7m


7m

hyundai

Fındık fiyatlarında son durum! Üreticinin yüzünü güldüren gelişme

Fındık fiyatları üreticinin yüzünü güldürecek. İşte fındık fiyatlarında son durum.

GENEL 18.05.2022, 16:21
Fındık fiyatlarında son durum! Üreticinin yüzünü güldüren gelişme

Giresun’da serbest piyasada sezon başında kilogramı 24 liradan alıcı bulan fındığın fiyatı 40 liranın üstüne çıktı.

Serbest piyasada fındık fiyatının yükselmesini değerlendiren fındık tüccarı Ahmet Ergün, “Yıl sonuna doğru fındık fiyatı 30 lira seviyelerine doğru yükselmeye başladı. Yıl başından sonra ise fındık fiyatı 30 ila 40 lira arasında inişli çıkışlı bir grafik izledi. Son bir haftadır ise fındık fiyatı randımanına göre 40 liranın üzerinde seyrediyor” dedi.

Fındık fiyatının serbest piyasada 40 lira üzerinde olsa da dolar bazında düşüşte olduğunu söyleyen Ergün, “Fındık fiyatları açıklandığında dolar bazında 3,20 dolara denk geliyordu fakat bugünlerde 2,4 dolar bazında işlem görüyor. Dolayısıyla fındık fiyatı Türk Lirası olarak rekor seviyede olsa da döviz bazında düşük olduğunu düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde fındık fiyatları döviz bazında beklentileri karşılayacak şekilde yükselir temennisindeyiz. Çünkü ihracattan da takip ediyoruz. Geçen seneye göre hatırı sayılır bir oranda fındık ihracatında yükseliş var" ifadelerini kullandı.


Yorumlar (3)
TS 1967 1 ay önce
ELİNDE FINDIK KALAN MI VAR. ÇOĞU VATANDAŞ İHTİYAÇTAN 22-25 BANDINDA FINDIK SATMAK ZORUNDA KALDI. BU DURUMA SOKANLAR UTANSIN.HAKKIM HELAL ETMİYORUM.
Arsinli 1 ay önce
Fındu zamanı geldimi yine fıyatları aşağıya düşürürker sana bende katılıyorum bende üretiçi olarak hakımı helal etmiyorum
dördüncücemre 1 ay önce
Antep fıstığı ne kadar 1 kg çay ne kadar ne ye sevinsin fındık üreticisi en az 80 TL olması lazım...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@