7m


7m

hyundai

Doğalgaza zam: Konutta yüzde 35, sanayide yüzde 50

Doğalgaz fiyatlarına 1 Nisan 2022 itibarıyla zam yapıldı.

Ekonomi 01.04.2022, 08:50 01.04.2022, 08:52
Doğalgaza zam: Konutta yüzde 35, sanayide yüzde 50

Doğalgazda, nisan ayında geçerli olacak mesken abonelerinin tarifesine yüzde 35, sanayi abonelerinin tarifesine yüzde 50 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 44,30 zam yapıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde nisan ayı tarifesine ilişkin duyuruda, doğal gazın yüzde 99'unun yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edildiği aktarıldı.

Geçen yıl başından itibaren dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin piyasalarda yaşanan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldığı kaydedilen açıklamada, "Bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. Bununla birlikte, artan maliyetlere rağmen bu dönemde tüketicilerimize devletimiz tarafından yüzde 76 oranında destek sağlanmıştır" denildi.

Açıklamada, Evsel Enerji Fiyat Endeksi'ne (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda, Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gazın Türkiye'de kullanıldığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

BOTAŞ'TAN AÇIKLAMA

"1 Nisan 2022 tarihi itibarıyla tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğalgaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın satış fiyatında yüzde 44,30, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğalgazın satış fiyatında yüzde 50 ve konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatında yüzde 35 artış yapılmış olup, bu artışa rağmen konutlarda kullanılan doğalgazın her bir metreküpüne devletimiz tarafından yüzde 70 destek verilmeye devam edilecektir."

Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.


Yorumlar (16)
doğrucu davut 2 ay önce
Zam değil lütfen.Güncelleme onun adı.Nedense herkes uykudayken güncelliyorlar.
mehmet 2 ay önce
1 Nisan sakasi gibi ..
a-k-p gideceksin...
Davut 2 ay önce
Ak partililer tebrikler çok ısınmayın hareket edin diye zam yapmışlar doğalgaza. Hadi yine iyisiniz. Dombraaaa :)
Mahmut 2 ay önce
Şimdi çalışma bakanı tekrar çıkar ve söyler ki; Asgari ücret zammını yeni yaptık ve yıl sonu asgari ücret zammı yapılır. Olan dışı bir durum yoktur. :D vatandaş zaten geri zekalı ya sizsiniz
Hasan Usta 2 ay önce
soymaya devam yola devam Türk milleti alıştı sorun değil inşAllah bir gün uyanacak bu millet
ZLATAN 2 ay önce
Trabzon % 65lik halay ekibini sahaya alalım lütfen !
Deniz 2 ay önce
hahahahahahahhahaahaaaa,Trabzon secimde akp ye %85 verir.Zam geldikce trabzon,yozgat,cankiri,konya ve bayburt ta artiyor,hayirli isler.
Cengiz61 2 ay önce
Trabzon meydanda akp il örgütü halaya baslamis zamlari kutluyorlarmis.
doğan yıldız 2 ay önce
hoşgeldin ramazan.
Hasan Usta 2 ay önce
HAYIR HOŞ GELDİN RAMA ZAM
my-world 2 ay önce
bu neki biz 100%100 zamları gördük.kuru fasulyeye ye devam
Hasan Usta 2 ay önce
sen çok zenginsin o zaman
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@