7m


7m

hyundai

Fitre miktarı belli oldu! 2022 fitre miktarı ne kadar?

Din İşleri Yüksek Kurulu fitre miktarını açıkladı. 2022 fitre miktarı ne kadar? İşte ayrıntılar

Gündem 03.04.2022, 08:49 03.04.2022, 10:32
Fitre miktarı belli oldu! 2022 fitre miktarı ne kadar?

Ramazan'ın girmesiyle birlikte fitre miktarı ne kadar sorusu da merak konusu oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda açıklama yayınladı.

FİTRE EN KADAR?

Kurul, yaptığı toplantı sonrasında aldığı kararla 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 40TL olarak belirlendiğini duyurdu.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca karar sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Din İşleri Yüksek Kurulumuzca 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarı, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınarak 40 (kırk) TL olarak belirlenmiştir.

Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir. Bu miktar, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir. Ayrıca belirlenen fitre miktarı fidye miktarıdır.”

FİTRE EN KADAR?


Yorumlar (8)
kerim 3 ay önce
bu hesaba göre 4 kişilik bir aile için günlük fitre değeri 160 tl yapıyor. 30 günlük ise 4800 tl.
asgari ücret ise 4253 tl.
içinde elektrik, su, doğalgaz, ılaşım vs yok.
hani üçuyorduk, şahlanıyorduk reis.
milleti açlıkla sınayan bu aqpli vasıfsızlara halen oy verenler utansın. o kupamızı çalan eller kırılsın.
Tonyali 3 ay önce
İlk seçimde reis Meis her neyse artık emekliye ayırıyoruz 20 senede ülke 50 sene geriye gitti Trabzon'da 1 trilyondan aşağı daire yok 1+1 Lee 320 350 bin TL ne reisi yahu benzin mazot gıda pazar herşey ateş pahası vAllahi her ay eksi bin geriye gidiyorum daha yok yani eşek karpuz kabuğu yemiyor bitti o isler
SUKENARLI 3 ay önce
Emekliler fitre almak için müftülüğe mi yoksa mahalle temsilciliklerine mi müracaat etmeliler?!!!!!!!!!!!!!!!!!
berk.. 3 ay önce
Herşeyde kurandan bahseden akplıler.. hanı o diyanet işlerini başkanı verdiğin filtreyle alınan asgarı ucretı hesapla da ınsanlar nasıl bır geçim derdin de göresin ama senin gibi milyonluk arabalara bınıp ısrafın en ust duzeyını yaşayan bırı ıcın anlamak da zor.. sen al asgarı de geçin Allah ıcın ya herşey.
MACKALI61 3 ay önce
Ben hayatimda Diyanet calisanlarindan hicbirinin haksizlik,yolsuzluk,fakirlik,asgari ücret azligi,hukuksuzluk ,liyakat ,5 yerden maas alma gibi Kuarnda olmayan haksizliklar karsisinda demec,protesto,miting,basin aciklamasi vb,...,., hicbir eylemde bulundugunu GÖRMEDIM,BITTI.
Arakli61 3 ay önce
abi cok güzel yazi,bende söyle katki yapayim "bu dünyada öbür dünya icin cennet vaad edenler bu dünyada cenneti yasiyor."Saraylar,cifte cifte maaslar,ucaklar,yatlar,katlar,.,,.,.,.,.,.,. ama halka 305 $ asgari ücret ,.,,. YALANMI
Adnan6161 3 ay önce
bak sen diyanete aklina birsey gelip yazmis,bizi soyanlar,ucaklar,saraylar,yolsuzluk hukuksuzluk.liyakatsizlik,4 maas alanlar,tecavüzler bunlar icinde bir fetvaniz olacakmi?
Tonya61 3 ay önce
4 maas alanlarin fitre miktari ne kadar diyanetttttt.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@