkilinin "Why This Kolaveri Di" şarkısının Türkçe sözlerle yapılan yeni düzenlemesi eşliğinde bir plajda yaptıkları atışmayı içeren reklam olumsuz eleştiriler toplamıştır. Aynı yıl içinde şarkıcı, Ziynet Sali'nin No 6 ve Güliz Ayla'nın çıkış albümündeki şarkıların çoğunu yazıp bestelemiş; ilkinin müzik direktörlüğünü ve ikincisinin yapımcılığını üstlenmiştir. Yıl sonunda Sıla, GQ Türkiye tarafından Yılın Kadını olarak seçmiştir. Sıla'nın hazırlık süreci iki yıl ve kayıtları altı ay süren altıncı stüdyo albümü Mürekkep, klip çekilen "Afitap" ve "Engerek" eşliğinde Mayıs 2016'da Sony Music Entertainment ve Columbia Records tarafından yayımlandı ve şarkıcının önceki albümlerine benzer şekilde çıkar çıkmaz Türkiye'de bir numaraya oturdmuştur. Ayrıca çıktığı yıl Türkiye'de 101 bin kopya satışı yapmıştır. Milliyet Sanat'tan Yavuz Hakan Tok, albümü "yüzünü biraz daha alaturkaya dönen Sıla'nın en iyi albümlerinden biri" diye tanımlayarak şarkı sözlerinde daha fazla kullandığı Arapça ve Osmanlıca sözlere dikkat çekmiştir. Sıla, Mayıs'ta ayrıca Erol Evgin albümü Altın Düetler'de yer alan "Ateşle Oynama" şarkısında Evgin ile düet yapmıştır.

Ekim 2017'de Sıla, "Muhbir" adlı bir single yayımladı. Kasım 2018'de, kendisine fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığı gerekçesiyle Ahmet Kural'dan şikayetçi olmuştur. 6284 sayılı kanun gereğince Kural'a derhal üç ay uzaklaştırma cezası verilmiştir. 1 Mart 2019 tarihinde, eleştirmenlerin beğenisini kazanan Acı adlı yeni EP Sony Music tarafından yayımlanmıştır.

DİSKOGRAFİSİ:

Sıla (2007), İmza (2009), Konuşmadığımız Şeyler Var (2010), Vaveyla (2012), Yeni Ay (2014), Mürekkep (2016)

ÖZEL HAYATI:

Güzel şarkıcı geçmişte; Ahmet Kural, Ergin Turunç, Hazer Amani, Özgür Mumcu, Tamer Başaran, Okan Can Yantır gibi isimlerle aşk yaşamıştır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@