NASA Mars'ta minyatür helikopter uçurmayı başardı

NASA Mars’ta Ingenuity isimli minyatür bir helikopter uçurmayı başardı.

GENEL 19.04.2021, 14:30 19.04.2021, 14:57

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bir ilke daha imza atarak, Mars'a gönderdiği helikopter Ingenuity' ile bir uçuş gerçekleştirdi.

Dünyanın nefesini tutarak izlediği Mars'taki helikopter uçuşu başarıyla gerçekleştirildi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Mars programı kapsamında 30 Temmuz 2020’de fırlatılan ve 18 Şubat 2021’de Kızıl Gezegen’deki Jezero kraterine iniş yapan Perseverance uzay aracına bağlı olan Ingenuity adlı helikopter, tarihi uçuş denemesinde yüzeyden 3 metre yükselerek başarılı şekilde iniş yaptı. NASA'dan yapılan açıklamada, uçuşun başarılı olduğu duyuruldu. Test uçuşu, dünyadan 173 milyon mil uzakta, Jezero Krateri adlı geniş bir Mars havzasının zemininde gerçekleşti. Tarihi anlar, NASA tarafından canlı yayınlandı.

VERİLER DÜNYAYA 3 SAAT SONRA ULAŞTI

Mars’taki ilk uçuş Türkiye saatiyle 10.30’da gerçekleşti. İnişe ilişkin verilerin ise 3 saat sonra dünyaya ulaştığı bildirildi. NASA çalışanları, uçuşun başarılı olduğuna ilişkin verileri aldı. Yaşanan sevinç anları saniye saniye kameralara yansıdı.

NASA Mars'ta minyatür helikopter uçurmayı başardı

NASA Mars'ta minyatür helikopter uçurmayı başardı

NASA Mars'ta minyatür helikopter uçurmayı başardı

NASA Mars'ta minyatür helikopter uçurmayı başardıTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (6)
adnan 5 ay önce
burasi mars falan deyil bir col abd uydurmasi yillardir bir cole inip mars indik diyorlar kuliyen yalan dunyayi kandirmaca abd somurucu taktigi buyuk gurunmek cahilleri nasil soyariz
adnan 5 ay önce
abd hic bi bulusu yoktur bunlar essek at koyun inek cobani 2dunya savasi sonrasi almanlarin tank fuze ucak tum teknolojisini add fransa ingiltere calmistir kendileri icatlari yoktur bunlar sigir cobanidir
Davut 5 ay önce
Biz patates dağıtıyoruz. Teşekkürler reis
birisi 5 ay önce
bu marsta atmosfer yok diyorlar. hava yok. bu cihaz nasıl havalandı.
Davut 5 ay önce
Roket nasıl indi? .)
Vatandaş 5 ay önce
Bir düşünün ABD marsa gitmek için sürekli çalışıyor. Ama aya gidemiyor. Ay daha yakın mars ise çok. Burda bir tezat yokmu ABD yıllar önce bu insanlığı ay konusunda nasıl kandırmış. Şimdide mars. Gelde inan sen bu işe. Bilime ve teknolojiye karşı da değilim has.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@