7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Bekir Aktürk’ten Sert sözler - “Bu mahalleleri köyleri karıştırma operasyonudur”

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk Nüfus taşımaları ile ilgili sert açıklamalarda bulundu.

Gündem 22.01.2019, 12:15 22.01.2019, 14:10
Bekir Aktürk’ten Sert sözler - “Bu mahalleleri köyleri karıştırma operasyonudur”

Haber61 – Haber Servisi – 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesinde muhtarlık seçimleri için bazı vatandaşların nüfuslarını ikamet ettikleri yerlerden taşıdıkları ortaya çıktı.

Özellikle Trabzon’da yüksek oranda nüfus taşıma işlemi gerçekleşirken bu durumun muhtarlar tarafından teşvik edildiği iddia edildi.

Bugün Ortahisar Belediyesi tarafından düzenlenen 23. İstişare Toplantısında konu ile ilgili konuşan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk, yapılanın mahalleleri ve köyleri karıştırma operasyonu olduğunu, muhtarların nüfus beyanında herhangi bir rolünün olmadığını söyledi.

İYİ OLANA İYİ DENİLDİ

Bekir Aktürk, iyi olana iyi denildiği için muhtarların üzerine gelindiğini belirterek, “Beş yılda 23 tane istişare toplantısı demek bir belediye başkanının halkına ve muhtarına vermiş olduğu değer demektir. Biz muhtarlar siyaset yapmıyoruz ve yapmayacağız. Birilerine göre siyaset olabilir. Biz milletin direk temsilcisiyiz, milletin kendisiyiz. Halk ile devlet arasında köprüyüz, devlet ile halk arasında devletin temsilcisiyiz. Bizim bütün birliklerle bir araya gelmemiz istişare yapmamız kadar doğal bir şey olamaz. Geçtiğimiz günlerde Ortahisar Muhtarlar Derneği’nin yapmış olduğu bir faaliyet vardı. Bu faaliyet bütün siyasi partiler tarafından eleştirildi. Ama Ortahisar Muhtarlar Derneği ne yaptı? Ortahisar Muhtarlar Derneği’ndeki muhtarlar dedi ki; 5 yıldır çalıştığımız belediye başkanımız bütün mahallelerimize hizmet etti. Bütün insanlarımıza dokundu, bütün muhtarlara ve halka değer verdi. Bunun neticesinde bağlı bulunmuş olduğu siyasi partiye muhtarlar dedi ki; Biz muhtarlar olarak belediye başkanımızdan memnunuz, iyi işler yaptı, insanların gönlüne dokundu diye bir temennide bulundu. İyi olana iyi denildi ama bu tersiyle birlikte muhtarların üzerine gelindi. Muhtarların üzerine gelinecek bir şey yok.” dedi.

HİZMET AŞKINI SİLAH RUHSATINA, ÖDENEĞE BAĞLAMAK AHMAKLIKTIR

Bu işi gönülden yaptıklarını sözlerine ekleyen Aktürk, “Bizim görevimiz meşakkatli bir iş. Hep beraber yaşıyoruz. Çoluğumuzdan çocuğumuzdan her şeyimizden fedakarlık ediyoruz.  Ama bu bir hizmet aşkıdır. Bunu getirip silah ruhsatına, ödeneğe bağlamak tabiri caizse biraz ahmaklıktır. Gönülden biz bu işi yapıyoruz ve gayet de memnunuz. Ama eline fırsat geçen ‘vur abalıya’ cinsinden muhtarların üzerine geliyor. Herkes ne söylediğini ne yaptığını iyi bilecek. Benim muhtar arkadaşım da bilecek, karşımızdaki siyasi de bilecek ve diğerleri de bilecek” şeklinde konuştu.

KANUNLARA ÖNCE BİZ UYACAĞIZ

Muhtarların propaganda şekillerinin farklı olduğunu vurgulayan Bekir Aktürk, “Ben Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu başkanıyım. Bunu Trabzonlu olarak taşımaktan da memnuniyet duyuyorum. Bütün arkadaşlarımın seven sevmeyen herkesin başkanıyım, arkadaşıyım, dostuyum. Biz söylemlerimize eylemlerimize dikkat edeceğiz. Çünkü biz toplumun önünde giden örnek bireyleriz. Hareket ederken bir defa değil 41 defa düşüneceğiz.  Çünkü bu camianın çıtası çok yükseldi. Arkadaşlar seçim kanunu muhtarlarda birleşik oy pusulası adaylık sistemi olmadığı için bizler ile belediye Başkan adayları ve siyasilerin seçim sürecindeki propaganda şekilleri aynı değil. Muhtarlar propagandalarını sadece el ilanları ile yapabiliyor. Bunun haricindeki pankart ve afişler yasak.  Buna önce biz uyacağız. Toplumun önüne önce biz örnek insan olarak çıkıyoruz. Bu nedenle kanunlara önce biz uyacağız. Buna özellikle dikkat etmemiz gerekiyor ve Trabzon dışarıdan çok takip ediliyor. Bu yasak Türkiye’nin her yerinde var. Belli bir yerde olduğunda örnek teşkil ediyor. Bizim buna uymamız gerekiyor” dedi.

“BU MAHALLELERİ KÖYLERİ KARIŞTIRMA OPERASYONUDUR”

Nüfus taşıma iddiaları ile ilgili sert açıklamalarda bulunan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk, muhtarların nüfus müdürü olmadığını ve nüfus beyanında herhangi bir rollerinin olmadığını belirterek, “Bu nüfus taşıma işleri son zamanlarda ayyuka çıktı. Görevini layıkıyla yapan basın mensuplarına saygı duyuyoruz ama okumadan, kanunları incelemeden masa başında kalemşörlük yapanları da buradan kınıyorum. Bakın muhtar camiası bu milleti temsil ediyor. Bir iki siyasi partinin vermiş olduğu beyanatları alıp ta ‘bu nüfus aktarımlarının sorumlusu sensin muhtar bey’ Trabzon en eski gazetelerinden birine yakışmadı. Bütün muhtarlardan özür dilemesini bekliyorum. Tekzip yayınlamazsa hukuki yollara başvuracağız. Biz hukukun yanındayız.  Yanlış yapan bir muhtarımız varsa mülkü idare amirleri gereğini yapar. Ama bunu yazanlara orda dur diyorum. Basın bu toplumun nefes alma organıdır. O kadar önemlidir. Bu haberi yapanlar hatta ona bu haberi yaptıran siyasiler mecliste oturacağına açacak kanunu okuyacak. Ey siyasiler muhtarları oy deposu olarak görüp seçimden seçime kapısına gelmeyin. Sıkıntısı olduğu zaman gelin. 5490 sayılı kanun 2006 yılından beri şunu yapmıştır. Muhtarların nüfus beyanında herhangi bir rolü yoktur. 5490 sayılı kanunun 50., 57. Ve 60 maddesini bu yazıyı yazanlar siyasiler açsın okusunlar. Okuması yoksa zaten oralara giremezler. Muhtarları bu kadar töhmet altında bırakmanın bir karı yoktur. Bu mahalleleri, köyleri karıştırma operasyonudur. Muhtarları ve muhtar adaylarını birbirine düşürme operasyonudur bu. Sen taşıdın ben taşıdım. Muhtar nüfus Müdürü değildir arkadaşlar. Muhtarın itirazı bile değildir. Bu seçimde çok dikkat etmemiz gerekiyor.  Demokrasi var, herkes aday olabilir. Halk kimi seçiyorsa ona saygı duyarız. Ama mahallelerde kıvılcım olmasına asla izin vermeyin. Ben bunu sadece Trabzon olarak demiyorum. Türkiye genelinde müthiş bir muhtarlığa aday patlaması var. Bu hizmete olan gönüllülüktür. Biz bunu böyle kabul edeceğiz. Birbirine saygı sevgi çerçevesi içerisinde bu süreci tamamlamayı istiyoruz. Bütün seçilmiş muhtarların yanındayım. Bütün muhtar adaylarına da başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bekir Aktürk’ten Sert sözler - “Bu mahalleleri köyleri karıştırma operasyonudur”

Bekir Aktürk’ten Sert sözler - “Bu mahalleleri köyleri karıştırma operasyonudur”


Yorumlar (7)
serdar 4 yıl önce
Kim yapıyor bu taşımaları o zaman. Yakalanınca yok ortalığı karıştırıyorlar yok anarşistler..
ÖMER ÇOBAN 4 yıl önce
MİLLET DE AYNI SİYASETÇİLER GİBİ ÇIKARINI DÜŞÜNÜYOR NİYE ZORUNUZA GİDİYOR
musti 4 yıl önce
garip işinize gelmedimi sokakları mahlleleri karıştırma operasyonu oluyor veya dış güçler ;))
Serkan 4 yıl önce
Ahırlara bile adam yazmışsınız. Bu ne korkudur? Foyaları meydana çıkınca da çemkirirler. Boşuna muhtarlar İspanya'ya , Kabe'ye götürülüp, sarayda organik ürünlerle beslenmiyormuş. Her şey bu günler içinmiş. Hepsinden hesap sorulacak!!!
İbrahim 4 yıl önce
Hadi len. Siyaset yapmayacaksında beştepede ne işiniz var. Rızkımı veren Hüda’dır kula minnet eylemem, zalimin talim ettiği yola minnet eylemem. Deyişinden o beynin karakterin bir mana çıkarabiliyormu?
demiradam_61 4 yıl önce
Minareyi çalan, kılıfını bulurmuş..memnunmuşlarmış, iyi hizmet etmişmiş.. Utanın biraz.!!!
davut 4 yıl önce
Yer değiştirenler değiştirdikleri yerde yaşamalı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@