7m


7m

hyundai

Bakan Koca: Tünelin ucundaki ışık göründü

Sağlık Bakanı Koca'dan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu

Gündem 30.09.2020, 20:30 30.09.2020, 20:40
Bakan Koca: Tünelin ucundaki ışık göründü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

Unutulmaması gereken, toplumun ortak bir meselesini ele aldığımız, bunu yaparken de toplumun görünen veya çıplak gözle görünmeyen çıkarlarını korumamız gerektiği gerçeğidir.

Aşı için önümüzdeki 2-3 aylık zaman kaldığı da düşünülürse tünelin ucu ve ışık göründü. Her şeyden önce kelimeleri yerli yerinde kullanmak gerekir. Salgınla birlikte hayatımıza giren bazı kelimeler oldu. Artık dalgalardan peak'lerden değil, tedavilerden bahsediyoruz. Her vaka hasta değildir. Pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve çoğunluğu bu kişiler oluşturuyor. Bunların salgın açısından önemi bulaştırıcı olmalıdır. Eğer tespit edilmezlerse salgının büyümesine yol açarlar. Bu gruptakilerin salgın açısından artık birinci derece önemi yoktur.

Her gün açıklanan ve üzerinde durduğumuz yeni hasta sayısı, asıl dikkat konusu olmalıdır. Test sonucu pozitif çıkanların her biri vakadır. Hastanede tedavi altına aldıklarımızı ayrıca hastanede yatan olarak kayıt altına alıyoruz.

Vaka ile hasta kelimesi farklıdır.

Salgının 6. ayında öne geçen sağlık sistemin kendisidir.

ÖLÜM SAYILARINDAKİ İDDİALARA YANIT
Ölüm sayısıyla ilgili iddialar var. Ölüm sayılarıyla skor arayışında olanlar, sayıları gerçeğinden yüksek göstermeye çalışanlar nereden dayanak alıyor?

Ölüm bildiriminde kullanılan form yeni değildir, 2013'ten beri kullanılıyor. Bu belgede önemli olan 2 yerdir. Biri ölüm şekli diğeri ise ölüm nedenidir. Hastalığa bağlı doğal ölümün izahı için bulaşıcı hastalık açıklaması da eklenmiştir. Kayıtlar bu yıl 10'da 1'nin ölümün bulaşıcı hastalık şeklinde olduğunu göstermektedir. Buradan Kovid-19 ölüm sayıları anlaşılmaz. Bulaşıcı hastalığın sadece koronavirüs olduğunu sanıyorsa yanılıyor. Defin sonrası alınan kesin ölüm raporunda hastanın onaylanmış ölüm nedeni bu hanede yer almaktadır. Vefat sayılarına ilişkin yanıltıcı iddialar bazı Belediyelerin açıklamalarına dayanıyor. Belediyelerin e-devlet veri tabanında yer alan mezarlık bilgi sisteminde söz konusu ildeki defin sayısı yer alır. Defin raporu ise kişilerin öldüğü ilde verilir.

"BİRİNİN ÖLÜMÜNÜ SAKLAMAYA İMKAN YOKTUR"
Devletin ve salgınla mücadelenin itibarını zedelemek isteyen, kendi itibarını zedeler. Birinin ölümünü saklamaya imkan yoktur.

ANKARA'DA SON DURUM
Ankara'da hasta sayısı son 2 hafta içinde yarı yarıya azaldı. Son 10 gün içinde günlük hasta sayısı yüzde 60'a yakın azaldı. İstanbul'un iki katı olan vaka sayısı, İstanbul'un altına indi.

30 EYLÜL TÜRKİYE KORONAVİRÜS TABLOSU

SORU-CEVAP
AKILLI BİLEKLİK UYGULAMASI NE DURUMDA?

Akıllı bileklik ile ilgili geçen haftalarda bahsetmiştim. Uygulamayı zorunlu olmadıkça kullanmaktan yana değiliz. Bununla ilgili bir yazılım yapıldı belli bir noktaya gelinmiş oldu. Sabit bir yere takılabilin, mesafeyi bizim ayarlayabildiğimiz olduğu, birden fazla kişinin de takip edilebilir olduğu, o mesafenin aşıldığında uyarı sistemiyle devreye giren bir uygulamaya çalışıldı ve yapıldı. Herkese bileklik tarzında değil, daha çok evde izole edilmesinde sorun yaşadığımız kişilerde uygulamak istiyoruz.

OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM

Şu ana kadar birinci sınıflarda yüz yüze eğitimle ilgili sorun yaşamadık. Önümüzdeki haftalar bizim daha önce de Bilim Kurulunun düşündüğü bir ve ikinci sınıflar şeklindeydi. Muhtemelen 2. sınıflar, 8 ve 12. sınıflar için Bilim Kurulu önerisi var, muhtemelen önümüzdeki hafta karar alma noktasına gelince zaten açıklamış olacağız.


Yorumlar (3)
Tahsin 2 yıl önce
Yalana devam yani.
ibraam 2 yıl önce
he bakan efendi, açıkladığının 1500 vaka doğru, 1500 vaka var ama sana söylenen bu vakadan daha fazlası olduğu.. yemin etsen ' bugün 1500 vaka var' yeminin doğru , ama iddia edilen bu rakamlar yok denmiyor sana daha fazlası var. ekonomi çöktüğü için millete maske dağıtacak para, hastanede tedavi edcek ilaç kalmadığından açıklamıyorsun rakamları.
Suat 2 yıl önce
Soyledigine sende inanmiyorsun sayin bakan at yalanlari at yiyoruz nasil olsa

Gelişmelerden Haberdar Olun

@