7m


7m

hyundai

Koronavirüs aşılarında yan etki korkusu

Koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşıların gençlerde ciddi hasar sebep olduğuna dair iddialar ortaya çıktı. ABD'de resmi makamlar olayla ilgili inceleme başlattı.

GENEL 23.05.2021, 09:10
Koronavirüs aşılarında yan etki korkusu

ABD’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) bünyesindeki Bağışıklık Danışma Komitesi, bir açıklama yaparak corona virüsü aşısı olan bazı ergenlerde ve gençlerde yan etkiler yarattığına dair şikayetler aldıklarını duyurdu.

Bu durum ile ilgili özel bir araştırma başlatılması gerektiği uyarısında bulunan yetkililer, Covid-19 aşılarının bazı kişilerin kalbinde iltihaplanmaya (miyokardit) neden olduğunu belirtti. Özellikle erkeklerde bu yan etkinin görüldüğü belirtilirken, kalp kaslarında bir iltihabın görüldüğü aktarıldı.

CDC, bu durumun herhangi bir sorun ve başka bir yan etki görülmeden gittiğini de açıklarken bunun sebebini öğrenmek için araştırma yapılması çağrısında bulundu. Öte yandan yetkililer kaç kişinin bu sorundan muzdarip olduğunu öğrenmek için araştırmaların derinleştirilmesini de istedi.

İSRAİL’DE DE GÖRÜLDÜ

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde görevli olan Dr. Amesh Adalja, “Kalpte oluşan bu iltihaplanmanın (miyokardit) corona virüsü aşısıyla ilgisi olup olmadığı tespit edilmeli. Bu aşıların risk-fayda oranına bakmak önemli” dedi.

CDC, net olarak hangi aşılarda bu durumun meydana geldiğini açıklamazken mRNA teknolojisinin kullanıldığı aşıları olanlarda dört gün sonra görüldüğünü aktardı. ABD’de şu an mRNA teknolojisi kullanılan iki aşı bulunuyor, Moderna ve Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği aşılar.

Öte yandan İsrail Sağlık Bakanlığı da Nisan ayında az sayıda kişide Pfizer’ın aşısını olduktan sonra kalpte iltihap oluştuğunu duyurmuştu. İsrail’deki vakaların büyük çoğunluğunun 30 yaşın altındaki insanlarda görüldüğü belirtilmişti.


Yorumlar (4)
3-5 1 yıl önce
Üremede oluşabilecek yan etkiler ????3-5 sene sonra ortaya çıkacak heralde
Temel 1 yıl önce
Durun ya yan etki yoktur ... youtube’da bursalı hemşeriyi görmediniz dimi ... youtube aşı öldürür yazın bakalım editörüm sen de yaz
alperen 1 yıl önce
5 YIL İÇİNDE NE OLACAK BELLİ DEĞİL HİÇBİR ÇALIŞMASI BİTMEMİŞ ÜRETEN FİRMALARIN GARANTİ VERMEDİĞİ BİR AŞI!!
ünal 1 yıl önce
genç bir savcı bu konularla ilgili soruşturma açtı diye görevden el çektiriliyorsa olayın boyutunu tahmin etmek zor değil

Gelişmelerden Haberdar Olun

@