7m


7m

hyundai

Coca Cola CEO'su Muhtar Kent kimdir aslen nereli kaç yaşında?

Cumhurbaşkanlığı sisteminin ilk kabinesinde Bakan olarak ismi geçen dünyaca tanınan iş adamı Coca Cola CEO'su Muhtar Kent kimdir aslen nereli kaç yaşında gerçek ismi ne? İşte Muhtar Kent hakkında merak edilenler

Biyografi 07.07.2018, 11:15 07.07.2018, 11:38
Coca Cola CEO'su Muhtar Kent kimdir aslen nereli kaç yaşında?

24 Haziran seçimleriyle birlikte Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanını belirledi. Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığında kurulacak yeni sistemin ilk kabinesinde yeni ve çarpıcı isimler bulunuyor. Küresel iş dünyasının yakından tanıdığı, bir dönem emekli olduktan sonra alacağı maaş ile ABD eski Başkanı Barrack Obama'yı sollayan Türk olarak basında yer alan Coca Cola CEO'su Muhtar Kent'in ismi de kulislerde yeni kabinede Bakan olarak geçiyor.  Coca Cola CEO'su Muhtar Kent kimdir aslen nereli nerede doğdu kaç yaşında gerçek ismi nedir? İşte Muhtar Kent'in hayatı...

Coca Cola CEO'su Muhtar Kent kimdir aslen nereli kaç yaşında?

MUHTAR KENT KİMDİR ASLEN NERELİ? 

Muhtar Kent, 1952 yılında New York‘ta doğdu. Muhtar Kent'in ilk ismi Ahmet'tir, Muhtar ise göbek adıdır.

Aslen Ayvalıklı Madra Ailesi'nden gelmekte olan Muhtar Kent’in babasının adı Necdet Kent‘dir.

Muhtar Kent'in babası Necdet Kent “Türk Oskar Schindler” olarak bilinmektedir. Bunun sebebi ise 2. Dünya Savaşı sırasında, Fransa konsolosu iken kurtardığı 70-80 Türkiye Yahudisidir.  Babası, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye'nin New York Başkonsolosu olarak görev yaptı.

Muhtar Kent, Tarsus Amerikan Koleji'nden mezun olduktan sonra İngiltere Hull Üniversitesi ekonomi bölümünü bitirdi. Londra City Üniversitesi'nde iş yönetimi konusunda master eğitimi yaptı.

Üniversite eğitimi bitince Türkiye'ye dönüp askerlik hizmetini yaptı. Askerlik sonrası cebindeki bin dolarla ABD‘ye gitti ve amcasının yanına yerleşti.

Coca Cola CEO'su Muhtar Kent kimdir aslen nereli kaç yaşında?

BİR BAŞARI HİKAYESİ... MUHTAR KENT’İN COCA COLA İLE TANIŞMASI

1978 yılında Coca Cola‘ya gazetede gördüğü bir ilan üzerine başvuran Muhtar Kent, Atlanta‘da Coca Cola International'da pazarlama uzmanı olarak işe başladı. İşe ilk başladığında ilk 10 ayında sabah saat 4'te kalktı, kamyon yükledi, marketlere ve büyük satış noktalarına kamyonlarda Coca Cola taşıdı.

Bir sene sonra reklam müdürü olarak Roma‘ya tayin olan Muhtar Kent, 1981 yılında da Hollanda‘ya atandı.

ABD, İtalya ve Hollanda‘da çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Muhtar Kent, Coca Cola International'ın Türkiye Bölgesi Genel Müdürü olarak 1985 yılında Türkiye'ye atandı.

Şirketin Türkiye merkezini İzmir‘den İstanbul‘a taşıdı. 1989 yılında şirketin Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürlüğü'ne getirildi. Ve Alpler'den Himalayalar'a kadar 23 ülkeden sorumlu olarak Viyana‘ya taşındı.

1991‘de Coca Cola International'ın Orta ve Doğu Avrupa Bölümü Başkanı ve Coca Cola International'ın Birinci Başkan Yardımcısı olarak Viyana'ya atandı.

Muhtar Kent, 1995-1997 yılları arasında Coca Cola'nın şişeleme grubu olan Coca Cola Amatil Holding Avrupa Başkanlığı döneminde 1 milyar dolarlık Orta ve Doğu Avrupa yatırımlarını gerçekleştirerek, 23 ülkede 26 yeni fabrikanın kurulmasını sağladı.

Coca Cola CEO'su Muhtar Kent kimdir aslen nereli kaç yaşında?

Ardından Anadolu Grubu'na katılan Muhtar Kent, 1999'da Efes İçecek Grubu İcra Başkanlığı'na atandı. Efes İçecek grubunun yeni pazarlara yayılması ve Londra Borsası'nda halka açılarak 2,5 kat değer kazanmasıyla ilerleyen süreci yöneten Muhtar Kent, aynı dönemde Coca-Cola İçecek şirketinin de yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.

1999'da 20 yılını doldurduğu Coca-Cola'dan ayrıldı. Emekli olmayı tercih etmedi. Türkiye'de Anadolu Endüstri Holding'e geçti.

Muhtar Kent, 1999 ile 2005 yıllar arasında Efes Pilsen grubunda görev aldı. 2005 yılında Coca Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Orta doğu grup başkanı oldu.

2005 yılında Efes İçecek Grubu'nun İcra Başkanlığı görevini bırakıp, 7 yıl aradan sonra Coca-Cola Company'ye dönmüştü. Coca-Cola Grubu'nun (100 ülke bağlı) başına getirilen Muhtar Kent, Hong-Kong‘dan bir anlamda dünyanın yarısını yönetiyordu.

1 Temmuz 2008 itibariyle Coca-Cola şirketin CEO‘su olduktan sonra Muhtar Kent, 23 Nisan 2009 tarihinde Coca Cola'nın Atlanta Merkezinde yapılan Yönetim Kurulu Başkanı seçimlerinde kurul üyelerinin oylarıyla Coca-Cola'nın Yönetim Kurulu Başkanı Oldu.

Okan Üniversitesi Danışma Kurulu üyesi olan Muhtar Kent, 2010 yılında Okan Üniversitesinin verdiği Onursal Doktara Ünvanına layık görülmüştür.
Galatasaray Spor Kulübü' nün 14277 numaralı üyesidir

Muhtar Kent, New York‘ta eşi Defne Kent ile evlenmiş ve bu evlilikten 2 çocuk sahibi olmuştur.

Coca Cola CEO'su Muhtar Kent kimdir aslen nereli kaç yaşında?


Yorumlar (2)
CEO Mimar Alparslan Zeytinoglu 3 yıl önce
Bakanlik adina dogru bir adim olacaktir, Lakin Sayin kent in konumu ve lisansi göz ardi edilemez...


Saygilar
CEO Mimar Alparslan Zeytinoglu
Zeytinoglu Group
Nurullah eliaçık 3 yıl önce
Saha öncede cola çalıştım çıktı 2 sene askerlik işini hak ettim sonrada başvurumu yapıyorum almıyor herkes o müdürü istemiyor valla

Gelişmelerden Haberdar Olun

@