7m


7m

hyundai

İddiaların odağındaki Korkut Eken konuştu!

Korkut Eken, Sedat Peker'in Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili iddiasına yanıt verdi

Gündem 27.05.2021, 10:03 27.05.2021, 10:13
İddiaların odağındaki Korkut Eken konuştu!

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Gazeteci-yazar Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili ortaya attığı iddialar gündem yaratmıştı.

KORKUT EKEN SESSİZLİĞİNİ BOZDU
Peker'in iddiaları sonrası bir anda gündem olan emekli asker Korkut Eken, sessizliğini bozdu.

Sözcü Gazetesi'nden Saygı Öztürk'e konuşan Eken, Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker ile belirtilen tarihlerde Kıbrıs'a gittiğini doğrularken, "O gazeteciyi tanıyorsam, biliyorsam şerefsizim. Öldürülmesiyle de alakam yok." dedi.

Atilla Peker'le KKTC'ye gittiğini doğrulayan, uzun süredir Antalya'nın bir köyünde yaşadığını belirten Eken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkındaki sözlerine de tepki gösterdi.

MEHMET AĞAR BENİ GÖNDERDİ

Gazeteci Kutlu Adalı'yı öldürmekle suçlandınız…

– Şöyle bir olay oldu; Hasan Paşa (dönemin Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı) telefon etmiş. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'a, “Kıbrıs'ta çok büyük PKK faaliyetleri var. Teröristler burada cirit atıyor” falan demiş ve bu konuda yardım istemiş. Ben de o dönemde Emniyet'te Özel Harekat polislerini yetiştirmekle görevliyim. Mehmet Bey (Mehmet Ağar) da beni gönderdi. Her ihtimale karşı Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker'le gittim.

Atilla Peker'i siz mi çağırdınız?

– Evet, doğru ben çağırdım. Atilla Peker'le KKTC'ye gittim. PKK'nın oradaki faaliyetlerine yönelik 3-5 günlük bir inceleme yaptım. PKK'nın yaralılarını Kıbrıs'a götürdüğünü tespit ettik. Rum Kesimi’nde tedavi edildikten sonra Yunanistan'da bulunan Lavrion kampına teröristler sevk ediliyordu. Bunları ben raporladım ve Kolordu Komutanı Hasan Kundakçı paşama verdim.

BEN SEDAT PEKER’E NE YAPTIYSAM…

Sivil Savunma Daire Başkanı Albay Galip Mendi'yi ziyaret edip araç aldınız mı?

– O dönem albay rütbesinde olan Galip Mendi Paşa benim çok sevdiğim kahraman askerlerden birisidir. Gitmişken kendilerini ziyaret ettim. Lefke'ye gideceğim zaman da otomobil verdiler.  Şimdi duyuyorum ki Atilla Peker, gazeteci Kutlu Adalı'nın öldürülmesi olayı ile ilgili olarak cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuş. Sebep? Ben Sedat Peker'e ne yaptımsa aşırı bir düşmanlığı oluşmuş. Atilla Peker'in buna alet olmaması lazım. Nasıl yaptı bilmiyorum.

Gazeteci Kutlu Adalı'yı sizin öldürdüğünüz ya da öldürttüğünüz öne sürülüyor…

– Gazeteci olduğu belirtilen Kutlu Adalı'yı tanımıyorum ki hakkında bir kelime konuşayım. Olayın araştırılması için suç duyurusunda bulunacağım. Siyasiler birbirlerine sahip çıkıyor. Bizi kim kollayacak? Sahip çıkan yok. Kutlu Adalı olayının faillerini bilenler, benim de bir ilgim olmadığını biliyorlardır. Bir kişi yok mu yani “Korkut Eken'in bir ilgisi yoktur” diyecek adam. “Allahtan korkun” diyen yok maalesef.

Niçin Kutlu Adalı suikastıyla gündeme geldiniz?

