7m

7m

hyundai

TÜİK, Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı

TÜİK, nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre yıllık enflasyon yıllık yüzde 70'e dayanırken, 20 yılın yeni zirvesi görüldü.

Ekonomi 05.05.2022, 10:08
TÜİK, Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamlarını Ramazan Bayramı nedeniyle gecikmeli olarak açıkladı. Buna göre enflasyon 2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 7,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 31,71, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 69,97 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 34,46 artış gerçekleşti. Böylece enflasyon 20 yılın yeni zirvesine ulaştı. Artışta gıda ve enerji fiyatlarının etkisi görüldü.

Piyasa katılımcıları nisan ayında yıllık enflasyonun yüzde 68,3 seviyesine yükselmesini bekliyordu.

MERKEZ BANKASI YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ
Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle artan emtia fiyatlarının ekonomiye etkisini yansıtır şekilde, Merkez Bankası (TCMB) yılın ikinci enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini neredeyse iki katına çıkararak 2022 sonu enflasyon orta nokta tahminini yüzde 42,8 olarak belirledi. Enflasyon raporunda TCMB tarafından paylaşılan grafiklere göre enflasyonun zirveyi bu yıl yaklaşık yüzde 70 seviyelerinde görmesi ardından düşüşe geçmesi bekleniyor.

Türk-İş’in Nisan ayı gıda fiyatlarındaki değişim raporuna göre gıda fiyatları nisanda yüzde 8,02 arttı. Raporda dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 5.323,64 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 17 bin 340 liraya yükseldi.


Yorumlar (6)
ALMANYA BİZİ KISKANIYOR.. 2 hafta önce
BATTI ÜLKE BATTI .ALMANYA BİZİ KISKANIYOR.Bİ YANDAŞ GAZETE ALMANYA GAZATESİ TÜRK EKONOMİSİNİ ÖVMÜŞ DİYE HABER YAPIYOR..ÜLKE ACLIK SINNIRI YUKSELDİ MİLET AC HERŞEYE YARIN 10 KATI OLUR
desteptul.... 2 hafta önce
akp liler bu rakamlarada inanmiyor .
bu enflasyonu cehape yapmistir .
CAPT,M,D, 2 hafta önce
ANA SEBEP DIŞ GÜÇLER VE RUSYA UKRAYNA SAVAŞIDIR,
TMM 2 hafta önce
HE HE TMM HEP DIŞ GÜÇLER ZAHTEN
katakulli 2 hafta önce
Avrupa bizi kiskaniyor .
enflasyon bize islemez biz osmanliyiz .
2023 te lozan bitiyor .
petrolumuzu gazimizi cikartacagiz .
Turkiyenin alti altin dolu .
enflasyon hikaye .
Turgay 2 hafta önce
Hangi 20 yıldan bahsediyorsunuz. TÜİKrakamlarına inana mı var? % 150 enflasyon CUMHURİYET TARİHİNİN REKORUDUR.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@