7m


7m

hyundai

Salih Cora: "27 Mayıs milletimizin yas tuttuğu gündür"

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, 27 Mayıs darbesinin 61. yıl dönümünde mesaj yayımladı.

GENEL 26.05.2021, 13:30
Salih Cora: "27 Mayıs milletimizin yas tuttuğu gündür"

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, 27 Mayıs 1960 darbesinin 61. yıl dönümünü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Cora, yaptığı açıklamada, “27 Mayıs, cumhuriyet tarihimizde ilk darbe, demokrasi tarihimizde kara bir lekedir. Vicdanlarda açtığı yara ilk günkü gibi tazedir. DP’lilerin idama götürüldüğü, CHP’nin devrim diye bayram ettiği, milletin yas tuttuğu günün adıdır.” dedi.

MİLLETİN ADAMLARI İDAM EDİLİRKEN CHP BAYRAM ETTİ

Cora, darbenin CHP kışkırtmaları ile gerçekleştiğini ifade ederek, “CHP’nin kışkırtmasıyla yapılmış bir darbedir. Sandıktan bir daha çıkamayacaklarını gören, milletin gönlüne artık giremeyeceğini düşünenlerin kirli bir planıdır. Milletin gönlünde taht kuran Menderes’i ve arkadaşlarını iftira çukurunu hapsedenler, halkın iradesini yok saymışlardır. Milletin adamları idama götürülürken ana muhalefet partisi devrim diye bayram etmiştir. 27 Mayıs'ta demokrasi tarihimize sürülen kapkara bir lekenin vicdanlarda açtığı yara ilk günkü gibi taptaze, hukuk açısından ise tam bir kepazeliktir. Milletimiz o günden bugüne yas tutmakta, milletin adamlarını unutmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

DARBEYLE İNDİRİLEN MENDERES DEĞİL MİLLETİMİZDİ

“Aslında o gün, hukuk ve adalet ayaklar altına alınarak idam sehpasına gönderilen milletin bu üç adamı değil, bizatihi milli iradenin kendisiydi.” diyen Cora, “Darbeyle görevinden indirilen, Yassıada’da kurulan tiyatro mahkemelerde yargılanan rahmetli Menderes ve arkadaşları değil; tarihi, kültürü, değerleri ve inançlarıyla milletimizdi. Ama bilmiyorlar ki, Türk Milletinin kalbindeki sevgiyi, yüreğindeki ateşi söndürmeye, onu hedeflerinden koparmaya, bir avuç darbecinin gücü yetmez.” şeklinde konuştu.

AZİZ HATIRALARINA SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN BOYNUNUN BORCUDUR

Cora son olarak şunları söyledi:

“İdam sehpasındaki son sözü ‘Devletime ve milletime edebi saadetler dilerim.’ olan rahmetli Menderes’in aziz hatırasına sahip çıkmak, hepimizin boynunun borcudur. İdama götürülürken, önce iki rekât namaz kılıp, ardından altındaki sandalyeyi kendisi iterek düşüren Fatin Rüştü Zorlu’nun hatırasına sahip çıkmak, hepimizin boynunun borcudur. Başarılı bir Maliye Bakanı olduğu halde, sırf geçmişte darbecilere istedikleri imtiyazları sağlamadığı için kendisine kin beslenen Hasan Polatkan’ın hatırasına sahip çıkmak, hepimizin boynunun borcudur. Her birini rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.”
 


Yorumlar (3)
Ali Riza 1 yıl önce
Yazık. Ülkenin cumhurbaşkanına bak. Şu konuşmalara bak. Neredeyse üç savaş kışkırtıcılığı yapiyor. Insanları sakinlestirmesi gerekirken yangına ateşle gidiyor. Allah bu ülkenin ülkesine feraset versin yoksa son karanlık
fidans 1 yıl önce
Sn. Cora; milletin adamları olarak tanımladığınız siyasetçiler, yaptığı her şeyi doğru, eksiksiz ve millet menfaatine mi yapar? Unutmayınız ki, tarihsel süreç içerisinde halkı tarafından ezici oy üstünlüğü ile seçilmiş birçok siyaset insanı vardır ki, hem kendi ülkelerini hem de birçok Dünya ülkesini felakete sürüklemiş ve milyonlarca suçsuz insanın ölümüne neden olmuştur. Eğer araştırırsanız göreceksiniz ki; tarih bu ve buna benzer sayısız trajik örnekle doludur. Seçilmiş olmak, T.C. Anayasası’nın ve evrensel hukuk ilkelerinin üzerinde midir? Bu konuda bir yasa mı vardır da, bizlerin haberi yoktur... Bu nasıl sıradan ve politik bir yaklaşım biçimidir. Size naçizane önerim, tarafsız bilimsel tarihçilerden, o dönemin siyasi, hukuki, iktisadi, toplumsal olaylarını ve bu süreci yönlendiren ve yöneten siyasetçilerin öykülerini bir okuyun, araştırın... Öncelikle Türk Halkını ve Trabzon Halkını yanlış yönlendirmeyiniz... Saygılarımla.
H. M 1 yıl önce
Sayın cora seninki gazel okumak. Bırakın bu işleri. Ülkede lağım patlamış insanlar perişan sizin tuzunuz kuru.. Başka konuşacak konumu kalmadı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@