“Görüşmeler sürdürülmekte”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İran'ın, Türk plakalı tırların "yakıt depolarını mühürleme" uygulamasına ilişkin gerekli alt yapıyı oluşturmaması sebebiyle Gürbulak Sınır Kapısı'nda uzun tır kuyrukları oluştuğunu, sorunun giderilmesi için g

Gündem 05.12.2014, 11:06
“Görüşmeler sürdürülmekte”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İran'ın, Türk plakalı tırların "yakıt depolarını mühürleme" uygulamasına ilişkin gerekli alt yapıyı oluşturmaması sebebiyle Gürbulak Sınır Kapısı'nda uzun tır kuyrukları oluştuğunu, sorunun giderilmesi için görüşmelerin sürdürüldüğünü bildirdi.
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve İran arasında karayolu taşımacılığı alanında yaşanan gelişmeler üzerine açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi.
 
İran'ın, Türk taşıtlarından "akaryakıt fiyat farkı" adı altında ücret alması üzerine, haksız rekabeti önlemek üzere 10 Ekim 2014 tarihi itibariyle mütekabiliyet çerçevesinde aynı ücretin İran taşıtlarına uygulanması kararı alındığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"İran tarafı son olarak 1 Aralık'ta Türk taşıtlarını mühürleme ve kat edeceği mesafe kadar akaryakıt yakıt miktarı ile İran'a giriş yapması uygulamasına başlamıştır. Bunun üzerine daha önce olduğu gibi yine mütekabiliyet çerçevesinde Bakanlığımız aynı uygulamayı devreye koymuştur. Ancak İran tarafının uygulamanın gerekli alt yapısını oluşturmaması ve uygulamanın ayrıntıları konusunda bilgilendirme yapmaması sebebiyle Gürbulak Sınır Kapısı'nda uzun tır kuyrukları oluşmuştur. Sorunun giderilmesi amacıyla görüşmeler sürdürülmektedir. Ayrıca konunun değerlendirilmesi ve çözüm önerilerinin masaya yatırılması amacıyla 6 Aralık 2014'te İran yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirilecektir."


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@