AK Parti: Asker kendi işine baksın

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Vatan Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı’nın uyarısı konusunda şunları söyledi: “Genelkurmay’ın bu tür eskiden gelen bazı yanlış alışkanlarını artık bir tarafa bırakması gerekir. Askerin

AK Parti: Asker kendi işine baksın

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Vatan Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı’nın uyarısı konusunda şunları söyledi:

“Genelkurmay’ın bu tür eskiden gelen bazı yanlış alışkanlarını artık bir tarafa bırakması gerekir. Askerin her meselede pozisyon belirtmesi çok yanlış. Her meselede illa da Genelkurmay olarak siz açıklama yapmak durumunda değilsiniz. Söylenmesi gerekeni siyaset kurumu söyler, yargı kurumu söyler. Bu askerin görevi değil. Asker kendi görevini yapsın. Askerin görevi ülke savunmasıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de böyle olur olmaz her meselede söyledikleri çok haklı ve doğru da olsa açıklama yapması yanlıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine anayasa ve yasalarla biçilmiş görev sınırları içinde kalmalıdır, böyle siyasi parti gibi her meselede illa da açıklama yapmak durumunda değildir.”

Çelik, “Ben kurumları vücudun organları gibi görürüm. Organlar uyum ve ahenk içinde çalışırsa vücut sağlamlığı ve sağlığı devam eder. Ama biri diğerinin işini yapmaya kalkarsa orada rahatsızlık başlar” görüşünü dile getirerek şöyle devam etti:

“Genelkurmay, Anayasa’nın 3. maddesini dile getiriyor. Bu onun görevi değildir. Siyasetin denetim mekanizması Anayasa Mahkemesi’dir. Siyasi partilerin Anayasa’ya aykırı bir faaliyeti varsa görev Anayasa Mahkemesi’nin ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının’dır, gerekeni onlar yapar. Burada Genelkurmay’ın görevi de yetkisi de yok.”

“Kışla ismini değiştirsin”

“Askerin kendi görevini yapması gerektiğini” tekrarlayan Çelik, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapması gereken, kendisini ilgilendiren çok önemli işler var. Örneğin ben daha önce de söyledim, şu Mustafa Muğlalı kışlası meselesi var. Bu kışlanın yerini ve adını hala niye değiştirmezler? Bunu yapsalar, bu bile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin imajını güçlendirir. Genelkurmay bunu yapmıyor ama öte yandan her siyasi meselede bildiri yayınlamaya kalkıyor bu doğru değil.”

Bunu yaptıkları zaman dışarda da Türkiye’nin, Türk demokrasinin imajı bozuluyor. İşte siyasi vesayet denilyiyor, siyasete asker müdahalesi deniyor, imajımıza çok büyük zarar veriliyor.

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
özten
özten - 9 yıl Önce

ak parti gorevini fazlasiyla yapiyor hukumet kuvvetli millet ak partiyi istiyor ak parti hem iceride hem disarida cok basarili

googo
googo - 9 yıl Önce

Başarılı evet satmakta üstüne yok, elinden gelse askerliği ortadan kaldıracak çok başarılı doğru...

ismar
ismar - 9 yıl Önce

Sayın Bakan kendi ağzınla söylüyorsun Asker kendi işini yapsın Askerin görevi ülkenin güvenliğini sağlamak diyorsun da Asker ne yapıyor sizden ses çıkmayınca Ülkede Bölünmeye adım adım giderken uyararak görevini yapıyor niye kızıyorsunuz.

ismar
ismar - 9 yıl Önce

akp nin içeride başarısı BDP lilerin cesurca konuştukları özerklik taleplerinden ve açılan kiliselerden ve geçim sıkıntısı,işsizlik ten belli,dışarıdada Kıbrıs sorunu 12 mil meselesi vede Avrupa Birliğine girişimizle belli Hangi konuda başarılı

EFSANE SUNUCU
EFSANE SUNUCU - 9 yıl Önce

tamam asker kendi işine baksında sizden daha bu konuda bir tık görmedik kürtler resmen anayasanın değiştirilemeyecek maddelerine ihanet ediyor partiden daha bir tavır göremedik unutmayın ki askerin anayasayı koruma için bir teminat olduğunu unutmayın .

recep deveci
recep deveci - 9 yıl Önce

sayın celik siz kendi işinizi bakın ne asker işini biliyor gerekeni yapıyor siz yazılmış planı uygulamaya devam ediyorsunuz korkmayın amerika size kızmaz ,size birşey sorayım kulağımıza bir şeyler geliyor trabzona füze rampası kurulmasıyla ilgili ayağınızı denk alın,bizden söylemesi.

özten
özten - 9 yıl Önce

chp ezilmis silinmis chp kac yillik parti ne basarisi var ezilmisler daha onceki hukumetlerin zararlari faydalarindan daha fazla oldu birinci dunya savasindan beri ne basarimiz var 80 yilda geldigimiz yer bu mu yaziklar olsun

özten
özten - 9 yıl Önce

millet bikti sahtekarlardan vatan hainlerinden hirsizlardan yeter 80 yilda zarardan baska bir sey yok orata nerede milletin verdigi vergiler hepsi hirsizlarin vatan hainlerinin cebinde haram para ile coktuler zannetmesinler haram para onlara fayda verecek tarihe gomulduler silindiler rezil oldular


SIRADAKİ HABER