Sırada ekmek zammı var ?

 Türkiye Fırıncılar Federasyonu da un maliyetindeki artış gerekçesiyle ekmeğe zam sinyali verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın doğalgaz ve elektriğe zam yapılacağını açıklamasının ardından Türkiye Fırıncılar Federasyonu da un maliyetindeki artış gerekçesiyle

Gündem 30.09.2012, 09:42
Sırada ekmek zammı var ?

 

Türkiye Fırıncılar Federasyonu da un maliyetindeki artış gerekçesiyle ekmeğe zam sinyali verdi.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın doğalgaz ve elektriğe zam yapılacağını açıklamasının ardından Türkiye Fırıncılar Federasyonu da un maliyetindeki artış gerekçesiyle ekmeğe zam sinyali verdi. 
 
Federasyon Başkanı Halil İbrahim Balcı, un maliyetini düşürme adına hem oda başkanları ile hem de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu, 'Akdeniz Bölge Toplantısı ve İstişare Kurulu Değerlendirme Çalışması' kapsamında Antalya'da toplandı.
 
Türkiye'deki tüm oda başkanlarının katıldığı toplantıda ekmek maliyetleri ve fiyatları konuşuldu. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Federasyon Başkanı Balcı, son günlerde ekmek maliyetini etkileyen unsurlarda bir artış söz konusu olduğunu ifade ederek, ülke genelinde ekmek fiyatının kilogram fiyat olan 3 liranın üzerine çıkmadığını belirtti.
 
Ekmekteki temel unsur olan un fiyatlarında artış yaşandığını söyleyen Balcı, "Bu konuyu oda başkanlarımızla değerlendirip, önümüzdeki hafta itibarıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'mızla yapacağımız görüşmeler neticesinde, 'Un fiyatlarında meydana gelen artışın nasıl önüne geçilebilir?'
 
konusunda bir çalışma içinde olacağız. Un fiyatlarında bir gerileme söz konusu olması durumunda, biz hiçbir zaman ekmeğin kilosunu 3 liranın üzerinde satma taraftarı değiliz. Yeter ki un fiyatlarında iyileşme olsun." şeklinde açıklama yaptı.
 
Aynı gramajdaki ekmeğin farklı fiyatlarda satılması konusunda ise Balcı şöyle konuştu: "Fiyat farklılığı rekabetten meydana geliyor. Eğer çok fark var ise haksız rekabet söz konusudur. Biz, hiçbir zaman bunu doğru bulmuyoruz, tasvip etmiyoruz. Bizim, rekabeti kalitede yapmamız gerekiyor. Fiyatta rekabet yapmak tüketici olan vatandaşımızın lehine gözükse de gerçek anlamda kesinlikle lehine bir durum değildir.
 
Çünkü haksız rekabet ilk önce ekmekte kaliteyi bozmaktadır. Hijyenik ve sağlıklı ortamda üretim yapılmasını engellemektedir." Balcı, ekmeğin hijyenik bir şekilde vatandaşın önüne gelmesi için denetimleri sıklaştıracaklarını belirtti.
 
Başkan Balcı, poşetsiz ekmeğin satılmayacağını ve ekmeklere eldivensiz dokunulmayacağını vurguladı. 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@