banner555

28.12.2017, 10:14

Gabak Coşkun…

Yanlış hatırlamıyorsam futbolu bıraktığın da, 1970’li yılların başlarıydı.

Şahinkaya ailesindeki, zamanın İdmangücü takımın da forma giymiş olan babadan futbolcu, 6 erkek kardeşten üç tanesi; Coşkun, Bülent ve Güngör Şahinkaya kardeşler idi. Trabzonspor’da forma giymişlerdi.  Amerika’da yaşayan en büyük ağabeyleri Yılmaz, İdmanocağı’nda top koşturmuştu. ABD’nin uzay projelerinde çalışmış mühendislerden biriydi. Şimdi emekli.

Trabzonspor’da forma giyememesinin sebebi ise, oda iyi futbolcu olmasına rağmen, eğitim hayatına ağırlık vermesiydi.

Gabak coşkun…Trabzon’da yaşamını sürdüren kardeşlerden bir teki, Turgut Şahinkaya idi. O da bir dönem Trabzon Ticaret Lisesi futbol takımında Ahmet Suat Özyazıcı ile birlikte forma giymişti.

Diğer bir kardeş Sebahattin Şahinkaya idi. Trabzon Gençlerbirliği’nde oynamış, oda eğitime ağırlık vermiş ve İstanbul’a gitmiş, tıp eğitimi almıştı. Şimdilerde Çapa Tıp Fakültesi’nde Prof.Dr. unvanıyla öğretim görevlisi olarak, bilgilerini genç öğrencilere aktarmaya devam ediyor.

Bir diğer erkek kardeş Bülent Şahinkaya ise 1970’li yılların başlarından, ortalarına kadar Bordo mavililer de forma giymiş ve bordo mavililerin, bir dönemde Galatasaray’ın takım kaptanlığı da yapmıştı. Çok iyi bir tekniğe sahipti. Hatta Trabzon Lisesi’nin bahçesinde, masa tenisini raket ile değil ayağı ile oynardı. Hem futbol oynamış, hem okumuş ve  o dönem KTÜ İnşaat Mimarlık Bölümünü bitirmişti. Kalp krizinden 2009 yılı haziran ayında Rahmetli olana kadar, İstanbul’da müteahhitlik ve armatörlük yapmıştı.

Yani aralarında vefat eden ilk kardeş, nam-ı diğer Küçük Bülent olmuştu.

En küçükleri şu anda 60 yaşını devirmiş olan Güngör’dü. Trabzonspor’un genç ve A takımında  yıllarca forma giymiş, Ordu milli takımında oynamış ve A milli de olmuştu. Oda İstanbul’da yaşıyor ve teknik adam olarak mesleğe devam ediyor.

Kısacası bu 6 erkek kardeş de,  hem amatör hem de profesyonel olarak futbol oynamışlardı.

                                                                     *

Kırmızı beyazlı Trabzonspor tarihinde, ilk kaptan Şevki’den bir yıl sonra ki bordo mavili takımda   kaptanlık pazubandını takan ilk kişi oldu..

Trabzonspor’da forma giymiş en önemli 5 orta saha oyuncusunu yan yana koy deseler, biri sanırım Coşkun Şahinkaya olurdu.

Bordo mavililerde kaptanlık yapmış Bülent Şahinkaya ve Güngör Şahinkaya’da orta sahada çok iyi oyuncuydular ama Bülent ve Güngör’ün ağabeyi olan  ‘’içlerinde en kötü futbolcu bendim’’ diyecek kadar da mütevazı biriydi.

Masa adamıydı. Sosyal hayatı her zaman ağır basan bir kişiydi.

Evleri Trabzon merkez PTT binasından aşağıya doğru caddenin sağ yanından inilirken, 100 metre sonra kaldırım üstündeydi. Halen daha oradadır.

Oynadığı karşılaşmalarda duran toplarda oldukça tehlikeli vuruşları vardı. Futbolcu bir aileden gelmesi, onu takım içerisinde döneminde lider pozisyonuna da soktu.

Yere ayağı sağlam basan ve isabetli paslar atan kaptan Coşkun’un ayağından top çalmak da biraz zordu.

Haksızlığa tahammülü olmayan bir yapıya sahipti. Yeri geldiğinde de oldukça hırçındı.

Saha içindeki görüntüsü takım arkadaşlarına da hep güven verirdi. Trabzonspor 2.Ligde şampiyonlu kovaladığı yıllarda forma giyen bu isim, saygı, sevgi ve hak yemeyen bir karaktere sahipti.

Şu sıralar, İstanbul’un Florya semtinde hayatını sürdüren Coşkun Şahinkaya, kısa bir dönem Trabzonspor’da yöneticilik yapmış, önemli isimleri Trabzonspor kulübüne kazandırmıştı.

Evlerinin karşısındaki meşhur İskenderpaşa İlkokulu’nun bahçesi onun gibi çevredeki çocukların ve gençlerin futbol sahasıydı. Kıran kırana maçlar yapılırdı.

                                                                         *

Kendi deyimiyle yorgancıdan çaldığı pamuklarla, rahmetli annesi onlara yuvarlak futbol topu dikermiş. Tabi o zamanlar futbol topunun bulunmadığı zamanlar…

Annesi, onlara her zaman top dikmekten kadıncağızın parmakları ağrı girerdi. Her nedense mahalle maçı bittiğinde top ortadan kaybolurdu!

Herhalde biri alır evine getirirdi. Yani o zamanki çocuk hırsızlığı bile sadece spor ve top oynamak içindi, oda hırsızlık sayılmazdı.

Aslında asıl hırsızlar şimdi milyon Euro rüşvet yiyenler. Kimse!

İyi bir solak olan sağ ayağını da sabitlemede iyi kullanan genç Coşkun, 14 yaşında iken, o zaman İdmangücü’nün önemli isimlerden olan merhum Hayrettin Şiranlı’ya teslim edilmiş.

İlerleyen yıllarda Trabzonspor’da yıllarca masörlük yapan ve geçmiş yıllarda rahmetli olan nam-ı diğer Cemse Hayrettin, kendisine hemen lisansını çıkarmıştı.

Aslen Gümüşhaneli olan ama Trabzon’da doğup büyüyen kaptan Coşkun, ilk maçında soyunma odasına girdiğinde herkesin kendinden çok büyük olduğunu görünce, sanırım şimdi bordo maviler de forma giyen Abdülkadir Ömür’ün pozisyonuna düşmüş.

O dönemler, 15 yaşında idmangücü A takımında oynamak tabi ki büyük lütuf, büyük başarı…

Rahmetli Zekeriya Bali, hem antrenörleri hem de onlarla sahada forma giyiyor ve oynuyordu.

Kaptan Coşkun onun oyuncusuydu. Genelde o yıllarda İdmanocağı şampiyon olurdu, kural gereği grup maçlarına diğer illere gidilirken, Coşkun’u mutlak kadrosuna alırdı. O günlerde il şampiyonu olan takım için böyle bir uygulama vardı.
O sıralar genç milli takım forması da giymeye başlayan Şahinkaya, zamanın Ankaragücü menajeri önemli isimlerinden Sabri Kiraz, Trabzon’a çalışanlarını göndererek, babasından onu istetmiş.

Uçağa atlayıp giden ve Gençlerbirliği’nin de istemesine rağmen kendini bir anda Ankaragücü’nde bulmuştu. Çünkü 1960’lı yıllar ve bordo mavili kulüp, Trabzonspor adıyla henüz ortalarda yok.

                                                                            *

Askere gidip rahat bir vatan görevi yapana kadar, Ankaragücü formasını giyen Coşkun Şahinkaya, Ordu milli takım formasını da giymiş ve Fas-Kazablanka’da, dünya şampiyonluğu yaşamıştı.

