7m

7m

hyundai

tamfinans

Bayram İkramiyeleri artacak mı? Bakan Bilgin'den emekliyi üzecek haber

Emeklinin beklediği bayram ikramiyesinde bu yol artış yok.

Gündem 19.04.2022, 13:05 19.04.2022, 13:11
Bayram İkramiyeleri artacak mı? Bakan Bilgin'den emekliyi üzecek haber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamasına göre; bayram ikramiyeleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1100 lira olacak, 28 ve 29 Nisan tarihlerinde hesaplara yatırılacak. Asgari ücrette yeni bir artışın olmayacağını söyleyen Bakan Bilgin, 3600 ek gösterge düzenlemesi için ise yıl sonuna işaret etti.

Bakan Bilgin'in konuşmasından satır başları şöyle:

ÜRETİM SÜRECİNE KATILIM PROGRAMI

"Geçtiğimiz hafta lansmanını yaptığımız üretim sürecine katılım programımızın adını istihdama verdiğimiz önemden yola çıkarak o şekilde belirledik. Gaziantep'te başlattık ve sanayi illerini seçerek ilerleyeceğiz. Amacımız işsiz sayısını azaltmak. Türkiye büyümesini gerçekleştiren bir ülke. Ekonomide dalgalanma var ama yolumuza devam ediyoruz. Bu bir kurs, eğitim v.s. değil doğrudan istihdam yaratan bir proje. Burada bazı şartlar var merak edenler İŞKUR'un sitesinden takip edebilir. Bu proje bir yıl istihdam garantisini kapsayan bir proje. İşveren elemanını kendi yetiştirecek, biz destekleyeceğiz.

İşbaşı eğitim programında istihdam garantisi şart olacak. Burada bir kaynak sorunu yok. Önemli olan sanayinin talep ettiği istihdamı yaratmak.

BAYRAM İKRAMİYESİ ARTACAK MI?

Emekliye bayram ikramiyesi bin 100 lira olarak 28 veya 29 Nisan'da ödenecek. İki bayramda bunun maliyeti 25 milyar lira. Bu konu her zaman değerlendirilebilir ama ben şu an mevcut durumu söylüyorum.

ASGARİ ÜCRETTE ARTIŞ OLACAK MI?

Asgari ücrette enflasyona uygun güncelleme gündemde yok. Zaten 3 ay önce asgari ücreti artırdık. Popülist taleplere kaymamamız lazım, biz gerçekçiyiz.

3600 EK GÖSTERGE İÇİN ÇALIŞMA

3600 ek göstergede yasal düzenleme bu yıl Meclis'e gelir. Bu yılın sonunda Meclis'ten çıkar diye düşünüyorum.

3600 EK GÖSTERGE MALİ HAKLARI NASIL ETKİLEYECEK?

Mevcut maaşa çok yansımıyor ama emeklilikte çok yararlı.

EYT ÇALIŞMASINDA SON DURUM

Şu anda bizim gündemimizde bu yok.

530 BİN GEÇİCİ SÖZLEŞMELİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMA

3600 ek göstergeden sonra ilk gündemimiz o olacak. Geçici işçilerle ilgili sorunları bu sene içinde çözeriz.

1 MAYIS AÇIKLAMASI

1 Mayıs demokrasinin olduğu yerde bayramdır. Bazı gruplar kendi politik amaçları için kullanıyorlar. Bu sene 1 Mayıs'ı farklı şekilde kutlayarak bir sürpriz de yapacağız.

İLAÇ DESTEĞİ

Devletin ödeme listesine aldığı 8 bin 300 küsür ilaç var. SMA ve kanser ilaçları da bunların içerisinde yer alıyor. SMA hastalarımıza bütün desteğimizi veriyoruz.

BEYAZ BAYRAK UYGULAMASI

Kamusal sorumluluklarını yerine getiren, düzgün üreten, örgütlü işyerlerini beyaz bayrakla ödüllendireceğiz. Kapılarına beyaz bayrak asacaklar. Sembolik anlamı olacak. Uyguladığımız sosyal projelerden de onlara öncelik vereceğiz. Ramazan'dan önce uygulayacaktık savaş nedeniyle ertelendi. 

Türkiye'de çalışan her işletme kanunlara uymak zorundadır. AB delegasyonunun sendika tanımıyorum deme lüksü yok."


Yorumlar (7)
vatandaş 4 hafta önce
Demek o ki devletin mülteciye verecek parası var, kendi emeklisine verecek parası yok. Olsun, sizler saraylarda kendi ahalinizle iftar yapa durun bizler yiyecek simit de bulamayalım..
mb 4 hafta önce
YAZIKLAR OLSUN KENDİLERİ KEPÇEYLE GÖTÜRÜYOR EMEKLİYE KAŞIKLA VERİYORLA
BOZKURT-VAKFIKEBİR 4 hafta önce
Türk İnsanı seçim için onurunu yüreğini gururunu adamlığını satmayacak kadar Milliyetçidir..3600 3 seçimde pişirilip pişirilip getirildi.YEMİNLE İSTEMİYORUM..
UZMAN 4 hafta önce
MALİ AÇIKLAMALARI GENELLİKLE SAYIN BAŞKAN YAPAR DI AMA BU SEFFER NEDEN BAKAN AÇIKLADI
fidans 4 hafta önce
Üçbinyüz deseler ne olacak ki? Ahlak, vicdan, adalet ve üretim olmadan ; ancak saraylarda yaşayanların kölesi oluruz. Tarih, tekerrürden ibarettir, cehalet içinde yüzen toplumlar için...
ADALI 4 hafta önce
BAYRAMLARDA EMEKLİLERE VERİLEN BU PARANIN ADI BAYRAM İKRAMİYESİ OLAMAZ.OLSA OLSA BAYRAM HARÇLIĞIDIR. MİKTAR TESPİTİ İSE SİYASİ İRADENİN KARARIDIR SAYGI DUYMAK GEREKİR.DEĞERLENDİRME İSE EMEKLİLERE AİTTİR.
şevket 4 hafta önce
seçimde akp ye güzel babayı vereceksin akıllanacak

Gelişmelerden Haberdar Olun

@