Vallahi billahi bilmem, tanımam. Olsa da söylerim. Ben doğruyu söylerim. Susurluk olayında yalan söyleyemediğim için 6 yıl hapis cezasına çarptırıldım, 2.5 yıl hapis yattım.

SÜLEYMAN SOYLU KAÇ YAŞINDAYDI?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sizinle ilgili sözleri…

– Süleyman Soylu konuşuyor ama beni hiç tanımaz. “Korkut Eken'i ben sevmem, karanlık bir tiptir” diyor. Şimdi yolda bir polis araması olsa bana nasıl davranacaklar? Karanlık tipim. İçişleri Bakanı öyle söylemiş çünkü. Allah korkusu olması lazım. Özel Harekat timlerinin kuruluşuna bakmış mı? Kimler ne kadar emek vermiş, kimler ne kadar çalışmış biliyor mu? 1980'li yıllarda onun temelini attım. O zaman Süleyman Soylu kaç yaşındaydı? Benim 53 yaşında oğlum var. Yani günah…

Atilla Peker, suç duyurusunda Kutlu Adalı'nın öldürülmesi olayını yazdı…

– Tövbe tövbe adını bilmiyorum ki. Atilla Peker de bilmez. Şimdi kardeşi oradan söylüyor. Sedat Peker'le benim aramda bir şey yok ama bir kin bir garezle nereye gittiyse, mahkemeye gittiyse benim ismimi zikretti. İftiralarla aşağılamaya çalıştı. Niçin böyle yaptığının sebebini vallahi bilmiyorum. Kimseyle görüşmüyorum. Onunla da görüşmüyorum. 2004'te cezaevinden çıktıktan sonra kimseyle görüşmüyor, tek başıma yaşıyorum. Korkut Eken'in de çocukları, torunları var. Katil miyim ben? Devletin yetkilileri, istihbarat birimleri bilmiyorlar mı? Bu işlerle ilgili olmadığımı niçin söylemiyorlar?

BEN ÖLDÜKTEN SONRA YAYINLAMAK SERBEST

Adınız peki niçin gündeme getiriliyor?

– Ben ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Albüm yaptırdım onu size göndereceğim. Ben öldükten sonra yayınlamak serbest. Çok emek verdim Saygı Bey, dağlarda bayırlarda ömrüm geçti. Günah. Bu kadar taciz olur mu ya. Kim koruyacak Korkut Eken'i?

İddiaların araştırılması için siz de cumhuriyet savcılığına başvuracak mısınız?

– Tabii ki başvuracağım, hakkımdaki iddianın araştırılmasını isteyeceğim. Bu Susurluk, faili meçhulleri biliyorsam kendi adıma şerefsizim. Özel Harekat polislerini sadece eğittim. PKK’yla mücadele ettim. Şehirlerde işim olmadı, olmaz da. Bir kez daha belirtiyorum Kutlu Adalı'yı tanımıyorum, bilmiyorum adını da duymamıştım. Gazeteciyle ne işim olur? PKK’yla mücadelem var.


Yorumlar (3)
Hamza 1 yıl önce
Niçin Atilla peker ile ğittin bildiğim kadarıyla asker değil polis değil hatta özel ğüvenlik çi bile değil senin asker arkadaşında değil şöföründe herhangi bir devlet ğmrevide yok bildiğin mafya adam pkk ile olan sorunda ne ğibi bir katkısı olacaktı muhteremln anlamadım o kadar orduda elemanmı kakmadıda, sen mafya ile ğittin onu açıkla ülke ne hale ğelmiş sonrada adam konuşunca şu bu dedikleri doğru demekki
Mantıklı 1 yıl önce
Hep öyledir !! Ortaya bir İsim atılır ve o İsim ; “ tanıyorsam, şerefsizim, namussuzum vesaire.. S. Peker hiç tanımadğım halde, nedense ona inanıyorum çünkü bana samimi geliyor. Zaten hayatım boyunca samimi olmayan İnsanlara inanmadım, inanmayacağım
Haçkalı 1 yıl önce
Vah güzel ülkem vah.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@