Kayseri'de 5 tutuklu yanarak öldü

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında cezaevi aracında yangın çıktı.

Kayseri'de 5 tutuklu yanarak öldü

Van'dan İstanbul'a mahkum götüren cezaevi aracı, Malatya- Kayseri karayolunda cayır cayır yandı.

Araçtaki 2 şoför ve 2'si rütbeli 10 jandarma kendilerini alevler arasından dışarı atıp yaralı kurtulurken, bulundukları bölümün kilidi açılamayan 5 tutuklu ve hükümlü diri diri yanarak can verdi.

Demir yığını haline gelen cezaevi arasında kömürleşmiş cesetler saatler sonra çıkarılabildi.İstanbul'dan, Van'daki bir davanın duruşması için getirilen tutuklu Akif Karabalı (24) ve Abdülsettar Ölmez (35) ile Van Cezaevi'nde yatan ancak İstanbul'daki bir davanın duruşmasına katılacak hükümlüler Medeni Demir (47), Sinan Askan (18) ve İsmet Erin (33) adlı mahkumlar dün 34 BL 2564 plakalı cezaevi aracı Van'dan 1642 kilometre uzaklıktaki İstanbul'a gitmek üzere yola çıktı.

İki şoför ile 2'si rütbeli 10 jandarma ve 5 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevi aracı 500 kilometre yol aldıktan sonra gece Elazığ'a ulaştığında motor bölümünde teknik arıza çıktı. Şoförler arızayı giderip yakıt ikmali yaptıktan sonra yola devam etti.

Bu sabaha karşı Malatya'dan geçen cezaevi aracı saat 06.00 sıralarında Sivas'ın Gürün ve Kayseri'nin Pınarbaşı ilçeleri arasındaki Karakuyu Mevkii'nde geldiğinde arkadaki motor bölümünden dumanlar çıkmaya başladı. Aracı sağa çekip aşağı inen sürücünün motordan alevler çıktığını görüp içerdeki jandarmalara haber verinceye kadar alevler aracı sarmaya başladı.

Kilit açılamadı, diri diri yandılar

Yakıt deposu da alev alan cezaevi aracındaki 2'si rütbeli 10 jandarma, yakıt deposu da alev alan araçta bir anda kendilerini can pazarında buldu. Mahkumların bulunduğu bölümün kilidini açmayı başaramayan jandarmalar kendilerini dışarı atarak canlarını kurtardı.

Kilitli bölümde kalan 5 tutuklu ve hükümlü "İmdat" çığlıkları atarken alevler tüm aracı sardı. Haber verilen Pınarbaşı İtfaiye ekibi olay yerine ulaşıncaya kadar cezaevi aracındaki kilitli bölümde 5 kişi diri diri yanarak yaşamını yitirdi.Yaklaşık yarım saat içinde tamamen yanıp demir yığınına dönen cezaevi aracında tutuklular Akif Karabalı ve Abdülsettar Ölmez ile hükümlüler Medeni Demir, Sinan Askan ve İsmet Erin'in kömürleşmiş cesetleri, savcının incelemesinin ardından öğle saatlerinde çıkarılabildi. Hastane morguna konulan cesetlerin DNA testiyle kimliklerinin belirlenmesinin ardından ailelerine teslim edileceği belirtildi.

Olayda bazıları yaralanan bazıları da şoka giren jandarmalarla şoförler 112 Acil Servis ambulanslarıyla Pınarbaşı Devlet Hastanesi'ne götürüldü. 1 şoför ile 1 asker yataklı tedaviye alınırken, 9 asker ve 1 şoför ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

Bakan Ergin: Araçta teknik arazı başgöstermiş

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Kayseri Valisi Mevlüt Bilici ile AK Parti Kayseri milletvekilleri kente 135 kilometre uzaklıktaki olay yerine giderek inceleme bulundu. Bakan Ergin, gazetecilere yaptığı açıklamada olayı üzücü olduğunu, incelemenin sürdüğünü söyledi.

