Ata Demirer kimdir?

Yer aldığı projelerin yanı sıra sosyal medyada da yapmış olduğu tiplemelerle insanları gülme krizine sokan Ata Demirer kimdir? İşte hakkındaki tüm detaylar...

Biyografi 25.07.2019, 13:38 25.07.2019, 17:22
Ata Demirer kimdir?

Kendisine Bozcaada'da sık sık rastlanılan Ata Demirer'in kim olduğu merak edildi. Peki Ata Demirer kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Hangi projelerde yer almıştır? İşte hakkında tüm detaylar...

ATA DEMİRER KİMDİR?

Ali Ata Demirer, 6 Temmuz 1972 yılında Bursa'da dünyaya gelmiştir.

Daha küçük yaşlarda müziğe olan yeteneğini keşfeden Demirer, ortaokul ve liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde okuduktan sonra son sınıfta Çelebi Mehmet Lisesi'ne geçmiş ve buradan mezun olmuştur. Demirer ağabeyinin yardımıyla gece kuluplerinde piyanist-şantör olarak çalışmaya başlamıştır. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü'nü kazanmasıyla İstanbul'a taşınmıştır.

KARİYERİ:

Konservatuvar yılları boyunca İstanbul'da müzisyenlik yapmaya devam etmiştir. O yıllarda arkadaşlarının desteği ile bar komedyenliği denemelerine başlamıştır. Vitamin Grubu üyesi Gökhan Semiz ile olan yakın arkadaşlığı sayesinde stand up gösterilerine başalamıştır. Aynı zamanda Vitamin Grubunun "Turkish Kovboylar" adlı şarkısındaki gazeli seslendiren kişi de kendisidir.

E.Ş.E.K Tiyatro Grubunun kurucusu Uğur Uludağ'nın aracılığı ile ilk profesyonel stand up gösterisini gerçekleştirmiştir. 1995 yılında Asos'ta verdiği müzikli şov sırasında keşfedilerek Dormen Tiyatrosu'nda "Komik Para" adlı oyununda rol almıştır. Aynı yıl kendi kurduğu "Ege Kumpanya" adlı gösteri orkestrası ile birçok yerde sahneye çıkmıştır.

Yücel ile tanışması hayatının dönüm noktalarından biri olmuştur. Komediye olan tutkusunu keşfetmiş ve konservatuvarı yarıda bırakarak stand up gösterilerine ağırlık vermiştir.  1996 ile 1998 yılları arasında birçok yerde gösteri veren Demirer, Leman Kültür'e oyununun kaydını götürmüş ve çok beğenilmesi üzerine 1998 yılının Şubat ayında "Tek Kişilik Dev Kadro" adlı oyunu ile Leman Kültür'de sahne almıştır.

Bu oyunu 1000'nin üzerinde sahnede "KAPALI GİŞE" oynayan sanatçı, oyunda geçen karakterlerin benzerleri ile bir televizyon şovu hazırlamıştır. "Korsan TV" adlı program, ekranda 42 bölüm gösterilmiştir. Televizyonda görülmesi ile şöhreti artan Ata Demirer, daha sonra Vizontele Tuuba, Neredesin Firuze gibi filmlerde yer almıştır. "Kısık Ateşte 15 Dakika" filmi ile ilk başrolünü almıştır. Birçok televizyon dizisinde yer almış fakat onun yurt çapında tanınması ve sevilmesi "Avrupa Yakası" adlı dizide 3 sezon boyunca canlandırdığı "Volkan" karakteri ile olmuştur.

Gani Müjde tarafından yazılan ve yönetilen Osmanlı Cumhuriyeti adlı filmde başrol olarak hayali Osmanlı padişahı VII. Osman karakterine hayat vermiştir.

2010 yılında gösterime giren, Hakan Algül tarafından yönetilen Eyyvah Eyvah adlı sinema filminde senarist ve başrol oyuncusu olarak yer almıştır. Devam filmi Eyyvah Eyvah 2, 7 Ocak tarihinde 355 kopya ile 700’den fazla salonda vizyona girmiş, 10 gün içinde 1 milyon 842 bin 450 kişi tarafından izlenmiştir. Böylelikle, ‘Eyvah Eyvah 2′ bugüne kadar 4 milyon 300 bin 641′lik izleyici sayısıyla 2011 yılının en çok izlenen yerli yapımı olma özelliğini eline almıştır. Hikayesiyle olduğu kadar müzikleri ve replikleriyle de ilgi çeken film, esprileriyle halkın günlük konuşma diline karışmıştır. 

2012 yılında gösterime giren, senaryosu kendisine ait olan, yönetmenliğini ise Hakan Algül'ün yaptığı Berlin Kaplanı filminde de başrol oyuncusu olarak yer almış, söz konusu filmde "Ayhan Kaplan" adlı Berlin'de yaşamını boksörlük ve bodyguard'lık yaparak sürdüren bir Türk'ü canlandırmıştır.

31 Ocak 2014'te gösterime giren Eyyvah Eyvah 3 filmi, Eyyvah Eyvah ve Eyyvah Eyvah 2 film serilerinin devam filmidir. Film, gişede 3.414.212 kişi tarafından izlenmiştir.

ÖZEL HAYATI:

Eyvah Eyvah serisinde "Müjgan" karakterini oynayan kendisi gibi oyuncu Özge Borak 11 Kasım 2011 tarihinde nişanlanmış, 22 Nisan 2012 tarihinde ise dünyaevine girmiştir. Çift, 14 Kasım 2014 tarihinde boşanmıştır.

ROL ALDIĞI FİLMLER:

Vizontele Tuuba, Neredesin Firuze, Kısık Ateşte 15 Dakika, Osmanlı Cumhuriyeti, Eyyvah Eyvah, Eyyvah Eyvah 2, Berlin Kaplanı, Eyyvah Eyvah 3, Niyazi Gül Dörtnala, Olanlar Oldu, Organize İşler 2: Sazan Sarmalı, Zekeriya, Hedefim Sensin        

ROL ALDIĞI TELEVİZYON DİZİLERİ:

Tatlı Hayat, Avrupa Yakası, İstanbul'un Altınları, Sevdaluk

GÖSTERİLERİ:

Tek Kişilik Dev Kadro 2, Tek Kişilik Dev Kadro, Ata Demirer Show, Korsan TV, Havadan Sudan, Anadolu Futbol Kulubü Tanıtımı, Ata Demirer Gazinosu 

TELEVİZYON PROGRAMLARI:

Korsan TV, Hacıyatmaz

DİĞER ÇALIŞMALARI:

Makara, Müzik albümü, 2005, Exit, Single, 2006, Alaturka, "Müzik albümü", 2014

Almış olduğu ödüller:

- En İyi Erkek Komedi Oyuncu (Altın Kelebek Ödülleri, Beyaz İnci Televizyon Ödülleri, Çocuk Ödülleri, Kemal Sunal Ödülleri)

- Kemal Sunal Özel Ödülü (Çayda Çıra Film Festivali)

- En İyi Erkek Şovmen (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)

- Dadaş Film Festivali (En İyi Erkek Komedi Oyuncu)

- Magazin Gazetecileri Derneği (En İyi Erkek Komedi Oyuncu)

Ata Demirer kimdir? 

Ata Demirer kimdir? 

Ata Demirer kimdir?

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@