Başbuğ: Sabrımızı taşırmayın

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Balyoz Planı iddialarıyla ilgili konuştu. Başbuğ, "Yanlış bilgi felaket kaynağıdır. Vatandaş önce gerçeği aramalı. Bugün gerçeğe çok ihtiyacımız var" dedi. Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda Kazım Karabekir iç

Başbuğ: Sabrımızı taşırmayın

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Balyoz Planı iddialarıyla ilgili konuştu. Başbuğ, "Yanlış bilgi felaket kaynağıdır. Vatandaş önce gerçeği aramalı. Bugün gerçeğe çok ihtiyacımız var" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda Kazım Karabekir için özel anma töreni düzenlendi. Törende konuşan Başbuğ, Kazım Karabekir'in ''Vatandaş gerçeği ara, öğren. Yanlış bilgi felaket getirir. Her işin hakikati aranmalı. O zaman kendi yolunu bulabilirsin'' sözlerine atıfta bulunarak ''25 Ocak 2010'dayız. Karabekir'in sözlerinin ne kadar önemli olduğunu anlamış bulunuyoruz'' diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, 'Balyoz Planı' iddialarıyla ilgili "Her iddiayı inceleriz. Kara Kuvvetleri Komutanlığı konuyu detaylı olarak inceliyor" dedi.

"Söz konusu seminer 7 yıl önceydi" diyen Başbuğ, "Biraz insaflı, sabırlı olmak lazım. Belgeleri inceliyoruz, ancak incelenmesi kabulü anlamına gelmez" dedi.

"Camilere bombalı saldırı düzenlenecekti" iddialarına sert tepki gösteren Başbuğ, "Allah Allah diye düşmana taarruz ettirilen bir ordu, Allah'ın evi camilere bomba atacak, bunları lanetliyorum. Kara Kuvvetleri Komutanlığı inceliyor. Sadece şikayet edeceğiz yok böyle şey, üzerimize düşen görev ve sorumluluklar var, bunları çozmek elbetteki bizim görevimiz. Biz ne Güney Amerika'daki ne de Kafkasya'daki bilmem ne ordusuyuz, bizi bunlarla kıyaslama yanlışlığına düşülmesin" dedi.

Başbuğ, "Vicdansızlara sesleniyorum: Türk ordusunun bir sabrı var. Böyle ithamlar olmaz" diye konuştu.

Bilgi sızdırılmasının bir sorun oludğunu belirten Başbuğ, "Bilgi sıizdıranlarla ciddi mücadele içinde olmamız lazım, 61 kişiyle ilgili soruşturma var, bunların 9'u yargı sahasında, bir tanesi ise sonuçlandi ve 3 yıl hapis cezasi aldı. 10 kişi de şuan tutukludur" dedi.

Darbe iddiaları ile ilgili söylemlerden çok rahatsız olduklarını belirten Başbuğ, "Türkiye elbette 1960'lardan beri bazı olaylar yaşadı, biz artık bunların geride kaldığı değerlendiriyoruz. Toplumumuzun huzur ve barışa ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. İktadar seçimlerle, demokratik yollarla el değiştirir" dedi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler