banner192

Ne dediğini sanıyor bu adam!

İslam ve İslami partiler üzerine araştırmalarıyla tanınan, ODTÜ Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Yasin Ceylan Başbakan’ın heykel tepkisini haklı buldu. “Türkiye'deki heykellerin çoğu sanat kalitesinden yoksun” diyen Ceylan çok tartışılacak

Ne dediğini sanıyor bu adam!

İslam ve İslami partiler üzerine araştırmalarıyla tanınan, ODTÜ Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Yasin Ceylan Başbakan’ın heykel tepkisini haklı buldu.

 

“Türkiye'deki heykellerin çoğu sanat kalitesinden yoksun” diyen Ceylan çok tartışılacak şu değerlendirmeyi yaptı: “Bırakın Kars'taki heykeli, Atatürk heykellerinin birçoğunda sanat kalitesi yok. Her köşede Atatürk heykeli olması da zater garip bir durum. Medeni ülkelerde büyük insanların birkaç heykelini görürsünüz. Bu ne sanata ne de Atatürkçülüğe bir hizmettir. Atatürk heykellerinin azaltılması gerekiyor” dedi.

 

ATATÜRK'ÜN HEYKELLERİ AZALTILMALI: “Başbakan Erdoğan'ı 'Ucube heykel' konusunda haklı buluyorum. Türkiye'deki heykelerin çoğu sanat kalitesinden yoksun. Bırakın Kars'taki heykeli, Atatürk heykellerinin birçoğunda sanat kalitesi yok. Her köşede Atatürk heykeli olması da zater garip bir durum. Medeni ülkelerde büyük insanların birkaç heykelini görürsünüz. Bu ne sanata ne de Atatürkçülüğe bir hizmettir. Atatürk heykellerinin azaltılması gerekiyor. Ankara, İstanbul gibi şehirlerde olsun ama Türkiye'nin her şehrinde hatta her köyünde olması doğru değil. Bu Atatürk hakkındaki düşüncelerimizi de olumsuz etkiler. Sevdiğimiz insanların resmini her yere koymayız ki! Bunu bir de Türkmenistan'da gördüm. Eski lider Türkmenbaşı Saparmurat Niyazov'un her köşede yazıları, resimleri vardı. Kaldığım otelde bile büstü vardı. İngiltere'nin, Amerika'nın, Almanya'nın kahramanları, ülkelerini kurtaran liderleri yok mu sanki? Tabii ki var. Madem medeni ülkeleri ölçüt olarak alıyoruz, baksınlar bakalım saydığım bu ülkelerde devlet büyüklerinin kaç tane heykeli var. Ölçütümüz Türkmenistan olmamalı”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
avukaTSemih - 7 yıl önce
Atatürk hayranı ve fikirlerini iyi anlamış özümsemiş bir insanım.Bu görüşlere kısmen katılıyorum.Heykeller 12 eylül 1980'den sonra artırıldı.Milleti bıktırmak soğutmak amacıyla bilinçli olarak her köşe başına dikildi.Daha da ilginç olan.Okullara ve devlet dairelerine koyulan büstü 10 kasım 1938'de vefat ettiğinde yüzünden alınan mask ile yapılmıştır.Düşünsenize vefat etmiş bir insanın yüz ifadesi bütün okullarda ve devlet dairelerinde.Ayrıca bir çok heykel ve büstün Atatürk ile hiç bir alakası yok.Atatürk dışında herkese benziyor.Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devrimcisine Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusuna yakışmıyor.Bu heykeller azaltılmalı ve adam gibi kaliteli olmalı.Sanat eseri olmalı.
Avatar
zangaryalı - 7 yıl önce
Bu Profesörün gayesi estetik kaygısı değil, Atatürk'ü görmemek istemesidir. Açık açık söyleyemediği için estetiklik kılıfına sığınmaktadır. Başka ülkelerin kurtarıcıları yokmuymuş da bilmem neymiş. Tarihte hiç bir ulus liderini Türk ulusunun Atatürk'ü sevdiği kadar sevmemiştir. Sevemezde. Kökenlerinin nereden geldiği belli Atatürk'ten rahatsız çevrelerin sözcülüğünü yapanlar gazeteci de olsa bilim adamı da; Atatürk'ü unutturma çabaları nafiledir ve içimizdeki Atatürk sevgisini azaltmayı başaramayacaklardır.
Avatar
seffah - 7 yıl önce
Çok yerinde konuşmuş. Memleketimde her adımımı attığımda karşıma Atatürk heykeli çıkıveriyor. Tabi benzese birde.. Atatürk'ün görüşlerine ve yaptıklarına sonun kadar saygılıyım fakat her adımda heykelini görmek soğutuyor insanı. O dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devrimcisi. Çünkü fikirleriyle dünyaya meydan okumuş ve yönlendirmesiyle Cumhuriyetimizi kurmuş. Her tarafa ona benzer veya benzemeyen heykeller dikilerek adeta ilahlaştırılmaya çalışılıyor. Yanlış olan da bu zaten. Sadece ucubeler değil gereksiz yere dikilen heykellerde kaldırılmalı.
Avatar
seffah - 7 yıl önce
kardeş peki Atatürk'ü devrim yapması için Anadoluyor gönderen son padişah Vahdettin unutuluyor da neden Atatürk unutuluyor? Birde tarihin bizlere okutulmayan ders kitaplarında olmayan diğer yönlerini araştıralım. Görelim gerçekleri. Atatürk bu ülkeyi Osmanlı son padişahinın emriyle yapmıştır. Onun emriyle kendine isyan ettirmiştir. Bunları da unutmayalım. Her yere Atatürk heykeli dikene kadar Osmanlı padişahlarının heykellerini de dikelim.
Avatar
alisafi - 7 yıl önce
1.2 trilyon harcayıp, heykel yaptıracaksın, karslı aç gezecek, sonra belediye başkanı olmak isteyeceksin. sabri baysalın- yangından mal kaçırır gibi imar planları ile oynayıp yeşil alanları imara açın efendi...-( Çukurçayır belediye başkanı) kulakları zangırdasın. Bucada yaptırdığı hilkat garibesine harcadığı paralar yüzünden bucayı CHP ye kaptıran başkanın kulakları çınlasın.
Avatar
gtem - 7 yıl önce
Bazılarının amacı konuyu Atattürk'e getirmek. Atatürk'e olan nefretlerini kusuyorlar. Ama bu milletin kalbinden Atatürk'ü silemezsiniz.
Avatar
orka - 7 yıl önce
Şu yorumlara bakıp utanmamak elde değil. Atatürk'e laf atabilecek karadeniz insanı olduğunu düşünmezdim siyasi iradesi ne olursa olsun ama yanılmışım. Bu millet kendisini yoktan var eden bir kahramana böyle davarnıyor demek artık. Bir karadenizli olarak utandım
Avatar
OSMANLI - 7 yıl önce
Atatürk'e saygı onun heykellerini her alana dikmekle olmaz..onun inkılaplarını hayata geçirmekle,onun ileri görüşlülüğünü kendimize misyon edinerek olur.Zaten Atatürk'ü ağzından düşürmeyenler (lafta) bu ülkenin refahını engelleyenlerdir..