Cezaevi nakil aracının Elazığ'da arıza yaptığını belirten Bakan Ergin, şunları söyledi:
"Aracımız Van'dan yola çıkıyor. Elazığ'da yakıt ikmali yapıyor. Yakıt ikmalinden sonra teknik arıza baş gösteriyor. Şuan bulunduğumuz mevkisinde de alev alıyor ve yanmaya başlıyor. Araçta 2 şoförümüz var. 2'si rütbeli 12 askerimiz var. 2 tutuklu ve 3 mahkum bulunuyor. Bunlar bütün çabalara rağmen maalesef kurtulamıyor. 2 görevlimiz de hafif yaralanma söz konusu. Bu anlamda hem adli hem idari soruşturma gerekiyor. Teknik ekip olarak incelemeler de yapılıyor. Olay bütün boyutuyla değerlendirilecek."

Yanan cezaevi nakil aracının 2010 model olduğunu ve yakın tarihte bakımının yapıldığını belirten Bakan Ergin, "Teknik incelemeler bitmeden bir şey söylemek için erken. Çalışmaların sonucunu bekleyeceğiz" dedi.

Bakan Ergin, gazetecilerin cezaevi aracının kapısı kilitli olduğu için mahkumların yandığını hatırlatması üzerine, "Cezaevinin araçları güvenlik amacıyla kapalı olur. Açık seyretmeleri mümkün değil" diye konuştu. Bakan Ergin, mahkumların Van'dan İstanbul'a neden uçakla götürülmediği yönündeki soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Bu arada aracın üreticisi Otokar firmasından gelen bilirkişi ekibi de enkaz yığınına dönen araçta inceleme başlattı.

10 numara yağ iddiası

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, olay yerinde yaptığı incelemenin ardından Kayseri Valiliği'ne gitti.

Burada Vali Mevlüt Bilici ile bir süre görüşen Bakan Ergin, çıkışta yine gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Olayın tüm ayrıntılarıyla soruşturulduğunu söyleyen Bakan Ergin, bir gazetecinin "Araca, mazot yerine 10 numara yağ konulduğu iddia ediliyor" demesi üzerine şunları söyledi: "Bütün iddialar araştırılıyor. Elazığ'da araca akaryakıt alınıyor ve bir süre sonra araç arıza yapmaya başlıyor. Savcılığımız anında Elazığ'daki akaryakıt alınan istasyona da gitmek suretiyle oradaki tanklardan örnekler almış, onlarla ilgili tespitler yapılmış, tahliller yapılıyor. Sebep ne olursa olsun, şu an için 'sebep akaryakıttır' diyecek donelere sahip değiliz ama bu ihtimal karşısında da araştırma sürüyor. Araçta imalatından kaynaklı teknik bir sorun var mıdır? Bununla ilgili çalışmalar da yapılıyor. Üretici firmanın teknik elamanları da sabah erkenden İstanbul'dan yola çıktılar. Dolayısıyla her türlü ihtimal, hiçbir sual kalmayacak şekilde netleşinceye kadar değerlendirilecektir."

İHD: Affı olmayan bir vahşet

İnsan Hakları Derneği'nden yapılan açıklamada da ring araçlarında mahpusların yaşadıkları zorluklar ve hak mahrumiyetleri anlatılarak, Ceza İnfaz Kanunu'nun 58. maddesindeki, "Hükümlü havalandırma ve ışık durumu yetersiz araçlarla eziyet verici ve onur kırıcı şekilde nakledilemez" hükmü hatırlatıldı. Açıklamada şöyle denildi:

"Bu gece sabaha karşı Kayseri ili Pınarbaşı ilçesinde yaşanan, İstanbul’dan görülecek bir dava için Van'a getirilen ve dönüş yolunda beş mahpusun yanarak yaşamını yitirmesi affı olmayan bir vahşettir. Tüm görevlilerin kurtulduğu ve kaçabilecekleri ihtimali gözetilerek mahpusların bulunduğu kısmın kapılarının açılmadığını ve ölüme neden oldukları düşünüldüğünde mahpuslara yapılan uygulamaların boyutu ortaya çıkmaktadır. Beş insanın yaşamlarından sorumlu olan tüm görevlilerle ilgili soruşturmanın en kısa zamanda yapılaması ve bu insanların yanarak ölümlerine sebep olanların cezalandırılması gerekmektededir. İnsana reva görülen bu muameleyi de kamuoyunun iyi bilmesi ve vicdanlarında muhasebe yapmasını umud ediyoruz."

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler