7m


7m

hyundai

Araç muayene gecikme bedellerine yeni düzenleme!

Araç muayenesinin gecikmesi durumunda ödenen cezayla ilgili yeni bir düzenlemeye gidildi.

GENEL 09.06.2021, 17:28 09.06.2021, 17:44
Araç muayene gecikme bedellerine yeni düzenleme!

Yeni düzenlemeyle gecikilen her ay için araç muayene bedelinin yüzde 5'i olarak hesaplanan gecikme bedeli, aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranında yeniden belirlenecek. Buna göre araç muayenesini 1 yıl geciktiğinde 205 TL yerine yaklaşık 14,36 TL ceza ödenecek.

Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle gecikilen her ay için araç muayene bedelinin yüzde 5'i olarak hesaplanan gecikme bedeli, aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranında yeniden belirlenecek.

TÜVTÜRK'ten yapılan açıklamaya göre, hesaplanan toplam gecikme bedeli, aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranlarına ve aracın muayeneye geliş tarihine göre değişiklik gösterebilecek. Yeni düzenlemeye göre, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir otomobil sahibi, 205,08 TL gecikme cezası yerine yaklaşık 14,36 TL ödeyecek. 5 yıl muayeneye gelmeyen bir ticari aracın ödeyeceği gecikme bedeli ise 1.062,71 TL yerine 74,68 TL olacak.

MUAYENE GECİKME SÜRELERİ İÇİN BİR SINIR YOK

31 Aralık 2021'e kadar geçerli yeni düzenlemenin tüm araç tipleri için geçerli olduğunu açıklayan TÜVTÜRK, gecikme süreleri için de bir sınır olmadığını duyurdu. Buna göre, düzenlemeden muayenesi 1 ay geciken araçlar gibi 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabiliyor.

ARAÇ SAHİPLERİNİN BORCU BULUNMAMASI GEREKİYOR

Öte yandan, araç muayene işleminin gerçekleştirilmesi için araç sahiplerinin Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), trafik para cezası veya otoyol geçiş borcu da bulunmaması gerekiyor.

DİĞER BORÇLARIN GECİKME CEZALARINA DA İNDİRİM İMKANI GELDİ

Yeni düzenlemeyle sadece araç muayene gecikme ücretlerine değil, söz konusu diğer borçların gecikmelerine de önemli indirim imkanı getirildi.

Böylece yapılandırmadan faydalanan ve bu borçları nedeniyle uzun süre aracını muayeneye ettiremeyen araç sahipleri için önemli bir imkan doğuyor.

Her bir taşıt için MTV, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek.

Araç muayene hizmeti randevularının "www.tuvturk.com.tr" internet sitesinden, "0 850 222 88 88" numaralı çağrı merkezinden ve e-devlet üzerinden tüm araç sahiplerine ücretsiz olarak verildiği belirtildi.


Yorumlar (5)
yakun 1 yıl önce
Araç muayenelerinden alınan bütün paralar soygundur.
Erkan 1 yıl önce
En kolay para surucuden kazanılıyor 503 TL muayene ucretı haram olsun
Mankafa 1 yıl önce
Biz enayiydik yani? Ne güzel değil mi? Trafik cezaları iptal olur vergiler iptal olur ödeyenler hep salak yerine konulur. Bir daha ödemem
Serdar78 1 yıl önce
Ben 1 gün geciktirdim diyeceza yiyorum. Adamın 10 yıllık borcu affediliyor. Burası Türkiye boşuna dememişler. Vatandaşa kolaylık yaparsın. Buna sözümüz yok. Ama bunu yaparken günü gününe ödeyenleri de afederseniz keriz yerine koymayacaksınız. Günü gününe ödeyene hiç bir iyiliğiniz oldu mu? Yok. Ayıp ya.
Davut 1 yıl önce
Ben hiçbir şey ödemiyorum. Umrumda değil. Mafyaya verecek param yok

Gelişmelerden Haberdar Olun

@