Kardeşler arası miras paylaşımında yeni dönem! Şart tamamen kaldırıldı

Kardeşler arası miras paylaşımında düzenlemeye gidildi.

Kardeşler arası miras paylaşımında yeni dönem! Şart tamamen kaldırıldı

Kardeşler arasında miras paylaşımı ve tapu devri süreçlerinde bir şartın tamamen kaldırılması dikkat çekti. Bu değişiklik, miras konusunda yaşanan anlaşmazlıkları etkili bir şekilde ele almaya yönelik olarak gerçekleşti.

Tapu devir işlemlerinde önemli değişiklikler yapıldı ve aynı anne-babadan gelen mirasın kardeşler arasında paylaşımı daha da kolaylaştırıldı.

Yeni uygulamaya göre, tapu devir işlemlerinde noter şartının kaldırılmasıyla birlikte taşınmaz paylaşımı daha hızlı ve basit hale getirildi. Artık, mal paylaşımında noter onayı gerektiren süreçlerde sadece yazılı bir sözleşme yeterli olacak.

miras-paylasiminda-yeni-donem-2.jpg

Daha önce, aynı anne-babadan kardeşlere kalan hisseli tapuların devri ve satışı için noter zorunluluğu bulunuyordu. Ancak bu yeni kararla birlikte notere gitmek zorunlu olmayacak, yazılı bir sözleşme yeterli olacak.

Bu değişiklikle birlikte tapu devir işlemleri daha da kolaylaşacak ve bürokratik işlemlerde hızlanma sağlanacak. Ancak, hisseli tapu satış işlemlerinde tüm hissedarların fikir birliğinde olması şartı hala geçerli.

Yine de, yerel belediyelerde gerçekleştirilecek devir işlemlerinde tüm hissedarların fiziki olarak orada bulunması zorunluluğu devam ediyor. Bu değişikliklerle birlikte tapu devir işlemlerindeki karışıklıkların giderilmesi ve süreçlerin daha da basitleştirilmesi amaçlanıyor.

Kaynak:CNN Türk

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber veya diğer kategorilerdeki haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Trabzon haberleri içerisinde yada diğer tüm haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler