kebir reklamı

Çiftçi ve öğrenciye müjde!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti'nin 2010 yılının son grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:Önceki gün bütçe müzakereleri tamamlandı. 2011 bütçesi Ak Parti hükümetleriyle hazırlan

Çiftçi ve öğrenciye müjde!

banner197

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti'nin 2010 yılının son grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Önceki gün bütçe müzakereleri tamamlandı. 2011 bütçesi Ak Parti hükümetleriyle hazırlanan dokuzuncu bütçe oldu. Yeni bütçede en büyük payı yine eğitim alıyor. Sağlığa, adalet ve emniyete, toplumun her kesimini gözeten sosyal harcamalara önemli paylar alıyor.

ÇALIŞMALARIMIZ CEK CEK İLE DOLU DEĞİL

Önceki gün de ifade ettim. Biz dört yıl beş yıl sonrasını değil. Artık 13 yıl sonrasını, cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023 yılını konuşuyoruz. Şu andaki perspektif, şu anda bu seçimlerde yayınlayan beyanname, 4 yıllık bir beyanname olmayacak. 2023’e kadar olan süreci planlayan bir süreci kapsayan bir çalışma olacak. Her şeyimiz hazır. Bizim bu çalışmalarımız, cek cak ile dolu değil. Zira biz, 8 yıl ne yaptıysak hepsi ortada. Bu birikim üzerine artık 13 yıl ve cumhuriyetimizin 100. yılında nasıl bir Türkiye hayal ettiğimizi biz ortaya koyacağız.

KAYNAK TARİHİMİZDİR

Ben size benim adım Tayyip Erdoğan demiyorum onu söyleyeyim. Biz size diyoruz ki kaynak Türkiye’dir, Türk milletidir diyoruz. Bu kaynaktan hareketle biz bugüne geldik. Bütün hedeflerimizi gerçeğe dönüştüreceğiz. Biz 14 ağustos 2011’de yola çıkarken, hedeflerimizi sıralarken, kaynak ne diye sordular. Biz de onlara kaynak Türkiye demiştik. Hortumları oradan çıkaracağız, o hortumları milletimizin cebine koyacağız demiştik. Kaynak tarihimizdir, kültürümüzdür.

KAYNAK ALİ, VELİ DEMİYORUZ

Artık israf ekonomisinin geçerli olmadığı, verim ekonomisinin geçerli olduğu bir Türkiye var. Kaynak sıfır sorun politikasıdır. Kaynak kardeşliğimizdir. Demokrasi istikrar güven ve huzur ortamıdır. Biz bunlara inandık. Biz Türkiye’ye inandık güvendik. Şimdi de yine kaynak Türkiye’dir diyerek yolumuza devam ediyoruz.

Kaynak Ali’dir Veli’dir değil, Türkiye’dir diyor, 2023 hedeflerine azimle ilerliyoruz. Türkiye 8 yılda hayalleri gerçeğe dönüştürdü. İnşallah 13 yılda çok daha farklı bir Türkiye inşa edilmiş olacaktır. Yeni bir yılın arefesinde, çiftçilerimizi ve öğrencilerimizi ailelerini sevindirecek üç önemli müjdeyi de vermek istiyorum.

TARIM SEKTÖRÜNÜ DESTEKLEDİK

Biz Ak Parti iktidarını devraldığımızda, adeta tarım sektörü çökmüş, çiftçi iflasın eşiğindeydi. Ürün değer bulmuyordu, tarlada çürüyor, çiftçi borcunu ödeyemiyordu. Zaman tünelinde geriye gidelim, eldeki traktörlerin nasıl haczedildiğini aklımıza getirelim. 8 yılda tarım sektörünü destekledik. Çiftçimizin yanında olduk.

Bütçe görüşmelerinde, muhalefetten kürsüye çıkan, çiftçiyi köylüyü istismara yeltenenleri gördüm. Anadolu’yu Trakya’yı gezen Ak Parti’nin alın terine verdiği değeri gerçekçi gözle bakarsa görür. 3 Kasım seçimlerinden sonra girdiğimiz her seçim, tarımda nasıl çiftçimizin köylümüzün yanında olduğumuzun açık teyidi olmuştur.

Tarım kredi kooperatiflerinin kullandırdıkları krediyle birlikte çiftçilerin kullandığı kredi miktarı 15 milyar TL’ye ulaştı. 2002’de sadece, 67 bin kişi kredi kullandı, biz iktidara geldiğimizde. Bugün kredi en istifade eden çiftçi sayısı ne oldu biliyor musunuz? 900 bin kişi oldu.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE VERİYORUM

Kredi alan çiftçilerimizin yüzde 62’si borcunu ödeyemiyordu. Şimdi bu yüzde %1,6’ya düştü. İnsafın yok mu yahu? İnsaf dinin yarısıdır.