Rahmetli anne ve babasının isteğiyle sadece yarım saat gördüğü eşiyle evlenmeye ‘’tamam’’ diyen kaptan Coşkun’u Zamanın efsane takımları Göztepe ve Altınordu transfer etmek için sıraya hatta rekabete girmişti.. Trabzonspor’un kurulmasıyla, dışarıda top oynayan Trabzonlu futbolcuları toplayacağız diye,  kent içinde babası baskı yemeye başlayınca, kendini Trabzonspor’da memleketinin takımında bulmuş.

İstanbul’un 3 takımın haricinde büyük paralarla teklif almış, yeni evli ve eşinin ailesi de Ankara’da olunca, eşi ilk başta Trabzon’a gelmek istememiş ama oda sonradan rıza göstermişti.

Rahmetli Ekrem Dikmen, Tarık Kafkas ve Zeyad Nemli ile birlikte bir sabah doğduğu kente geri dönen Kaptan Coşkun, 50 bin lira bonservis bedeliyle 1967 yılında Trabzonspor’la buluştu.

                                                                               *gabak coşkun

Trabzonspor’la önemli bir İstanbul deplasmanına Beylerbeyi maçına takımla giderken, Samsun’dan trene binmişlerdi. Adapazarı’nın dağların da tren raydan çıkmış ve trenden inmek zorunda kalmışlardı. Mevsimlerden kış, kar var ve hava soğuk ve bu Beylerbeyi maçı çok önemli.

Kazanın olduğu köyde buldukları bir kamyonu tutmuşlar, dolmuşlar kasasına arkaya maça yetişecekler ya.

Kamyonun camları da yok. Camların yerine tahta koymuş şoför ve arka kasada yanan mangalla tüm takım ısınmaya çalışmış. Çok zor şartlarda kente kadar inmişler dağlardan ve doğru otogara gitmişler. İstanbul’a Ali Sami Yen’e varmışlar ama geç kalmışlar. Maça çıkamadıkları için 3-0 hükmen mağlup sayılacaklar.  Trabzon Talebe Yurdu’nun öğrencileri tribünde konuyu öğrenince itiraz etmişler, sahaya girmişler. Bağırıp, çağırmışlar. Hakemleri odalarında tutarak sahaya çıkarmamışlar. O arada zaman kazanılınca durum Futbol Federasyonu bildirilmek için ulaşılmış ve anlatılmış. Tren kazasının olduğu da rapor edilince Federasyon maçın bir gün sonra oynanmasına karar vermiş ve bir gün sonraki o maçı
Trabzonspor o haliyle 2-0 kazanmıştı.

Şimdi arkaya yaslanıp, iki kolumu ensemin arkasına getirip, ayaklarımı uzatıp, kollarımı göğsümün üzerinde birbirine kavuşturup, şöyle bir düşünüyorum da, Bir o günkü şartlarla o Trabzonspor’a bakıyorum. Birde geçtiğimiz haftalarda 4 saatlik Erzurum’a karayoluyla değil,  25 dakikada özel uçakla giden Trabzonspor’a... Gerçi artık şartlarda değişti ya.

Önemli başarışla imza atmış bazı insanlar hayata erken gelirmiş. Sanırım  onlardan biride şu sıralar İstanbul’da a eşiyle birlikte yaşamını sürdüren 3 yetişkin çocuk babası 75 yaşındaki Coşkun Şahinkaya’dır.

                                                                           *

Biraz sarışın, çok kısa saçlı, boncuk gibi mavi gözlüydü. Ağabeyi Yılmaz’da aynısıydı. Saçlarını genelde sıfır kestirdiği için Yılmaz ağabeyinin lakabı ‘’Gabak’’ idi. Bir gün Yılmaz abisi Amerika’ya gidince, lakabı kardeşi Coşkun’a miras, ondan kalmıştı.

Genelde bizim Doğu Karadeniz yöresinde, babaların ve ağabeylerin lakabı sonradan gelenlerde kalırdı. Coşkun artık Coşkun değil, ‘’ Gabak Coşkun ’’du. Çok sert kafa şutları vardı. Her iki ayağına da hakimdi ama sol ayağını ve fizik gücünü daha iyi kullanırdı. Sert ve isabetli paslar atardı.

Futbol zekası yüksek bir oyuncuydu. Kuvvetliydi yere sağlam basardı. Denge ayağını iyi kullanırdı.

Bordo mavili kulübün 50 yıllık, yani yarım asırlık tarihinde ender özelliklere sahip oyuncularından birisi oldu. 75 yaşına merdiven dayamış olan Coşkun ağabeyimiz oynadığı diğer takımlarda da kaptanlık pazubandını sırası geldiğinde hep takan isim oldu.

Yaşadığı İstanbul’da birkaç yıl önce ciddi bir trafik kazası geçirmişti ama bu kazayı önemli bir yara almadan atlattı.

Kardeşleri Trabzonspor ve milli formayı giymiş Güngör’e de, rahmetli küçük Bülent, Bülent Şahinkaya’ya da selam olsun derken, bu kent için, bu takım için çok şey beklemeden yüreklerini ortaya koyanlara ayağa kalkıp saygı duymaktan ve şapka çıkarmaktan başka şu an yapacağımız bir şey yok.

Gabak coşkun…

                                                                           *

Akyazı’daki Şenol Güneş kompleksindeki idman sahalarına yada bir tanesinin giriş kapısının üstüne veya yeni stadyumun tribünlerinden birine  fotoğrafıyla birlikte adı ve biyografisi yazılabilir.

Trabzonspor’u şampiyon yapan 3 teknik adamdan Ahmet Suat Özyazıcı ve Şenol Güneş’in isimleri, bu kentte önemli yerlere verilmiştir. Henüz adı hiç bir yere verilmeyen 3 teknik adamdan biri olan Özkan Sümer de, bu önemli isimlerden biridir.

Önemli olan kentin değerleri olan bu tip insanlara öldükten sonra değil, yaşarken o değeri onlara vermek, geleceğe tanıtmak ve onurlandırmaktır.

Tarihini gelecek nesillere iyi anlatamayan bir kulüp zamanla kaybolur, silinir gider. 

Medical Park Stadyumunun altında, yeni yapılacak olan Trabzonspor müzesinde, Bal mumundan yapılacak futbolcular arasında, kırmızı beyazlı Trabzonspor’da ilk kaptan Şevki Gençosmanoğlu’nu ve bordo mavili formanın ilk kaptanı Gabak Coşkun’u ve de şampiyon takımın ilk kaptanı Dozer Cemil’i de görmek, kupa kazandırmış ve şampiyonluk kazandırmış futbolcuları ve başkanları görmek,  sanırım fazla bir şey istememiş olmaktır.

Çünkü; arkaya doğru bir bakın, gidenler bir daha geri gelmiyor.

Kulüp tarihinde saygıyı hak edenleri, onurlandırmak lazım.

Yaşayan değerlerine saygı göstermeyen kulüpler, örnekleri olduğu gibi, tarihin derinliklerine yok olup giderler.
Yorumlar (14)
Fulya Şahinkaya 3 yıl önce
Babam Coşkun Şahinkaya ve amcalarım adına size çok teşekkür ediyorum.
ERcan 3 yıl önce
Çok güzel bir yazı. Tebrikler. Şimdiki oyunculara antrenman yerine bunun filmini yapıp izletmeli. Antrenmandan daha fazla etkili olur inanın..
Şevki Ertürk 3 yıl önce
Tebrik ederim Turgay bey yenine nesillerin bu tür yazılara ihtiyacı var.Yeni gazetecilere örnek olsun
A.Kemal 3 yıl önce
Tebrikler kardeşim.Emeğine sağlık.
asi 3 yıl önce
adamsın turgay abi
Koray Alparslan 3 yıl önce
Mahalle komşularım Şahinkaya ailesi.Saygı ve sevgiyle anıyorum onları.Turgay bey tebrik ederim....Böyle hikayeleri her TRABZONSPOR lunun okumasını dilerim.
Saliha. Çilingir. Turgut. Sahinkaya baldızi 3 yıl önce
Çok değerli ailenin brografisini anlatmissiniz tebrikler. Elleri öpülesi insanlar
ssvas sonmez 3 yıl önce
Emeğinize sağlık olsun dostum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@