İşte ilk Türk savaş uçağı

Bakan Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarlığında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yaklaşık 4 saat süren Savunma Sanayii İcra toplantısının ardından açıklama yaptı.Bakan Gönül, Türkiye'de genel maksat helikopter üretimi altyapısının kurulması ve Tür

Gündem 16.12.2010, 09:08
İşte ilk Türk savaş uçağı

Bakan Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarlığında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yaklaşık 4 saat süren Savunma Sanayii İcra toplantısının ardından açıklama yaptı.

Bakan Gönül, Türkiye'de genel maksat helikopter üretimi altyapısının kurulması ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer kamu kurumlarının uzun vadeli helikopter ihtiyacının yerli üretimle karşılanması amacıyla başlatılan proje kapsamında alınan tekliflerin değerlendirildiğini belirtti.

Gönül, değerlendirme çalışmaları sonucunda Tüsaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ana yükleniciliğinde Sikorksy ve Agusta westland firmaları tarafından verilen teklifler yeterli görülmediğinden, müzakereleri devam edilmesine karar verildiğini söyledi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla kavramsal tasarım yapılması için Tüsaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasının da kararlaştırıldığını ifade eden Bakan Gönül, "Yani bu, ilk Türk savaş uçağının yapılması için verilmiş bir karardır" dedi.

Bakan Gönül, savaş uçağı yapımına yönelik soru üzerine de "İlk defa Türkiye'de bir muharebe uçağının projelendirilmesi talimatı verildi" dedi.

Uçağın "yeni nesil" olacağını kaydeden Gönül, "F4 uçaklarının, zaman içerisinde tabii bir görev süreleri var, bir hayatları var, onun bitişini karşılayacak şekilde F16 ve F35'lerle beraber görev yapabilecek bir harp uçağı" diye konuştu.

Gönül, F35 ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de F35 projesinin dışardan alınan bir proje olmadığını, 9 ülke tarafından ortak üretildiğini kaydederek, "Bizim 6-7 milyar dolarlık bir üretim payımız var. F35 muhtemelen dışarıyla beraber ürettiğimiz son proje olacak" dedi.

Savaş uçağının üretimi noktasında Güney Kore ile işbirliğinin yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya karşılık da Gönül, dünyada savaş uçağı projelerinin şu anda 5-6 ülke tarafından gerçekleştirilebildiğine işaret ederek, Güney Kore'nin de Türkiye gibi bir savaş uçağı yapma niyeti bulunduğunu söyledi.

 

Yorumlar (6)
özten 10 yıl önce
gec bile kalindi kendi ayaklarimiz uzerinde durmaliyiz kimseye ihtiyac duymadan ancak o zaman dunya lideri oluruz disariya bagimliyiz ufacik israil ile bas edemiyoruz amerika nin sayesinde ne zaman kendi kendimize fazlasiyla yeteriz o zaman liderlik bizde olur
kuzey yıldızı 10 yıl önce
bu ülkede çok gelişmeler olacak,,çok büyük atılımlar gerçekleştirecek,,biraz daha sabredelim bakın neler olacak...
osmanlee 10 yıl önce
kendisinden üretim bekelenenler siyasete karışmaktan vazgeçmeyince yıl olmuş 2010 daha yeni uçak yapmaya başlıyoruz
SUNGURASLAN 10 yıl önce
Cumhuriyet yılları ve Atatürk emriyle ilk uçak fabrikamız kuruluyor. Ata diyor ki "istikbal göklerdedir". daha o zamanlardan ileriyi görüyor ve uyarıyor.Atatürk öldükten sonra, abd bize; "siz bu fabrikayı kapatın boşuna masraf yapmayın biz size uçak veririz" diyor ve kurulan o uçak fabrikası menderes zamanında gerek yok diye kapatılıyor. aradan 50-60 yıl geçiyor ve aklımız daha yeni başımıza geliyor. Atatürk ve onun gibiler yaşasaydı şimdi çoktan kendi uçağımızı üretir durumdaydık.
ADIL 10 yıl önce
Yazılımından en küçük elektronik donanımına kadar yerli yapım olursa o zaman gurur duyarız.İnşallah öyledir.
tsunami 10 yıl önce
benim bilgime göre de ülkemizde ki uçak üretimi 1950-60 lı yıllara kadar devam etmiş ciddi üretimler yapılmış yurt dışına satışlarda gerçekleştirilmiştir. Fabrika kurucusu ve türk havacılıgına ciddi hizmetleri de olan Nuri Demirağ dır. o zaman fabrikanın kapanmasının sebebide sanırım hollandaydı bizden yüklü miktarda uçak siparişi veriyo ve daha sonra sipariş alınmayıp uçaklar elimizde kalıo.. fabrika ciddi yatırım yapıp borçlandığı içinde kapanması kaçınılmaz oluyo.. sanılanın aksine devletin gerek yok kapatalım demesiyel değil yani.. seni eleştirmek için söylemedim yanlış anlama lütfen paylaşmak istedim sadece... İsteyen ülkemizde yapılan ve tek kalan kayseri polonya ortak yapımı uçağını HAVACILIK müzesi istanbul yeşilyurtta görebilir

Gelişmelerden Haberdar Olun

@