banner526

banner533

banner513

Resmen açıklandı! 15 bine yakın kişi oy kullanamayacak!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı  Sadi Güven, seçmen listelerinin 23 Mart 2019 itibarıyla yenilendiğini belirterek,  "Bu süreçte vefat eden, askere giden, vatandaşlık kaybeden toplam 146 bin 669  seçmen oy kullanamaz hale geldi." dedi.

Gündem 25.03.2019, 14:15
Resmen açıklandı! 15 bine yakın kişi oy kullanamayacak!

YSK'nin yeni hizmet binasının yapımı tamamlandı. Taşınma işlemlerinin  de tamamlanmasıyla yeni binada bugün ilk mesai başladı.

YSK Başkanı Sadi Güven, yeni binadaki makamında, soruları yanıtladı.

Yapımı tamamlanan yeni hizmet binası hakkında bilgi veren Güven,  YSK'nin kendine yetecek, kendine ait bir binasının bulunmadığını, küçük bir  Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü binasında görev yaptıklarını söyledi.

Danıştayın eski binasının YSK'ye tahsis edildiğini, gerekli çalışmalar  yapıldıktan sonra eski Danıştay binasının yıkımına Mart 2016'da başlandığını  anlatan Güven, binanın tümden yıkıldığını ve yeni binanın temelinin 2017 yılı  Nisan ayında atıldığını kaydetti.

Güven, bugün itibarıyla da inşaatın bittiğini, yeni binaya  taşındıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Yeni binamızın bundan sonraki süreç için de hayırlı kararlar  alınmasına vesile olmasını diliyorum. 31 Mart 2019'da yapılacak Mahalli İdareler  Seçimi'ni bu binadan yöneteceğiz. Arkadaşlarımız, personelimiz bu binaya taşındı.  Eski Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü binamızda bulunan SEÇSİS sistemi hala orada  ama gelecek günlerde burada da yeni bir sistem odası kuracağız. İki tane  sistemimiz olacak. Felaket kurtarma merkezi olarak yukarıdaki binadaki sistem  odamızı tutacağız, buraya da yeniden bir sistem odası  kuracağız. Bunu önümüzdeki  yılda planladık, böyle bir çalışma yapacağız."

Yeni hizmet binasının yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden  Güven, "Güzel olan bir şey de Allah'a şükür, binanın yıkımından yapımına kadar  herhangi bir kaza, bela olmadı, ölüm olayı olmadı. Zor bir saha, Kızılay'ın  göbeğinde. Yıkımı yapımından daha zordu. Hamdolsun bitirdik, herkese teşekkür  ediyorum." dedi.

HAZIRLIKLAR TAMAM

31 Mart pazar günü yapılacak seçime sayılı günler kaldığının  hatırlatılması üzerine de Güven, YSK'nin, il seçim kurulları ve ilçe seçim  kurullarının seçim için hazırlıklarını tamamladıklarını bildirdi.

İlçe seçim kurullarında bir kısım hazırlıkların devam ettiğini  kaydeden Güven, "Büyük oranda işi bitirdik. Hafta sonu 31 Mart'taki seçimleri  bekliyoruz." diye konuştu.

Oy kullanma hakkına sahip tüm vatandaşların mutlaka sandığa giderek  oylarını kullanmalarını isteyen Güven, "Demokrasi böyle tesis edilir. Sonuçlar  ülkemize, milletimize hayırlı olsun diyorum. Kazasız, belasız güzel bir seçim  olmasını da temenni ediyorum." diye konuştu.

Nerede oy kullanacağınızı öğrenmek için tıklayın...

SEÇMEN LİSTELERİ GÜNCELLENDİ

Seçmen listelerini 23 Mart itibarıyla yeniden gözden geçirdiklerini  anlatan Güven, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda askere giden vatandaşlarımız oluyor. Askıya çıktığımız  dönemden bugüne kadar ölen vatandaşlarımız oluyor. Bir de kısıtlama kararı  verilen vatandaşlarımız oluyor. Er, erbaşlar, kısıtlama kararı verilenler ve  askere gidenleri seçmen kütüğünden tekrar düşüm yaptıktan sonra, düşümden kastım  'oy kullanamaz' şerhi işlendikten sonra seçmen kütükleri tamamen oy  kullanılabilir hale geldi. 23 Mart 2019 Cumartesi günü itibarıyla Vatandaşlık  Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, ölmüş olan 61 bin 332 seçmen, Türkiye  Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılan 551 seçmen, Adalet Bakanlığından alınan  bilgillere göre haklarında Türk Medeni Kanunu'nun 405 ve 406. maddeleri gereğince  kesinleşmiş kısıtlama kararları olması nedeniyle oy kullanamayacak 4 bin 949  seçmen, MSB Asker Alma Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre er ve erbaşlar,  askere alınan 79 bin 834, itirazen dondurulan üç seçmen olmak üzere 146 bin 669  seçmen sandık seçmen listesinde oy kullanamaz şerhi düşülerek güncellenmiş oldu.  Bu kadar vatandaşımız oy kullanamaz hale geldi. Diğer oy kullanma hakkı olanların  da mutlaka gidip oylarını kullanmaları gerekiyor."

YSK Başkanı Güven, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır,  Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya,  Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli,  Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis olmak üzere 31  ilde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatlerinin 07.00-16.00 olarak  uygulanacağını, diğer illerde oy verme saatlerinin 08.00-17.00 olacağını  hatırlattı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@