YSK'dan Flaş açıklama!

YSK Başkanı Sadi Güven referandumla ilgili açıklama yaptı. YSK Başkanı Sadi Güven, "mühürsüz zarf" kararının ilk olmadığı ve geçerli sayılacağını söyledi. Güven, evet mührünün de halkın iradesini yansıttığını ifade etti.

YSK'dan Flaş açıklama!
YSK Başkanı Sadi Güven YSK'nın mühürsüz oy pusulaları ve kabulüyle ilgili açıklama yaptı. 

YSK Başkanı Sadi Güven şunları söyledi: 

"Seçimlerde kullanılan oy pusulaları ve zarfları filigranlı olup kurul tarafından özel olarak üretilmektedir.

Sandık kurulları, seçim başlamadan önce teslim aldığı oy pusulası ve zarflarını seçim sabahı sayıp tutanağa bağlamakta, seçim bittikten sonra sayıma geçilmeden önce oy pusulası, zarf sayısı ile oy kullanan seçmen sayısının sağlamasını yapmaktadır.

Saat 23.00 itibarıyla açılan sandıklardaki seçmen sayısının 56 milyon 147 bin 506 olduğu, sisteme girilmeyen toplam 594 bin 76 seçmenin olduğu, 'evet' oyları toplamının 24 milyon 763 bin 516 olduğu, 'hayır' oyları toplamının da 23 milyon 511 bin 155 olduğu anlaşılmıştır. Bu sonuca göre halk oylamasında 'evet' çıkmıştır.

Sandıklar açıldıktan sonra bazı sandık kurullarının seçmene oy pusulasını mühürlemeden verdiği şikayetler üzerine oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar vermiştir. 

Tercih mührü yerine evet mührü dağıtıldığı ve kullanıldığı bilgisi alınması üzerine evet mührünün seçmenin iradesini yansıttığı evet mührü ile mühürlenmiş oy pusulalarını da geçerli saymıştır.

Yüksek Seçim Kurulu, sandık kurulu tarafından mühürlenmemiş, yani siyasi partili üyeler tarafından mühürlenmemiş oy pusulası ve oy zarflarının geçerli olduğuna ilişkin kararı ilk kez almamıştır.

Kesin olmayan sonuçlara göre evet ve hayır oyları arasındaki fark 1 milyon 252 bin 361. Sonuçlara göre halk oylamasında evet çıkmıştır. Kesin sonuçlar itiraz süreleri dikkate alındığında en geç 11-12 gün sonra açıklanacaktır. Mühürsüz zarf kararı ilk değil. Sandıkların tamamına yakınında AK Parti ve CHP'liler görev yapmıştır.

Maç oynarken kural değiştirmedik. Bu sadece bizim kurulumuzun aldığı bir karar değil. Bu karar ilk kez bizim kurulumuzun aldığı karar değildir. Siyasi partiler isterlerse kararları kendilerine de vermeye hazırız."

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 23:53
inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Olli
Olli - 3 yıl Önce

Hangi demokrasi, anlamadim

osman
osman - 3 yıl Önce

Hoş geldın DEMOKRASİ

hhh
hhh - 3 yıl Önce

sana yazıklar olsun terbiyesiz herif seni muhursuz zarf ve pusula yı nasıl gecerli sayarsın

ibrahim çevik
ibrahim çevik - 3 yıl Önce

adam YA YALAN KONUŞUYOR YADA YASALARDAN BİHABER. Bahsettiği benzer uygulamaların tamamı 2010 dan önce, oysa muhursüz zarf ve pusulanın geçersiz olduğu yasa 2010 da çıktı. hatta 17 şubat 2017 de ysk bir düzenleme daha yaparak mühürsüz pusulaların geçersizliğini bir kez daha teyit etti. Bu YSK nın 2011 TFF sinden hiçbir farkı yok..

Satarili
Satarili - 3 yıl Önce

Eyyyyy millet demokrasi işlemeye başladı.biz ne dersek o

SIRADAKİ HABER