7m


7m

hyundai

Süleyman Soylu: "Kadın cinayetlerinde azalış var"

Bakan Süleyman Soylu önemli açıklamalarda bulundu.

Gündem 03.10.2020, 17:18 03.10.2020, 17:40
Süleyman Soylu: "Kadın cinayetlerinde azalış var"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da Polis Akademisi Başkanlığı'nda düzenlenen 'Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Temel Eğitimi Mezuniyet Töreni'ne katıldı.

Burada konuşan Bakan Soylu, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'de güvenlikle ilgili kamu görevi yapan herkesin tarihi bir değişimin içinde yer aldığını belirtti.

"73 BİN ŞÜPHELİ TESPİT ETTİK"

Türkiye'nin güvenlik sahasında yeni bir stratejik değişim ortaya koyduğunu vurgulayan Bakan Soylu, "Çünkü Türkiye pek çok sahada olduğu gibi güvenlik sahasında da yeni bir stratejik değişim ortaya koymuştur. Yılbaşından bugüne kadar dijital sahada toplam 242 operasyon yaptık, bin 544 kişi gözaltına alındı ve bunların 466'sı tutuklandı. Organize suçlarda geçen yıl ulusal ölçekte 7 örgüt çökertmiştik, bu yıl henüz yıl tamamlanmadan 8 ulusal ölçekte organize suç örgütü çökertildi. Bölgesel ve yerel örgütlerle beraber sayı şimdilik 277'dir. Yılbaşından bu yana yaptığımız uyuşturucuyla ilgili 153 bin gözaltı, aynı hassasiyetin bir sonucudur. Kriminal daire başkanlığımızda başlattığımız çalışmayla farklı veri tabanlarında çeşitli sebeplerle tutulan yaklaşık 2.5 milyon parmak izi verisini 11 ayda inceledik, Nüfus Genel Müdürlüğü veri tabanı ile eşleştirdik ve toplam 73 bin şüpheli şahsın tespitini yaptık" dedi.

KADIN CİNAYETLERİNDE YÜZDE 29 AZALIŞ

Önceden il düzeyinde bulunan Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Büro Amirliklerini ilçe düzeyine yaydıklarını ve ilave ettikleri bin 5 adet yeni büro amirliğiyle bu alanda vatandaşlarla olan teması artırdıklarını söyleyen Soylu, "Bu başvuru kolaylığı sayesinde geçen yılın aynı dönemine oranla koruyucu tedbir sayısı bu yıl yüzde 49, önleyici tedbir kararı sayısı da yüzde 63 oranında arttı. Aynı şekilde KADES programı vasıtasıyla da benzer bir iletişim kurduk ve programı indiren 535 bin kişiden 42 bin 544 ihbar aldık, bunlara müdahale ettik ve olası pek çok tatsız hadiseyi engelledik. Bu ve benzeri önleyici tedbirler sayesinde geçen yılın aynı dönemine göre kadın cinayetlerinde yüzde 29 azalış oldu" diye konuştu.

Öte yandan, bu konuya ilişkin Twitter hesabı üzerinden de paylaşım yapan Soylu, rakamlara ilişkin bir tabloya da yayınladı.

Süleyman Soylu: "Kadın cinayetlerinde azalış var"

İçişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde, İçişleri, Milli Eğitim, Adalet ve Sağlık Bakanlıkları tarafından ortaklaşa olarak hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon” planı sonrasında, 2020 yılının dokuz ayı ile bir önceki yılın aynı dönemi kıyaslandığında, kadın cinayetlerinde yüzde 29’luk bir düşüş sağlandığını, bu yılın Eylül ayı ile bir önceki yılın aynı dönemi kıyaslandığında ise azalışın yüzde 42 olduğunu açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde, İçişleri, Milli Eğitim, Adalet ve Sağlık Bakanlıkları tarafından ortaklaşa olarak “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon” planı hazırlanmış ve bu plan çerçevesinde İçişleri Bakanlığı 1 Ocak tarihinde 81 il valiliğine genelge göndermişti.

BÜRO AMİRLİĞİ SAYISI BİN 5’E ÇIKARILDI

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 81 il valiliğine gönderilen genelge çerçevesinde İçişleri Bakanlığı tarafından, polis sorumluluk bölgesinde 6284 sayılı Kanun kapsamında yürütülen tüm iş ve işlemlerin il/ilçe düzeyinde tek elden takibinin yapılması amacıyla il düzeyinde bulunan Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği’nin ilçe düzeyine de yaygınlaştırıldığı ve büro amirliği sayısının yapılan yaygınlaştırma sonrasında 81’den bin 5’e çıkarıldığı bildirildi.

