7m


7m

hyundai

Zincir marketlere yeni düzenleme! Pazar günü detayı

Zincir marketlere yeni düzenleme: "Sigara satışı olmayacak, pazar günleri de kapalı olmaları ihtimal dahilinde"

GENEL 30.05.2021, 12:10
Zincir marketlere yeni düzenleme! Pazar günü detayı

Küçük esnafı korumak için hazırlanan AVM ve zincir marketlerle ilgili kuralları belirleyecek olan yasa teklifinin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulması bekleniyor. Teklife göre metre karesi bin 500'den küçük olan marketlerde tütün mamulü, elektronik eşya ve mobilya gibi ürünler satılmayacak. Bunun yanı sıra zincir marketlerin pazar günü kapalı olması da gündemde.

Alışveriş Merkezleri (AVM) ve zincir marketlerle ilgili hazırlanan yasa teklifiyle ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Küçük esnafı korumak için de adımlar atılacağı düşünülen yasa taslağının önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığınıda Meslic'te gündeme gelmesi bekleniyor.

ZİNCİR MARKETLER PAZAR GÜNÜ KAPALI OLABİLİR

Teklifte, mahalle bakkalları ve küçük esnafın korunması için bazı düzenlemeler yer alacak. Küçük esnafın ve çalışanların korunması açısından zincir marketler pazar günleri saat 11'den önce açılamayacak. Pazar günleri zincir marketlerin tamamen kapalı olması formülü de gündemde. Haftanın bir günü AVM'lerin kapalı olması formülünün pandemide yaşanan sıkıntılar nedeniyle bir süre ertelenebileceği üzerinde duruluyor.

MAHALLE BAKKALININ 200 METRE YAKININDA ZİNCİR MARKET AÇILMAYACAK

Mahalle bakkallarının 200 metre yakınında zincir market açılamaması da gündemde. Aynı sokakta aynı zincirin birden fazla şubesi olamayacak. Market bulvar üzerinde ise iki yer arasında 2 kilometre mesafe kuralı uygulanacak.

ZİNCİR MARKETLER BÖLGEDEKİ NÜFUS SAYISINA GÖRE AÇILACAK

Nüfusu 2 binin altında olan yerlerde zincir market açılamayacak. Böylece köy bakkallarının kapanmasının önüne geçilecek. Nüfus kriterine göre zincir marketlerin açılmasının sınırlandırılması da tartışılıyor. Örneğin, bir zincirin her 5 bin nüfusta bir market açabilmesi gibi. Böylece bazı yerlerde 100 metre ara ile aynı zincirin marketlerinin açılması önlenecek.

BAZI ÜRÜNLERİN SATIŞINA KISITLAMA

Zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak. Ancak alanı bin 500 metre karenin üstünde ise bunların satışına izin verilebilecek. Yeni açılacak AVM'ler arasında 5 kilometre mesafe konulacak. (Sabah)


 


Yorumlar (4)
Vatandaş Rıza 1 yıl önce
Bu kafayla küçük esnaf zaten batmaya mahkumdur. Teknolojiyle uygarlıkla böyle yasaklarla mı mücadele edeceksiniz. Tipik doğulu şark kurnazı kafası. Ben şahsen gidip bakkaldan almam. giderim 1 km ötedeki marketten alırım. İnternetten alırım mahalle bakkalından almam. Yasakla mı insanlara bişey yaptırmaya çalışıyorsunuz. Alın size yasak.
Berat 1 yıl önce
Birader paran olmadığında o büyük marketten yada internetten veresiye alırsın tamammı sen burda neyin anlatılmak istendiğini anlamış değilsin bu kafayla asıl sen devam et paran olmadığı zaman ne demek istediğimi anlarsın.
Murat mert 1 yıl önce
Bahsedilen düzenlemelerin bir an önce kanunlaştılırılmasında fayda var. Gün içi kapanış saati belirlenmesininde faydalı olacağını düşünüyorum.
oguz 1 yıl önce
vatandasi niye daha pahali olan bakkallara yonlendiriyorsunuz millet salakmi bakkallar caga ayak uyduracagina biz onlarin geri kafaliligina ayak uydurmak zorunda kaliyoruz ayrica bu cozum degil market varken kimse bakkala gitnez

Gelişmelerden Haberdar Olun

@