Hülya Avşar Kimdir?

Hülya Avşar kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Biyografi 11.07.2019, 11:31 12.07.2019, 11:53
Hülya Avşar Kimdir?

HÜLYA AVŞAR KİMDİR?

Hülya Avşar, 10 Ekim 1963 tarihinde Balıkesir'de ailesinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Aslen Kürt kökenlidir. Hülya Avşar, Avşar-Pirebat Kürt aşiretine mensuptur. 

Annesi Emral Avşar, babası ise Celal Avşar'dır. Kız kardeşi de Helin Avşar'dır. Anne tarafından Balıkesirli olan Avşar'ın baba tarafı Hasköy, Ardahanlıdır. Babası Celal Kürt ve annesi Emral ise Türk kökenli bir aileye mensuptur. Annesini 2009 yılında kanser hastalığından dolayı kaybetmiştir. 

24-25 Ağustos 2009 tarihlerinde Milliyet'te yayımlanan röportajında Kürt açılımını hakkında görüşlerini bildirmesiyle hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik ettiği" gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmıştır. Soruşturmayı yürüten savcı, Avşar hakkında takipsizlik kararı vermiştir.

KARİYER HAYATI:

1982 yılında Bulvar Gazetesi'nin düzenlediği Kâinat Güzellik Yarışması'nda birinci seçilmiştir. Fakat evlendiği ortaya çıkınca tacı geri alınmıştır. Fikret Hakan ve Salih Güney ile başrolü paylaştığı Haram filmi ile kariyer hayatına ilk adımı atmıştır.

Kariyerine müzik eğitimi aldıktan sonra müzikaller, altı albüm ve bir single ile devam eden Avşar,1995 yılının son günlerinde yayınladığı Yarası Saklım adlı albümüyle döneme damgasını vurmuştur. "Bu Gece Uzun Olacak" adlı parçası, şarkının çıkış klibidir. Klip, Hülya Avşar'ın popo sallama sahnesi başta olmak üzere daha pek çok sahnesi ile bir kült haline gelmiştir. Klip, feministlerin tepkisini toplamış fakat ikinci klip "Yürü Ya Kulum" oldukça feminist ve erkek karşıtı bir klip olmuştur. Albümden üçüncü klip bir Suat Suna şarkısı olan "Sensiz Kaldım" parçasına çekilmiştir. Şarkı oldukça beğenilmiş ve pek çok kişi tarafından Avşar'ın söylediği en iyi şarkı olarak görülmüştür. Hülya Avşar artık 90'ların en çok konuşulan isimlerden biri haline gelmiştir.

1998 yılında yayınladığı Hayat Böyle albümüyle müzik sahnesindeki yerini sağlamlaştırmıştır. "Aradın Mı" adlı Serdar Ortaç parçasıyla o yıl her yerde dinlenmiştir. Şarkının klibinin de beğenilmesi üzerine, "Aradın Mı", Hülya Avşar'ın "Bu Gece Uzun Olacak"tan sonra en çok bilinen şarkısı olmuştur. Albümden ikinci klip "Ah Be Güzelim" parçasına çekilmiştir. 

2000 yılında Kral TV tarafından düzenlenen yılın müzik ödüllerinde en iyi kadın şarkıcı ödülüne layık görülmüştür. Hülya Avşar, Günaydın'da köşe yazarlığı yaptıktan sonra, Show TV'de Hülya Avşar Show'u yapmıştır. Medyapım tarafından talk show formatında yayınlanan programının yönetmenliğini Birkan Uz ve Uğur Aksay yapmıştır.  Avşar Show aynı zamanda Türkiye'de ilk defa Uğur Aksay tarafından uygulanan 16/9 mm sinematografik formattaki dijital rejili seti ile çekilen show programı olma özelliğini taşımaktadır. Avşar, TV şovuyla aynı anda sergilediği tek kişilik tiyatro oyunundan başka, reklam filmlerinde oynamış ve hâlâ Hülya adlı aylık derginin editörlüğünü yapmaktadır.

