7m


7m

hyundai

Hükümet kira artışlarının ardından harekete geçti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artışları konusunda düzenleme için çalışma başlattı, kritik toplantı bu akşam

Gündem 24.05.2022, 11:33 24.05.2022, 12:48
Hükümet kira artışlarının ardından harekete geçti

Son zamanlarda kiralardaki artışların ardından ev sahiplerinin düşük kira ödeyen kiracılarını evden çıkmaya zorlayarak konutlarını yüksek bedelden kiraya verdikleri tespit edildi. Konut sahiplerinin kiracıları evden çıkartmak için icra yoluyla ihtarname gönderdikleri belirlendi.

BUGÜN SAAT 19.00'DA KRİTİK TOPLANTI

Kira artışlarıyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başkanlığında bugün saat 19.00’da bir toplantı yapılacak. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığından üst düzeyde temsilcilere katılacak.

HÜKÜMET HAREKETE GEÇTİ

Kiralardaki artışlar ve ev sahiplerinin kiracıları çeşitli bahaneler ile evden çıkartmasını önlemek için hükümet harekete geçti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal çalışma başlattı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldığı bir televizyon programında bu çalışmayı doğrulayarak, “Bizim, Borçlar Kanunu'nda esasında kiracıları, kiralayanı koruyan önemli hükümler var. Kötü niyetli bir şekilde bu konuda hareket edilmemiş olsa bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor. Önemli olan burada yasanın tanıdığı bu imkanları kullanmaktan geçiyor. Ancak son zamanlarda Türkiye'de de görüyoruz, haberlerde de pek çok yerde özellikle büyükşehirler daha çok yoğun olmak üzere bu konularda maalesef kiracıları zorlayan ve onları çıkarmak isteyen ve bu konuda kiracının karşılayamayacağı miktarda artış talep eden ev sahipleri olduğuna dair ciddi haberler var.

'BU FORMÜLLE İLGİLİ ADIM ATABİLİRİZ'

Bu konu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın esasında konusu. Onlar bu konuda bir çalışma yapıyorlar, Maliye Bakanı'yla ile beraber. Adalet Bakanlığı olarak da biz de bu çalışmalara katkı veriyoruz. Henüz çalışma bitmiş değil, sürüyor. Ortada bir mesele var, bu meseleye de vaziyet ediliyor, bununla ilgili bir çalışma yürüyor. Serbest sözleşme ilkeleri çerçevesinde kiralayan ile kiracı arasındaki ilişki ile şekilleniyor. Ama yasa, bu noktada asgari müşterekleri ortaya koyuyor ve usulü koyuyor, burada haksızlık yapmak isteyene karşı kiracıyı da koruyor, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan pek çok hükümler var. Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz” diye konuşmuştu.


Yorumlar (5)
ALP TÜRK 1 ay önce
Devleti yönetenlerin bu konuda samimiyetine inanmıyorum İstanbul da en ucuz ve depreme dayanıksız dairelerde biz Türkler oturuyoruz...İstanbul planlı bir şekilde Türk nüfustan arındırılıyor Türk nüfus merkezden uzaklaştırılmaya çalışılıyor ve bu savaşsız, kansız ve sadece para gücüyle yapılıyor. Anadolu da aç İstanbul da öteki olduk...bunu burada yaşayan bilir daha neler neler....
tt 1 ay önce
hükümet harekete geçmiş miş diğer zamlarda neden harekete geçmedi
hikaye hepsi turıvırı işler
tugrul 1 ay önce
vatandası kollamak için gecmedı ya kira bedelini aldığından düşük göstereni kollar
Fatih 1 ay önce
İş işten geçtikten sonra önlem almaya başlıyorsunuz, atı alan üsküdarı geçiyor. Bu kadar zamandır insanlar ağlıyor bu konuda , nerdesiniz? Emlakçılar mafyaya dönüştü, insanları taciz edip kira sözleşmelerini iptal etmeye çalışıyor, sonra yüksek fiyattan komisyonla kiralama derdindeler, bazı karaktersiz ev sahipleri de buna destek oluyor yeni kiracı bulup daha çok kira almak için.Maalesef insanlarımız müslümanız diyor ama bu toplumda müslümanlıktan zerre iz yok. Herkes üçkağıtçı herkes 2 lira peşinde , birbirini soymak için sıraya girmiş insanlar. Allah bizi bunlarla aynı yerde yaşamaya mahkum etti maalesef. Bu düzene çanak tutan hizmet eden , bu düzenden gram kar sağlayan ne kadar insan varsa yedikleri her kuruş haram olsun, dünyada gün görmesinler, cehennemin en dibinde ateşlerden çıkamasınlar.
doğan yıldız 1 ay önce
çok basit. enflasyonu durdurun kira artışıda durur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@