7m

uzungöl yayla otel

Asbestli gemi sosyal medyayı ayağa kaldırdı "Tüm Türkiye zehirlenebilir"

İçinde 600 ton asbest barındırdığı iddia edilen uçak gemisinin sökümünün İzmir Aliağa'da yapılacak olması nedeniyle sosyal medya ayağa kalktı.

Gündem 18.07.2022, 13:07
Asbestli gemi sosyal medyayı ayağa kaldırdı "Tüm Türkiye zehirlenebilir"

İçinde 600 ton asbest barındırdığı iddia edilen uçak gemisinin sökümünün İzmir Aliağa'da yapılacak olması sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Kısa sürede 100 binin üzerinde tweet atılan konuyla ilgili uyarıda bulunan uzmanlar "Bu söküm işlemi mevzuata uygun yapılmazsa tüm Türkiye zehirlenebilir" dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın, Brezilya donanmasına ait NAe São Paulo adlı savaş gemisinin Aliağa'da sökümüne izin verilmesi sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

BAKANLIK "BİR MAHSURU YOK" DEDİ

Bakanlık 20 Mayıs 2021'de TBMM'de verilen bir soru önergesine verdiği cevapta, Aliağa'da son beş yılda 714 geminin söküldüğünü ve bunun sonucunda yaklaşık 250 tonu asbest olmak üzere, 74 bin 325 ton tehlikeli atığın bertaraf edildiğini açıkladı. Söküm için gelecek olan geminin ise yaklaşık olarak 600 asbest barındırdığı ileri sürülüyor. Yalnızca bu gemide, Aliağa'da son 5 yılda sökülen 741 gemiden yüzde 140 daha fazla asbest bulunuyor.

"TÜM TÜRKİYE ZEHİRLENEBİLİR"

Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Asbest ve Tehlikeli Atıklar Derneği Başkanı Cafer Fidan, "Gemideki 600 ton asbest kesin bir rakam değil. Bu daha az veya daha fazla olabilir. Ancak bir başka sorun ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlar. 714 gemi sökümü yapılıp 250 ton asbest bertaraf edildiği rakamı hiç gerçekçi değil. Hurda tamamen atık hale gelirse geri dönüşüm sektöründe çalışan herkes bu hurdalardan zehirlenir. Mevzuata uygun yapılmazsa tüm Türkiye zehirlenebilir" dedi.

BAKAN KURUM: TERS BİR DURUM OLURSA GERİ GÖNDERECEĞİZ

Büyük yankı uyandıran konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Gelen gemide söylendiği gibi 900 ton değil, 9 ton asbest var. Gemilerin bu tür işlemleri uluslararası kurallara bağlıdır. Yani siz öyle kafanıza göre alamazsınız. Gemi Türkiye'ye gelmeden önce uluslararası kontrolden geçiyor. Ve sonuç uygun çıktı. Gemi uzun süre beklediği için iddialar üzerine biz uluslararası uzmanlara ayrıca incelettik. Basel Sözleşmesi'ne göre riskli bir durum tespit edilmedi. Böyle bir geminin sökümünü dünyada yalnız iki ülke yapabiliyor. Hindistan ve Türkiye'de Aliağa... Karar uluslararası hukuka göre alındı. AB Gemi Geri Dönüşüm Tüzüğü kapsamında uygun bulunarak tüm yükümlülükleri yerine getirdi. Gemi Türk karasularına girdiğinde ayrıca biz de kontrol edeceğiz. Ters bir durum olursa geri göndereceğiz" şeklinde konuştu.


Yorumlar (3)
Ersan 3 hafta önce
9 ton aspest ton varmış. Her halükarda gerekli tedbirlerin azami derecede alınmasıyla söküm yapılabilir.
Turgay 3 hafta önce
Çöp adamlar ülkeyi de çöplüğe döndürdüler.
Serkan 3 hafta önce
Beni biri aydınlatsın bu gemi neden Türkiye'de sökülüyor ?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@