7m


7m

hyundai

Konut fiyatları ne zaman düşecek?

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporunda konut fiyat artışına dikkat çekilerek fiyatların ne zaman ve nasıl düşeceği konusuna dair öngörüler paylaşıldı.

GENEL 28.05.2022, 08:55 28.05.2022, 09:01
Konut fiyatları ne zaman düşecek?

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu yayımlandı. Raporda konut fiyatlarındaki artışa da dikkat çekildi. Fiyatların ne zaman ve nasıl normalleşeceğine yönelik öngörüler paylaşıldı.

Merak edilen “Konut fiyatları ne zaman nasıl düşecek? sorusuna yanıt Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu'nda yer aldı. Rapora göre konut fiyatlarındaki normalleşmede, liralaşma stratejisi ile birlikte döviz kurunda sağlanan istikrar, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve konut arzının toparlanması başlıkları önemli taşıyor. Rapora göre ipoteksiz konut talebi, yükselen inşaat maliyetleri ve konut arzında yaşanan durgunluk nedenleriyle konut fiyatları önemli ölçüde yükseldi. 2022 Şubat ayı itibarıyla yıllık fiyat artışları yüzde 90'ın üzerine çıktı.

Rapor, 2022 yılında taşıt kredisinde ve satışlarındaki zayıf görünümün mart ayı itibarıyla son bulduğunu söylüyor. Raporda kur korumalı mevduat sisteminin yansımalarına da yer verildi. Rapora göre, son rapor döneminde sistemin devreye girmesiyle beraber hane halkının yabancı para mevduat tercihi gerilerken, dolarizasyon oranının azaldığı görülüyor.Reel sektörün yabancı para cinsi finansal borcu ise, yurt içinden kullanılan yabancı para krediler kaynaklı geriledi. Net döviz açık pozisyonundaki iyileşme devam etti. Reel sektör firmalarında likidite, kârlılık ve borç ödeme göstergelerindeki olumlu görünüm korundu.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@