Türkiye'den Hollanda'ya iki nota birden

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan kriz giderek büyüyor.

Gündem 13.03.2017, 11:31 13.03.2017, 14:38
Türkiye'den Hollanda'ya iki nota birden

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda ile hafta sonunda yaşanan gelişmeler çerçevesinde Hollanda'ya iki nota verildiğini açıkladı.


İlk Nota'da Türk vatandaşlarıyla biraraya gelmek üzere Hollanda'yı ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Hollanda'daki diplomatik ve konsüler misyonlarımıza ve mensuplarına yönelik muamelenin, 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ile 1963 tarihli Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi'nin açık ihlalini teşkil ettiği vurgulandı. İkinci Nota'da ise Hollanda güvenlik makamlarının geçtiğimiz haftasonu yaşanan olaylarda barışçıl toplantı hakkını kullanan kişilere orantısız müdahalede bulunduğu, insanlık dışı ve aşağılayıcı yöntemler kullanarak, Türk toplumu ile vatandaşlarımızı kötü muameleye maruz tuttuğu belirtildi. Bakanlık ayrıca, Hollanda Maslahatgüzarı Huisinga'nın üçükcü kez bakanlığı çağrıldığını açıkladı.

MASLAHATGÜZAR ÜÇÜNCÜ KEZ BAKANLIĞIA ÇAĞRILDI

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle; "Hollanda'yla hafta sonunda yaşanan gelişmeler çerçevesinde, Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Daan Feddo Huisinga, 11 Mart 2017 tarihinde saat 15:30'da Bakanlığımıza çağrılmış; Sayın Bakanımızın Hollanda'ya yapması öngörülen ziyarete ilişkin uçuş izninin iptal edilmesi; dolayısıyla Hollanda'da vatandaşlarla buluşmasının ve Başkonsoloslarımızla biraraya gelmesinin engellenmesi kınanarak, halihazırda izinde bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir müddet Ankara'ya dönmemesi istenmişti. Bilahare Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Betül Sayan Kaya'nın maruz kaldığı, diplomatik teamüllere uymayan muamelenin protesto edilmesinin yanı sıra Sayın Bakan'a eşlik eden Lahey Büyükelçiliği Maslahatgüzarımızla, Deventer ve Rotterdam Başkonsoloslarımızın maruz bırakıldıkları uygulamaları kınamak amacıyla Sayın Bakanımızın talimatı üzerine Maslahatgüzar Huisinga 12 Mart sabahı saat 05.00'de Bakanlığımıza yeniden çağrılmıştı.

Üçüncü kez bu sabah (13 Mart) saat 10.00'da yeniden Bakanlığımıza çağrılmış olan Maslahatgüzar Huisinga'ya Müsteşar Yardımcımız Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay tarafından iki Nota verilmiştir."

İLK NOTA 

"İlk Nota'da; Türk vatandaşlarıyla biraraya gelmek üzere 11 Mart 2017 tarihinde Hollanda'yı ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya ile Hollanda'daki diplomatik ve konsüler misyonlarımıza ve mensuplarına yönelik muamelenin, 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ile 1963 tarihli Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi'nin açık ihlalini teşkil ettiği vurgulanmıştır. Tarih boyunca Devlet Ricaline gösterilen diplomatik nezaket ve iplomatik/konsüler misyonlar ile mensuplarının dokunulmazlıkları, diplomasinin en temel ilkelerinden biri olagelmiştir. Başta Sayın Bakan olmak üzere sözkonusu kişilere gereken saygının gösterilmesi, şahsi özgürlük ve onurlarına yönelik herhangi bir saldırının önlenmesi, Kabul Eden Devletin yükümlülüğüdür. Bu bağlamda, diplomatik nezaket ve uluslararası teamüle uymayan sözkonusu muameleler, güçlü bir şekilde kınanmış ve bu uygulamalar konusunda Hollanda makamlarından resmi bir yazılı özür beklendiğinin altı çizilmiştir.

Nota'da ayrıca, tazminat hakkı saklı tutulmak kaydıyla, sözkonusu ihlallerin araştırılması, ihlalleri gerçekleştirenler hakkında adli, idari ve cezai yaptırımlar uygulanması ve sonucundan Bakanlığımıza bilgi verilmesi talep edilmiştir.Bu hususların yanısıra, Hollanda'yı ziyaret eden tüm üst düzey zevat ve resmi görevlilerimiz ile Hollanda'da görev yapan tüm diplomatik ve konsüler misyonlarımızın, misyon çalışanlarının, tüm misyon emlakı, taşınır ve taşınmaz malları ile araçlarının, ilgili uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan hakları, dokunulmazlık, ayrıcalık ve bağışıklıklarına bundan böyle saygı gösterileceğinin yazılı olarak teyid edilmesi istenmiştir."

