banner491

''Wikileaks'ta bir amaç var gibi''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''(Wikileaks belgeleri) Bunların bazıları doğru değerlendirme olabilir, bazıları yanlış değerlendirme olabilir, görmek lazım'' dedi.Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi'ne katılmak üzere Kaza

''Wikileaks'ta bir amaç var gibi''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''(Wikileaks belgeleri) Bunların bazıları doğru değerlendirme olabilir, bazıları yanlış değerlendirme olabilir, görmek lazım'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi'ne katılmak üzere Kazakistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda Wikileaks'te yayınlanan iddialarla ilgili soruları cevaplandırdı.

Gül, bir gazetecinin, Wikileaks belgelerini anımsatarak, ''Sizinle ilgili olan ifadeler de var, özellikle 2005 yılında yazılan bazı konularla ilgili. Öncelikle kendi isminizin geçtiği bölümlerle ilgili belgeleri okudunuz mu, ne hissettiniz? 2005 yılında Sayın Başbakan ile aranızda bir çekişme olduğu belgelere yansımış durumda. Ayrıca, bundan sonraki süreçte özellikle Azerbaycan-Türkiye ilişkileriyle ilgili Aliyev'in kullandığı önemli ifadeler var. Hem Türkiye-Azerbaycan ilişkileri hem de Orta Doğu ülkelerinin İran'a bakış açısıyla ilgili bundan sonraki süreçte nasıl gelişmeler olacak?'' sorusu üzerine Gül, belgelerin bir kısmının yayınlandığına işaret ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:

''Dikkat ederseniz, bunlar Amerikalı diplomatların, değişik seviyede diplomatlar, bunların bulundukları yerdeki olayları, kişileri kendi açılarından değerlendirmeleriyle ilgili raporlar, şimdiye kadar açıklananlar. Yani sizler nasıl her gün olayları kişileri değerlendiriyorsanız, onlar da sizin gibi değerlendiriyorlar ve merkezlerine rapor ediyorlar. Ben Dışişleri Bakanlığı yapmış bir kişiyim biliyorsunuz. Bunların bazıları doğru değerlendirme olabilir, bazıları yanlış değerlendirme olabilir. Görmek lazım, nedir. Dolayısıyla bunları bu şekilde önce anlamak gerekir.

İkincisi, tabii Türkiye ile ilgili bazı şeyler var. Doğrusu biz bunlara hep alışkınız. Bunların hiçbiri Türkiye'yi daha güçlü bir ülke yapmak, Türkiye'yi daha geliştirmek... Türkiye'deki siyasi istikrara verdiğimiz önem, kadim dostluklarımız, bunların hiçbirisi bozamaz. Sayın Başbakan ile benimle ilgili söylediğiniz bazı şeyler var. Bunları kendi açılarından değerlendirmişler, yazmışlar. Bunların hiçbiri, bizlerin Türkiye için omuz omuza çalışmamızı hiç engellemez. Bu, sadece Sayın Başbakan ile ilgili değil, diğer bütün yetkililerle de... O açıdan Türkiye ile ilgili söylenenleri ben Türkiye'de bulunan kişilerin kendi değerlendirmeleri olarak görüyorum. Bunun altını özellikle çizmek isterim.

Sorunuzda çevreyle ilgili değerlendirmeler de var. Bunları hep takip etmek gerekir. Bunlara bu merkezden bakıyorum. Sizinle ilgili söylenen bir şeyin siz doğrusunu bildiğiniz için hemen bunun doğru olmadığını söylersiniz, inanmazsınız ama başkasıyla ilgili söylenenlere insanlar çabuk inanırlar. Onlara da böyle bakmak gerekir, çevreyle ilgili söylenen şeylere. Burada biraz, şimdiye kadar çıkan şeylere etkisini nedir diye baktığımızda biraz bir sistematiği olduğu kanaatindeyim. Birazcık bir amaç varmış gibi geliyor bana ama tabii ki şimdiden kesin bir şey söylemek doğru değil. Neler gelecek, neler yayınlayacaklar bunlara bakmak gerekir.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluğu da aynı şekilde hiç kimse etkileyemez. Bizler, bir milletin farklı farklı devletleriyiz. Dışardan farklı görünebilir, dışardan farklı değerlendirmeler yapılabilir ama işin aslı budur.''

''SANKİ BİR AMAÇ VAR GİBİ GELİYOR BANA''

Wikileaks belgeleriyle ilgili bir başka soru üzerine Gül, ''Türkiye'den bakınca bizim Türk gazeteler Türkiye ile ilgili şeyleri... Ama ben yabancı ajanslara, televizyonlara, gazetelere bakıyorum, onlar da çok daha farklı, yansıtılması daha çok bölgeyle ilgili, biraz daha farklı bir yansıtma şekli var. Onun için söyledim zaten. Biraz sanki bazı şeyler süzgeçten geçirilerek yapılıyor. Sanki bir amaç var gibi geliyor bana. Ama bunlarla ilgili kesin birşey söylemek doğru değil. Türkiye olunca tabii ki Türk gazeteleri olarak siz Türkiye'de ne yazmışlar, ne etmişler bunların bir kısmına biz diplomatik dedikodular deriz. Aslında bazılarını tahmin edebilirsiniz. Bunların bazılarını tahmin edebiliriz. Yani insanlar hakkımızda ne düşünüyorlar diye bunları tahmin edebiliriz ama görmemiz lazım, ne tür belgeler var'' diye konuştu.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
karsiyanlal
karsiyanlal - 9 yıl Önce

abd yapacağı girişimlerden önce stratejiyi yaratır ön planı oynar ve esas hedefi daha sonraki aşamada hayata geçirir. şimdi 3-5 parça bilgiyi elde edebilirsiniz lakin bu kadar yüklü gizli belge dünyanın en iyi istihbarat ajanları bile elde edemez... bu belgelerde bu kadar güvenlik zaafiyeti olamaz.. haliyle bu ne demektir nasılki abd 11 eylülü kendine yapıp sonra afganistanma girdi şimdi de dumansız 11 eylül yaratıp kimbilir nereye girecek... haliyle milleti birbrine düşürüp aradan hiç bir şey olmadan ileleyecek... ucuz bir oyun görene ... cumhurbaşkanım görmüş sağolsun ...

özten
özten - 9 yıl Önce

israil ile ilgili neden bilgi yok wikileaks te

SIRADAKİ HABER

banner441