7m

7m

hyundai

tamfinans

Bakan açıkladı: Ucuz et satışı başladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kirişci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Ramazan boyunca market ortalamalarının yüzde 15-20 altında, ucuz et satışının başladığını duyurdu.

Ekonomi 08.04.2022, 08:13
Bakan açıkladı: Ucuz et satışı başladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Kirişci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Ramazan boyunca market ortalamalarının yüzde 15-20 altında, ucuz et satışının başladığını duyurdu. Bakan Kirişci, ucuz et satışının Kurban Bayramı'nda da uygulanacağını açıkladı.

BAKAN KİRİŞÇİ'NİN AÇIKLAMALARI ŞU ŞEKİLDE;

Bakan olduğumun üzerinden 24 saat geçmeden Ayçiçek Yağı konusu gündeme geldi. Türkiye bu ürünlerin bir kısmı ile ilgili arz açığı olan bir ülke. Bir iş yerinin önünden geçerken yapılan bir algı operasyonu. Bir amca yedi tane beş litrelik yağ şişesini market sepetine koyuyor. Bu işin bir spekülasyon olduğunu ortaya koyuyor. Tarımsal girdilerde anormal bir artış var, doğalgazdan kaynaklı olarak. 2 bin dolardan 1200 dolara geldi diye mutlu oluyoruz. Talep tarafından kaynaklı bir şey değil bu. Ben isterim ki vatandaşımız çok daha düşük fiyatlara bu meyve sebzelerini, temel ihtiyaç maddelerini temin ediyor olsun.

"ELİMİZDE BULUNMAYAN ÜRÜN YOK"

Sayın Cumhurbaşkanımız son Kabine toplantısı sonrası açıklamıştı. KDV indirimiyle rahatlama sağlanmaya çalışıyoruz. Fevkalade bir dönemden geçiyoruz. Tüm dünyayı etkisine almış bir savaştan bahsediyoruz. Bu savaş ekonomik etkilerini tüm dünyada gösteriyor. Bütün bunlara rağmen elimizde bulunmayan bir ürün yok. Eve fiyatlar yüksek ama elimizde bulunmayan ürün yok.

"UCUZ ET SATIŞI BAŞLADI"

Mevcut stoklarımızda bir problem yok. Et fiyatları konusunda etin kaynağı olan olan yem, bir kilo etin yüzde 70'ini yemin kendisi oluşturur. Süt hayvancılığında da aynıdır bu. 1 kilo süt ile 1.3 kg yem almalı deriz. Türkiye'nin gerek büyükbaş gerek küçükbaş konusunda hiçbir problemi yok.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımız ucuz et yesin diye market ortalamalarının yüzde 15-20 altında, önce Et Süt Kurumu'nun 18 satış mağazasında ve devamında da Tarım Kredi marketlerinin 150'sinde bugün itibarıyla et satışlarımız başlamış durumda.

Kurban Bayramı için de aynı şekilde mevcut stoklarımız yeterli. Kurbanla ilgili de üreticilerimizin bu mevcut piyasa şartlarını da dikkate alarak, et fiyatları da üreticimizi memnun eder düzeyde. Buradan hareketle de buraya olan ilgilerini sürdüreceklerini düşünüyoruz.

TRT Haber


Yorumlar (9)
haşim 1 ay önce
tam olarak nerde başladı. söyleyin gidip alalım.
TS61 1 ay önce
hahahahahahahaha bi güldümki,yumurtlayan tavugu kesip 2 hafta sonra neden yumurta yok diyecek proje gibi,süt ineklerini kestirin sonrasi belli.
ömkj 1 ay önce
milleti bitirdiniz helal olsun size
OFLU 1 ay önce
madem et ucuz yeniyordu bu millete neden senelerce pahali sattiniz,güldürmeyin insanlari.
birisi 1 ay önce
et ve süt kurumumu pahalı sattı kanka? yoksa dışarda halkı söğüşlemeye çalışan kendi halkımız mı?
selim 1 ay önce
yalanınız batsın. şu mübarek ramazan'da en basit kıyma 100 lira, yumurta 2 liraya yanaştı. bırakaın bu şahlanma hikayelerini. milletin iliğini sömürdünüz. size halen oy verecek varsa önce doktora görünsün.
doğan yıldız 1 ay önce
hani aya gidecektik. ne oldu o iş.
emekli 1 ay önce
reyiz işini bilir büyük oyunu bozacak 2023 de bolluk içinde yüzeceğiz
Tonya 1 ay önce
hahahahahahahahahhahaahahahahhahahaahahahahahaaaaaa
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@