7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Ülke genelinde doktorlar 2 gün iş bırakıyor

Dr. Ekrem Karakaya'nın katledilmesinin ardından hekimler 2 gün iş bırakıyor.

Gündem 06.07.2022, 19:00
Ülke genelinde doktorlar 2 gün iş bırakıyor

Türk Tabipleri Birliği, Konya Şehir Hastanesinde görevi sırasında katledilen Dr. Ekrem Karakaya'nın öldürülmesiyle ilgili yaptığı basın açıklamasında, tüm sağlık meslek örgütleriyle aldıkları ortak kararla 7-8 Temmuz tarihlerinde iş bırakacaklarını açıkladı.

Konya Şehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde görev yapan Uzm. Dr. Ekrem Karakaya, bir hasta yakını tarafından silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Türk Tabipleri Birliği (TTB), meslektaşlarının görevi başında öldürülmesiyle ilgili yaptıkları basın açıklamasında, 7-8 Temmuz tarihlerinde Türkiye genelinde iş bırakacaklarını duyurdu.

"SORUMLULARDAN HESAP SORACAĞIZ"

Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, "Üzgünüz, öfkeliyiz, sorumlulardan hesap soracağız. Bugün Konya Şehir Hastanesinde görev yaptığı esnada müdahale ettiği hastanın yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya'yı kaybetmenin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içerisindeyiz. Türk Tabipleri Birliği olarak bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında defalarca iktidarı uyardık, sağlıkta şiddetin münferit olmadığını bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu tekrar tekrar açıkladık. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemlerin alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini önerdik; ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi. Bilinçli bir yaklaşımla, şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından kopartılarak sorun bireylere indirgendi. Bugün bu yaklaşımın yıkıcı sonucuyla yeniden karşılaştık" dedi.

HEKİMLER 7-8 TEMMUZ'DA ÜLKE GENELİNDE İŞ BIRAKIYOR

Ökten, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkede artan şiddet iklimi bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, maalesef can güvenliğimizi de ciddi oranda tehdit eder hale gelmiştir. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizlerin hedef olmasına neden olmakta, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere şiddet, ölüm, çaresizlik, umutsuzluk olarak geri dönmektedir. Dr. Ekram Karakaya'nın katledildiği bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz. Şiddet karşısında hekimlerin, sağlık çalışanlarının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır. Şiddet öngörülebilir ve önlenebilir bir sorundur ve bu sorun çözüme niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir. Bizler bu konuda yaşam hakkımızı, sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları için gücümüzü her yerde her koşulda hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu çerçevede öncelikle 7-8 Temmuz tarihlerinde ülke genelinde iş bırakıyoruz. Tüm sağlık, emek, meslek örgütleriyle ve de sağlık emekçileriyle sağlık kurumlarımızın ve sağlık müdürlüklerinin önünde olacağımızı ve tepkilerimizi haykıracağımızı ifade ediyoruz. Dr. Karakaya'nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Son yolculuğunda meslektaşımızın yanında olacağımızı belirterek şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz."


Yorumlar (7)
VATANDAŞ 1 ay önce
DOKTORA ALLAH RAHMEY EYLESİN KATİL ZATEN CEHENNEMDE!
PEKİ GERİ KALAN HASTALARIN NE KABAHATİ VAR ONLARI NEDEN MAĞDUR EDİYORSUNUZ ! SİZİN DE NİYETİNİZ BAŞKA !!
yomrali 1 ay önce
sen doktorunu koruma, üzerine döv, yetmesin öldür. sonra niye mağdur edildim diye ağla. bu kafayla memlekette doktor bırakmayacaksınız.
YETER BE CEHALETİNİZDEN DE ÇOK BİLMİŞLİĞİNİZDEN DE
...... 1 ay önce
TTB nin niyeti başka. TTB nin PKK tarafından doğuda katledilen doktorlar, yakılan hastaneler için bir tane kınama yada grev yaptığını gördünüz mü? TTB illegal ilan edilmeli ve yöneticileri derhal tutuklanmalıdır.
...... 1 ay önce
Neden iki gün, ebediyen bırakın bence. Zaten hastalara ve yakınlarına zerre saygınız yok. Devlet cezaları ağırlaştırdı da ne oldu, daha da saygısız oldunuz. Ben demiştim, eskiden şiddet vardı, şimdi maalesef ölümler olacak diye. Sağlık çalışanlarını çok acil hizmet içi eğitime alın ve hastaya ve yakınına nasıl davranılır, acil öğretin. Saygısız sağlık çalışanını da derhal işten kovun gitsin, pazarda limon satsın.
Atacan 1 ay önce
Ey ne idüğü belli olmayan mahlukat. Senin en sevdiğini Allah doktor yapsın. Karşısına da senin gibi birini çıkarsın. İnim inim inletsin.
HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞIYIZ 1 ay önce
Bu dünyayı saygısız sağlık çalışanlarının önüne serseniz yine memnun edemessiniz. Kesinlikle bu şiddeti savunmuyoruz ,buna bir doktor olarak değil bir insana karşı şiddet ve ölüm olmamalı fakat onlarca verdiğimiz polis, asker şehitlerimiz, öğretmenlerimiz ,kadın ölümleri için kimse grev yapmadı ben grev yapan polis hiç görmedim, zaten hastanelerden hizmet alamıyoruz mendemur suratlarınız yüzünden, bir iğne yapacak hemşire 40 tane surat yapacak(39 derece ateşle acile gitmişiz bebek için bana diyor ki imalı imalı ateş düşürücü verdin de mi geldin diyor) bunlar günde 2 saat de çalışsalar 40 bin tl maaş da alsalar değişmezler memnuniyetsizler .Bir insana özğürlünü eline alacak kadar para verirseniz o insan çalışmaz bu böyle biline
ŞİMŞEK 1 ay önce
Olan olayı kimsenin tasvip etmesi mümkün değil .Herkes gibi bende kınıyorum. Yalnız 2 gün grev nedir. Devlet çalışanları her olumsuz durumda iş bırakırsa devlette işler nasıl yürüyecek. İki gün nezdinde gerçekten hastane işi olan onca insanın mağduriyeti düşünüldü mü ?Zaten hastaneler haftaya tatilde bu biraz tatil birleştirme gibi olmuş.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@