banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Karadeniz için korkutan açıklama

Ukraynalı bilimadamlarından, Karadeniz ülkelerini korkutan bir açıklama geldi.Ukrayna Güney Denizler Biyoloji Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Yuri Tokarev, yaptıkları detaylı bi araştırma sonucu, Karadeniz'e kıyısı olan ülkeleri korkutan bir açıklama yap

Gündem 15.12.2010, 10:39
Karadeniz için korkutan açıklama

Ukraynalı bilimadamlarından, Karadeniz ülkelerini korkutan bir açıklama geldi.

Ukrayna Güney Denizler Biyoloji Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Yuri Tokarev, yaptıkları detaylı bi araştırma sonucu, Karadeniz'e kıyısı olan ülkeleri korkutan bir açıklama yaptı.

BÜYÜK BALIKLAR YOK OLUYOR

Tokarev, Karadeniz’de büyük balıkların yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu, buna karşın küçük balıkların giderek arttığını vurguladı.

Karadeniz’de eskiden Mersin balığı, lüfer ve kefal bulunduğunu da kaydeden Tokarev, "Şimdi ise Karadeniz uskumrusu bile yok. Karadeniz’deki balık stokunun yüzde 90’ını hamsi ve çaça türü küçük balıklar oluşturmakta" diye konuştu.

TÜRKİYE ÜREMEYİ ENGELLİYOR

Balık çeşitlerinin azalmasına gerekçe olarak, Karadeniz’de son yıllarda artan doğal gaz ve petrol üretim tesislerini gösteren Tokarev, su üzerindeki yük ulaşımının artmasıyla sudaki berraklığın azaldığını, güneş ışınlarının da deniz altına rahat geçememesi nedeniyle büyük balıkların oksijen almak için Karadeniz sularını terk ettiğini söyledi.

Tokarev, Türkiye’nin kanalizasyon sularını boğaza döktüğünü, bunun da balıkların yumurtlama için göçüne engel olduğunu savunarak, "Karadeniz kıyısında otellerin ve kampların bulunması iyi bir şey. Ancak otellerden önce atık su arıtma tesislerinin kurulması gerekiyor. Aksi halde bu durum gelecekte bir felakete dönüşebilir" ifadesini kullandı.

 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@