İKİNCİ NOTA 

"İkinci Nota'da ise Hollanda güvenlik makamlarının geçtiğimiz haftasonu yaşanan olaylarda barışçıl toplantı hakkını kullanan kişilere orantısız müdahalede bulunduğu, insanlık dışı ve aşağılayıcı yöntemler kullanarak, Türk toplumu ile vatandaşlarımızı kötü muameleye maruz tuttuğu belirtilmiştir. Bu uygulamaların temel insan haklarının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan yükümlüklerin ve ilgili sözleşmelerde tanımlanan uluslararası sorumlulukların ağır ihlalini oluşturduğu vurgulanmıştır. Sözkonusu müdahale neticesinde zarar gören vatandaşlarımızın durumu hakkında bilgi verilmesi talep edilmiştir. Diğer yandan, yaşanan olaylar sırasında vatandaşlarımızın Rotterdam Başkonsolosluğumuza erişiminin engellenmiş olmasının, ilgili uluslararası anlaşmalara ve diplomatik teamüllere aykırı olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca, bahsekonu olayları takip etmekte olan basın mensuplarımızın haber alma ve haber yayma hürriyetlerinin yine orantısız güç kullanılarak engellendiğinin altı çizilmiştir. Nihai tahlilde, Hollanda makamlarından, vatandaşlarımıza kötü muamelede bulunan, barışçıl toplantı hakkı ile basın özgürlüğünü gözardı eden güvenlik yetkililerinin tespit edilerek, cezai yaptırımlara tabi tutulmaları konusunda gerekli hukuki önlemleri alması talep edilmiştir."

 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
Misafir 4 yıl önce
iki nota vermişmişiz..pöhhh..kardeşim çıkarsın dersin ki "ey hollanda özür dileyene kadar seninle tüm ilişkilerimi kesiyorum" ha o zaman anlarım tepkiyi.yok nota vermişiz,yok portakalları soyup suyunu çıkarmışız geçiniz bunları.çocuk mu kandırıyorsunuz siz
adnan 4 yıl önce
ya bisorun hollandali niye boyle nefret etti faslidan afrikalidan ve simdi turk lerin 100de 70 side boyle hirsiz gaspci uyusturucu saticisi ve trrorist hic calisip helel kazanmazlar olaybu oyum vildirsa
osman yavuzyilmaz 4 yıl önce
hollanda ve almanyadan sonra acil bir ücücü düsman ülke araniyor,bu ingilteremi fransami yoksa danimarkami olur bilemiyoruz bekleyip görecegiz.nota mota hikaye cocukmu kandiriyorsunuz?
halim 4 yıl önce
MUZIK NOTASI BU LAN .O DA NE?SANKI HOLLANDANIN COK SEYINDEYDI ?
TURKIYEDE HER TURLU PISLIGI YUOLSUZLUGU ADAM KAYIRMAQYI ,IHALEYE FESAT ,YANDASA IS VE PARA ,ORDIYA KUMPAS , MAHKEMEYE DAVA ARKADASIO ONDAN SONRASA EY AVRUPA SIZ FASISTSINIZ .12 AY SONRA EMINIM SAYIN ERDOGAN PUTINE YAPTIGI GIBI OZUR DILEYECEK
Evet 4 yıl önce
Cahil dostun olmaktansa, akıllı düşmanın olsun; demişler. Salyangoz kabuğundan çıkmış, nekadar çirkin kabuğum var, demiş.
Evet 4 yıl önce
Kafirlerden dost olmaz, onlar ancak kendilerinin dostudurlar. Kafir tek millettir. Al birini, vur öbürüne. Sen kendi kendinin çukurunu kazma. Bölünüp, parçalanma. Yem olursun.
ŞEHZADE 4 yıl önce
Ahhhh İçimizdeki irlandalılar aaah.
Serkan kudu 4 yıl önce
Ağzı olan konuşuyor biraz kendinize gelin arkadaşlar siz hangi devlette yaşıyorsunuz olayı öyle yerlere getirdiniz ki pravo sizlere.Nerdeyse adamların yaptığına saygı duyacaksınız pes vAllaha!! ÖNCELİKLE NOTA NEDİR ONU ARAŞTIRIN!!! Müzik notalarına aklınız gitmesin hemen bırakın artık müziğide biraz araştırın.Türkiye Cumhuriyetinin hicbir vatandaşı bir başka ülkede aşağılanamaz küçük duruma düşürülemez.Herkes yerini ve haddini bilsin...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@