Şimdi geliyorum çiftçilere vereceğimiz müjdeye. Ziraat Bankası’nın tarımsal kredi faiz oranı 2002’de yüzde 59’du. Kim var iktidarda? DSP var, MHP var, ANAP var.

Şimdi 1 Ocak 2011’den itibaren, tarımsal kredi faiz oranını yüzde 13’ten, yüzde 10’a çekiyoruz. Hayvancılık ve tarımsal sulama kredilerine, yüzde 100 faiz desteği vermeye devam ediyoruz. yani bu alanlarda kredi faiz oranı sıfır oluyor. Diğer tüm kredilerde ise, hazine artık yüzde 25’ini değil, yüzde 50’sini karşılayacak.

Yeni faiz oranlarının çiftçimize, köylümüze, üreticimize hayırlı olmasını diliyorum.

BİR MÜJDE DE ÖĞRENCİYE

Diğer müjdeye geliyorum o da üniversite öğrencilerimiz. Tıpkı çiftçilerimiz gibi öğrencilerimizin de zaman zaman istismar edilmek istendiğini, şartlarının değişik lanse edilerek gerçek durumun yansıtılmadığını görüyoruz. Esasen öğrencilerimiz de onlar için yaptığımız hizmetleri görüyor, biliyor. Bunu da hissediyor. Geçmişle bugün arasındaki farkı net olarak görüyorlar. Bütçeden eğitime ayırdığımız payı, 80 yeni üniversite, şimdi ne oluyor 156 üniversite oluyor. Geldiğimizde 76 üniversite vardı, buna 80 tane daha ilave ettik. 160 bin yeni derslik, 750 bin bilgisayar ve yeni süreç başlıyor, Fatih Projesi’yle, kara tahta dönemine son veriyoruz ve aydınlık döneme giriyoruz.

Fatih projemiz, aslında gençlerimize yaptığımız yatırımın ne büyük devrimi götse

Ana muhalefetin başkanı çıkıyor, TOKİ’ye yetki vereceğim diyor. Yahu kuru kuru atma be. Biz geldiğimizde TOKİ’nin nerede olduğu belliydi. Bizden sonra ne tür işler yaptığı belli.

Yurt inşa ettireceğiz, her öğrenci yurda kavuşacak diye vaatte bulunuyor. Belli ki genel başkanın çıkarılan yasalardan haberi yok. Biz zaten bu yetkiyi TOKİ’ye verdik. Bu süreç devam ediyor. 8 yılda yurt kapasitesini 60 bin yatak kapasitesi olarak artırdık.

188 binden 248 bine çıkarttık. Bunu yaparken, eski ve yeni yurtlarda odada kalan öğrenci sayısını 1 veya 3’e indirdik.

BURSLARA YÜZDE 20 ZAM

Şimdi bilmiyorum beyefendi dinliyor mu ama, milletim dinliyor. 2002 yılında üniversite öğrencilerine verilen burs 45 liraydı. Kredi ödemesi buydu. Bu ödemeler çok geç başlıyordu. 3 ayda bir veriliyordu. Biz araştırma yaptık, ayda bir verilmesi talebini gördük. Ayda bir ödemeye başladık. 2010 sonu itibariyle 200 liraya çıkardık. Aydan aya bu ödeme devam etti, yine devam edecek. Master öğrencilerine 400 lira. Doktora öğrencilerine 600 lira.

Bu hangi üniversite rektörüyle görüşüyorsam, Türkiye’nin şartları açısından, bu çok önemli bir destek diye teyid ediyorlar. 2002’de 452 bin öğrenciye burs ve kredi veriliyordu, 2010 yılını söylüyorum size biz bu sayıyı 961 bin öğrenci sayısına ulaştırdık. Halep oradaysa, arşın Ankara’da. Çok açık net.

Şu an isteyen her öğrenciye biz bursta veriyoruz, kredi de veriyoruz. Ayrıca öğrencilere lisans öğrencilerine, kredi yurtlar kurumunda ise 120 lira da beslenme yardımı verdik.

Şimdi yenisine geliyoruz. 1 Ocak 2011’den itibaren, üniversite öğrencilerinin burs ve kredi miktarını yüzde 20 oranında artıyoruz. Aylık 200 lira alan öğrencimiz, 240 lira burs veya kredi alacak. Böylece kredi miktarını, 2002’ye göre, yüzde 433 oranında artırmış oluyoruz. 400 lira burs veya kredi alan master öğrencileri artık 480 lira alacak. Aylık 600 lira alan doktora öğrencimiz de 720 lira burs ya da kredi alabilecek.

