Bakan Koca: Salgının hızını kestik

Bakan Koca'dan son dakika açıklaması

Gündem 09.10.2020, 11:34 09.10.2020, 12:38
Bakan Koca: Salgının hızını kestik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Son birkaç haftadır ülke çapında alınan tedbirlerin sıkı denetimi ve hızlı müdahalelerimiz sayesinde salgının hızını kestik.' dedi.

Adana'da açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, "Adana'daki hasta verileri, sunulan sağlık hizmetlerimizin durumu ve çözüm talep edilen hususlar hakkında bilgi alma ve istişare etme fırsatı bulduk. Adana dinamik nüfusuyla geniş bir bölgenin cazibe merkezi ve aynı zamanda Türkiye'nin en kalabalık 6 ilinden biri. Buna paralel olarak sağlık alanındaki ihtiyaçları gelecek vadede artmaya devam edecek. Koronavirüs salgınıyla birlikte değişen ihtiyaçlara şehir hastanemizin sağladığı kapasitenin ve esnek yapılanmanın ne kadar fayda sağladığını gözlemledik. Adana bu açıdan tüm ülkemize örnek olan bir il oldu" dedi.

"SALGININ HIZINI KESTİK"

Bakan Koca, "Mart ayından beri büyük mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında geçtiğimiz ay bildiğiniz gibi tekrar bir şiddetlenme yaşadık. Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçmişti. Ancak bu artış ülkenin her yanında eşit oranda olmadı. Bazı illerimizde hasta sayılarında istemediğimiz yükselişler gördük. Bu bölgelere acilen müdahalelerimiz oldu. Bazı illerimiz ve bölgelerimizde ise sağlam tedbirler ve vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde sıkıntı yaşamadık. Son birkaç haftadır ülke çapında alınan tedbirlerin sıkı denetim ve hızlı müdahalerimiz sayesinde salgının hızını kestik. Ülke genelinde vaka sayılarının ve sağlık kuruluşlarımızdaki yükün giderek azaldığını hepimiz görüyoruz. Ancak bu iyi gidiş bizi asla ama asla rehavete sürüklememeli" dedi.

"ADANA ÖNEMLİ BİR İNSAN HAREKETLİLİĞİNİN MERKEZİNDE"

Bakan Koca, "Valilerimizle, il müdürlerimizle, başhekimlerimizle, sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz. Burada bize güç katan vatandaşlarımızın dikkati ve kurallara riayeti olacaktır. Adana nüfusu yoğun olan bir ilimiz. Ayrıca pek çok ile geçiş kavşağı olması nedeniyle Adana önemli bir insan hareketliliğinin merkezinde. Adana eylül ayında salgındaki pikini yaşadı. Yüksek seyreden hasta sayılarına şahit olduk. Yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle vaka sayılarını kontrol altına almaya başladık. Son iki haftada vaka sayımız üçte bir oranına indi. Yani Adana'da vakamız eylül başından itibaren en yüksek olan seviyesinden yaklaşık yüzde 66 oranında azalma gösterdi. Adana'da Covid polikliniği başvuruları da azaldı. Son dönemde bu azalış yüzde 60 oranında oldu. Yani Adana'da Covid polikliniğine müracaat eden hasta sayısı yüzde 40 oranına kadar inmiş oldu. İlimizdeki yatak doluluk oranımız ise yüzde 59, yoğun bakım yüzde 74, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 30. Bu anlamda bir sorunun olmadığını çok rahatlıkla söylemek mümkün.


"ADANA'DA 228 FİLYASYON EKİBİMİZ SAHADA HIZLA ÇALIŞIYOR"

İstatistiklere göre büyüklerimizi yeterince koruyamadığımızı görüyoruz. 60 yaş üstünün hasta oranı bu yaş grubunun nüfusa oranından yüzde 50 oranında fazla. Bu yaş grubunun hastalığı daha ağır geçirdiğini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla Adana'da büyüklerimizi daha iyi korumak noktasında bir gayret içinde olmamız gerekiyor. Hedefimiz alacağımız tedbirlerle hasta sayısını ve hastane yükümüzü her geçen gün azaltmak. Temaslıları ne kadar erken teşhis edersek salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Türkiye dünyada filyasyonu en iyi yapan ülkelerden biri. Bu gücümüzü Adana'da da yoğun şekilde sahaya sürdük. Bunun etkisini de görüyoruz. Adana'da 228 filyasyon ekibimiz sahada hızla çalışıyor. Her ekip 3 kişiden oluşmakta. Türkiye genelinde temaslıların taraması ortalama şu dönemde 7 buçuk iken Adana'da 6 buçuk saate kadar inmiş oldu. Bu Türkiye ortalamasının da altında" dedi.

"TEMİZLİK, MASKE VE MESAFEDEN VERİLEN HER TAVİZ YENİ HASTALAR OLARAK DÖNÜYOR"

Bakan Koca, "Tüm vatandaşlarımıza hatırlatmak istiyorum; İhmal edilen tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafeden verilen her taviz yeni hastalar olarak dönüyor. Bu anlamda Adana başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşehrilerimi tedbirlere sıkı sıkıya sarılmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Yorumlar (4)
61 3 hafta önce
Düşen uçağın pilotunun yolculara söylediği gibi,iniyoruz sıkı tutunun :))
Dalga geçmeyin bu milletle
Ali Papa 3 hafta önce
Çarşamba günü ,Ankara'da Sıhhiye pazarına gittim.8-10 kadar zabıta memuru pazarın içinde girişe yakın yerdeki ofislerinin önünde sohbet ediyordu.Esnaf maskeleri çenelerinde eldivensiz ,müşteriye sosyal mesafe uyarısı yapmadan ve avazlari çıktığı kadar bağırarak çalışıyordu.Bir defa yarım yamalak bir bağırmadan çalışın anonsu oldu ama anonstan sonra ,daha çok bağırdılar ve zabıtalar sohbeti bırakıp müdahale etmedi.Buradi Türkiye'nin aynası olan başkent ve burada nasılsa az çok heryerde aynıdır.Tedbir kararları almaktan ziyade uygulatmakta çok onemlidir. Sadece süslü konuşmalarla salgın hızı kesilmez,günlük 1500 üstü yeni hasta sayısı ve açıklanmayan vaka sayısı salgının yayılmasının düştüğünü henüz göstermiyor .Sıkı bir denetim şart.
borabay 3 hafta önce
SALGININ HIZINIMI KESTİNİZ YOKSA RAKAMLARINMI.. ?.. Size kimse inanmıyor acaba nedendir.
Bozkurt Hoca 3 hafta önce
Asla inandırıcı değilsiniz.Hangi tedbirleri aldınız da hızı kestiniz.Yahu artık yetti be.Bu millete Hanzo muamelesi yapmayın.Gerçi Bu halkın en az yarısı yarım akıllı..Başka söze gerek yok..Insanlar layik oldugu glbl yonetilirler..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@