7m


7m

hyundai

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Bir Türk Vatandaşı Uzaya gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir Türk vatandaşının uzaya gönderileceğini duyurdu.

GENEL 23.05.2022, 20:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Bir Türk Vatandaşı Uzaya gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir Türk vatandaşının uzaya gideceği haberini "Evet artık o vakit geldi." sözleri ile duyurdu. Kabine Toplantısı'nın ardından konuşan Erdoğan, "Bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilme sürecini başlatıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleşen ve yaklaşık 3 saat süren Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Zirvede alınan kararları tek tek açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uzay arenasındaki son hamlesini de kamuoyu ile paylaştı.

"SİYASİ BAĞIMSIZLIK TEKNOLOJİ BAĞIMSIZLIĞINDAN GEÇİYOR"

Erdoğan, "Sevgili gençler, uzay alanında iddiasını ortaya koyan bir Türkiye için yaklaşık 1 yıl önce bu kürsüden milli uzay programımızı açıkladım. Ülkemizin uzay alanındaki hak ve menfaatlerimizi korumak için belirlediğimiz iddialı ama ayakları yere basan 10 hedefi sizlerle paylaşmıştım. Bugün hedeflerimizden birine yönelik önemli bir duyuru. Artık dünyada siyasi bağımsızlığın teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini biliyoruz.

"PROAKTİF BİR TÜRKİYE İNŞA EDİYORUZ"

Dünya düzeninin belirleyicisi konumundaki teknolojilerin her alanında proaktif bir Türkiye inşa ediyoruz. Uzay yarışında yer almak lüks değil bir mecburiyettir. Bu salondaki basın mensupları aracılığıyla Bakan arkadaşlarım aracılığıyla birçok insan uzaya gitme hayali kurmuştur.

"ARTIK O VAKİT GELDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Evet artık o vakit geldi. Milli Uzay Programımız çerçevesinde bir Türk vatandaşının uluslararası uzay istasyonuna gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz. Başvuru için 'uzaya.gov.tr' adresini oluşturduk. Eğitim şartlarını sağlayan 45 yaşından genç tüm vatandaşlar başvurabilir. Eğitimleri sonunda iki adaydan biri üstlendikleri tarihi görev için 2023'te Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilecek." açıklamasında bulundu.


Yorumlar (2)
Mantıksız 1 ay önce
Uzaya gidecek Türk, 4 şeritli Yol için de ön çalışma yapacak mı ? :-))
Barış 1 ay önce
Yerdeki sorunları halledinde siz kalsın uzay .

Gelişmelerden Haberdar Olun

@