Beslenme yardımını da yükseltiyoruz. 120 lira olan aylığı da 150 liraya çıkartıyoruz....

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatihten - 7 yıl önce
benim çocuğuğum beyanimizi gerçek verdiğimizden başbakanlik bursundan yararlanamiyor, bu burstan alanlarin beyanlari ne kadar gerçek acaba, ya da biz gerçek beyani verdik diye suçlumuyuz, ayrica bzı kamu kurumlarinin özel otel bibi yurtlari var, bu ayricaliğin başbakanimiz tarafindan giderilmesini rica ediyoruz
Avatar
showmantr - 7 yıl önce
Başbakanın bahsettiği kredidir öğrenci bursu değil. Daha sonra faizi ile geri alınan Kredi. Hem eğitime önem vermeliyiz diyip hemde eğitim yardımı verdiğin öğrenciden faiz alırsan bu iş olmaz.
Avatar
mlyktu - 7 yıl önce
Sayın başbakanım, söyledikleriniz kulağa ne kadar hoş gelse de biz öğrencileri hiç tatmin etmiyor. Zengin aile çocuklarına verilen burs ve fakirlere verilen kredilere yaptığınız zam için teşekkür ederiz ama bir de bunun arkasında neredeyse aynı oranda yurt ücretlerini arttırdığınızı söyleseydiniz durumu dengelemiş olurdunuz ama canınız sağolsun.. Ayrıca üniversitelerin arttırılması konusunda ise kurulduğu bölgenin ekonomisinin canlandırılması politikası izleyebilirsiniz fakat oradan çıkacak olan binlerce mezunlar? Hepsi değil, sadece nitelikli olanlarını işe alacak kadar isdihtam kapasiteniz var mı? (Sn. Başkanım bu durumda kusura bakmayın ama biz öğrencileri düşünmüyorsunuz)Oysa var olan üniversitelerin katma değerlerinin arttırılması,standartlarına uyum sağlanması,geliştirilmesi biz öğrenciler için daha büyük bir jest olacaktır.

Saygılarımızla,,
Avatar
ölürümts - 7 yıl önce
bilen bilir.2002 yılına kadar,üniversite öğrencilerine hem karşılıksız başbakanlık bursu,hem de daha sonra faizi ile geri ödenmek şartıyla kredi veriliyordu.bu hala var.fakat tek farkla.bir öğrenciye aynı anda burs ve kredi verilebiliyordu.fakat şimdi ya burs ya da kredi ver,lecek.insaf sayın başbakan.bu kuralı neden kaldırdınız??diyorsun ki,burslara zam yaptık.e herşeye zam geldi.heralde 10 yıl önceki fiyat ile şimdiki fiyat aynı olur mu?bi zahmet arttırın.bursları arttırdığınızda,o artışın aynısını aynı anda yurtlara da zam vererek alıyorsunuz.yani sözde burs artışı,yurt zammına gidiyor.bir de bunu açıkla bakalım sayın başbakan.yalan söylemekten imanınız gevredi imanınız.ayıptır ayıp.kandırın insanları.bunları nereden mi biliyorum?evladımdan tabiki,atmıyoruz.
Avatar
zevla - 7 yıl önce
Pes vallahi. İnsan bu kadar milleti kandırmaz. Bu kadar yalan konuşmaz. 2002 yılında 7,5 Tl. olan fındık şimdi 3-4 Tl. civarında gidiyor. Fiskobirliği elinden gitti. Birde utanmdan alın terinden bahsetiyorsun. Sen bunları bırakta su satm ile nasıl zengin olnurmu bizede öğrette bizde köşeyi dönelim. Vah benim zavallıvaandaşm vay. Yine bu hikayelere

kaıp oy verecek benim üzüntüm o başkası fasa fiso
Avatar
hercaix - 7 yıl önce
hala daha fındık 8 liradan 4e 5e düştüyle uğraşannların olduğu ülkede, 120 lira ödeyip 90ını yemek bursu olarak geri alıp da hala zamdan yakınan zihniyetlerin olduğu ülkede, istihdamın var mı da üni. açıyosun diyen bi üni öğrencisinin yakınmasının olduğu ülkede, 2002de 45 lira olan 2003te 150liraya çıkan burs ve kredi miktarını bilmeden yakınan insanların konuştuğu ülkede ben buna bile çok şükür hala ayaktayız demekten başka çare bulamıyorum...

ne diyelim keşke ekonomiden siz yakınan halkımız sorumlu olsaydınız!