112 BİN 478 KOLLUK PERSONELİNE EĞİTİM VERİLDİ

Açıklamada, Polis Merkezi Amirlikleri ve Jandarma Karakollarında 1 Kasım 2019 ile 1 Ekim 2020 tarihleri arasında görev yapan 112 bin 478 kolluk personeline “Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele” konusunda eğitim verildiği belirtildi. Söz konusu eğitimlere, Covid-19 salgını dolayısıyla uzaktan eğitim tekniğiyle devam edildiği ve yılsonuna kadar 150 bin kolluk personeline daha eğitim verilmesi planlandığı aktarıldı. Kadına karşı işlenen suçlara yönelik soruşturmaların daha önce polis merkezlerindeki görevli personel tarafından yürütüldüğü bildirilen açıklamada, soruşturmaların 2020 yılı Ocak ayı itibariyle yeni kurulan birimlerde, konusunda eğitimli personel tarafından yürütülmeye başlandığı kaydedil. Ayrıca, 6284 sayılı Kanun kapsamına giren ancak yalnızca adli bir olay olarak değerlendirilen tehdit, hakaret vb. olaylara ilişkin müracaatların, yeni kurulan birimlerde titizlikle ele alınmaya başlandığının da altı çizildi.

KORUYUCU TEDBİR KARARI YÜZDE 48, ÖNLEYİCİ TEDBİR KARARI YÜZDE 71 ARTTI

Eğitimli kolluk personeli tarafından doldurulan “Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Olay Kayıt Formu” doğrultusunda risk analizlerinin artık daha etkin şekilde yapıldığı vurgulanan açıklamada, bu yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre 6284 sayılı Kanun kapsamında şiddet mağdurlarına yönelik koruyucu tedbir kararının yüzde 48, şiddet uygulayanlara yönelik önleyici tedbir kararının ise yüzde 71 arttığı belirtildi.

42 BİN 802 KADIN ACİL DURUMLARDA KADES’E İHBARDA BULUNDU

Açıklamada, kadınların acil durumlarda yardım isteyebilecekleri Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasının İçişleri Bakanlığı tarafından 2018 yılında hizmete girdiği belirtilirken, uygulamayı bugüne kadar 536 bin 291 kişinin indirdiği, 42 bin 802 kadının ise acil durumlarda uygulama aracılığıyla ihbarda bulunduğu belirtildi. Ayrıca, şiddet mağdurlarının ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya üzerinden yapmış olduğu ihbarlarında kolluk kuvvetleri tarafından takip edilerek, anında müdahale edildiği de açıklamada kaydedildi.

KADIN CİNAYETLERİ YÜZDE 29 DÜŞTÜ

Söz konusu açıklamaya göre, alınan tedbirler çerçevesinde 2020 yılının dokuz ayı ile bir önceki yılın aynı dönemi kıyaslandığında, kadın cinayetlerinde yüzde 29’luk bir düşüş sağlandığı, bu yılın Eylül ayı ile bir önceki yılın aynı dönemi kıyaslandığında ise azalışın yüzde 42 olduğu bildirildi. Ayrıca açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Suç Ofisi 2018 verilerine göre, 1 milyon kişi başına düşen kadın cinayeti sayısında küresel ortalamanın 13, Avrupa kıtası ortalamasının 7, Türkiye ortalamasının 3.8 olduğu belirtildi.

ELEKTRONİK KELEPÇE YILSONUNA KADAR 81 İLDE YAYGINLAŞTIRILACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan “Pilot Uygulama İşbirliği Protokolü” çerçevesinde Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı bünyesinde kurulu bulunan “Elektronik İzleme Merkezindeki” sistemden istifade edilerek, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Adana, Aydın, Eskişehir, Denizli, Malatya, Mersin, Samsun, Sakarya ve Trabzon olmak üzere toplamda 15 ilde polis ve jandarmanın sorumluluk bölgesinde elektronik kelepçe uygulamasının hayata geçirildiği anımsatılan açıklamada, elektronik kelepçe uygulaması ile 6284 sayılı Kanun kapsamında Aile Mahkemeleri hakimleri tarafından verilen kararlara istinaden, şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali bulunan kişilerin şiddet mağdurlarına yaklaşıp yaklaşmadığının izlenebildiği, ihlal olduğu takdirde mağdurda ve failde bulunan cihazlara bildirim gönderilerek ikaz yapılabildiği aktarıldı. Söz konusu ihlalin devamında ise izleme merkezindeki görevlilerce ilgili kolluğa haber verilerek ihlali yapan faile müdahale edilmesinin sağlandığı kaydedildi.

182 VAKADA ELEKTRONİK KELEPÇE UYGULANDI

Söz konusu uygulama kapsamında şuana kadar 182 vakada elektronik kelepçe kullanılırken, halen 57 vakanın Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulu bulunan “Elektronik İzleme Merkezinde” aktif olarak takip edildiğinin altı çizildi. Ayrıca, elektronik kelepçenin 2020 yılı sonuna kadar İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) kurulacak yeni izleme merkezi ile ülke genelinde yaygınlaştırılacağı belirtildi.


Yorumlar (2)
Can 2 yıl önce
Hangi kanalı seyrediyor acaba. Yoksa enflasyon mu diyecekti .yok onu başkası sallamıştı ee ben anlamadı.muhahahaha
Hak ve adalet 2 yıl önce
Sayın bakanım Yıllardır devam eden Trabzonspor a karşı cinayet var, bu zulüm ne zaman bitecek

Gelişmelerden Haberdar Olun

@