2001 yılında kendi adını taşıyan Hülya Avşar by H markasını kurmuştur. Spora ve tenise tutkunluğuyla bilinen Avşar'ın 2001 yılından bu yana kendi adını taşıyan Hülya Cup tenis turnuvası düzenleyerek buradan elde ettiği gelirle eğitime destek vererek çocuklara burs ve tenis imkanı kazandırmaktadır.

ÖZEL HAYATI:

İlk evliliğini 1979'da Mehmet Tecirli ile yapmış ve çift 2 yıl sonra yollarını ayırmıştır.

1997 yılında ise Kaya Çilingiroğlu ile dünyaevine girmiştir. Çiftin bu evliliklerinden 1998 yılında  Zehra adında kız çocukları dünyaya gelmiştir. Çift, 2005 yılında boşanmıştır.

Güzel sanatçı, Kaya Çilingiroğlu'ndan boşandıktan sonra bir süre iş adamı Sadettin Saran ile aşk yaşamıştır.

Avşar geçmişte; Coşkun Sabah, Osman Hattat, İbrahim Tatlıses, Mehmet Özyener, Tanju Çolak, Ali Güven, Mehmet Dereli gibi isimlerle aşk yaşamıştır.

ALBÜMLERİ:

1988: Her şey Gönlünce Olsun, 1990: Hatırlar mısın?, 1991: Hülya Gibi, 1993: Dost Musun Düşman Mı?, 1995: Yarası Saklım, 1998: Hayat Böyle, 2000: Sevdim (single), 2002: Aşıklar Delidir, 2009: Kişiye Özel-HauteCouture, 2011: Geçmiş Olsun (single), 2013: Aşk Büyükse

VİDEO KİLİPLERİ:

Hatırlar Mısın, Hülya Gibi, Nasılsın Bugün, Hata, Yalan Dünya, Agora Meyhanesi, Dost Musun Düşman Mı, Sensiz Kaldım, Yürü Ya Kulum, Bu Gece Uzun Olacak, Sevdim, Aradın Mı, Ah Be Güzelim, Yar Senin Derdin Ne, Sonsuza Dek, Geçmiş Olsun, Bana Bir Koca Lazım
Sana Sakladım

ROL ALDIĞI DİZİLER:

İntibah (1982), Sevginin Gücü (1993), Süper Yıldız (1996), Ah Bir Zengin Olsam (1999), Savunma (2000), Zümrüt (2004), Kadın İsterse (2004), Kadın Severse (2006), Muhteşem Yüzyıl: Kösem (2015-2016)

ROL ALDIĞI FİLMLER:

Kahır, Haram, Çelik Mezar, Karanfilli Naciye, Tutku, Ömrümün Tek Gecesi, Yabancı, Kaptan, Güneş Doğarken, Ayşem, Nefret, Tele Kızlar, Ölüm Yolu, Mavi Mavi, Sekreter, Tapılacak Kadın, Suçlu Gençlik, Paranın Esiri, Uzun Bir Gece, Dağlı Güvercin, Üç Halka 25 , Kısrak, Aşk Hikayemiz, Alın Yazım, Sevda Ateşi, Mavi Melek, Yarın Yarın, Bir Kırık Bebek, Çil Horoz, Geri Dön, Alamancının Karısı, Ziyaret,  Aşıksın, Hülya, Melodram, Öğretmen Zeynep, Fotoğraflar, Fazilet, Benim Sinemalarım, Hasan Boğuldu, Berlin in Berlin, Bir Kadının Anatomisi, Salkım Hanımın Taneleri, Yeşil Işık, Kalbin Zamanı, İki Genç Kız, Hababam Sınıfı Askerde, Bir İhtimal Daha Var, 8 Ülke 8 Yönetmen ve Sinan, 72. Koğuş, Selfi   

JURİ VE SUNUCULUKLARI:

Çek Bakalım, Alaturka Solist, Hülya Avşar Soruyor,  Hülya Avşar Show,  Hülya Avşar'la Sen Bilirsin, Pişti, Hülya Avşar Stüdyosu, Turkmax, Kadınlar ve Erkekler, Yetenek Sizsiniz Türkiye, O Ses Türkiye, Hülya Avşar,  Bir Hülya Avşar Sohbeti

Yorumlar (1)
Sait uzunçam 10 ay önce
Sevgiyle

Gelişmelerden Haberdar Olun

@